W obecnych czasach funkcjonowanie bez konta osobistego jest w zasadzie niemożliwe. Doskonale wiedzą o tym instytucje finansowe, które oferują całą masę rozwiązań. Jak wśród nich znaleźć najlepszą opcję? Oto krótki przewodnik, co wziąć pod uwagę zakładając konto osobiste.
Założenie konta osobistego tylko pozornie wydaje się być prostą czynnością. W rzeczywistości, przed podpisaniem umowy z bankiem należy porównać kilka, a czasem nawet kilkanaście oferty. Trudno jest to zrobić, nie posiadając odpowiedniej wiedzy. Działając na ślepo można trafić na mało korzystne rozwiązanie – konsekwencje korzystania z niego znacząco odbiją się na kondycji naszego portfela. Dlatego warto ich unikać.
Koszty prowadzenia rachunku
Najważniejszym elementem, który należy brać pod uwagę przy porównywaniu ofert bankowych są oczywiście koszty związane z prowadzeniem konta osobistego. Tak też robi większość osób, które decydują się na konta za 0 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że niekoniecznie będą one darmowe – a odróżnienie rzeczywistych warunków od dobrego marketingu jest często bardzo trudne. Atrakcyjne oferty zazwyczaj nie są dedykowane dla wszystkich. Konto osobiste może być rzeczywiście darmowe, ale tylko wtedy gdy spełnione zostaną inne warunki – dotyczące na przykład wysokości wpłat na konto lub liczby transakcji dokonywanych przy pomocy karty kredytowej.
Warto dokładnie sprawdzić zapisy umowy, przed jej podpisanie. Wystarczy nie spełnienie jednego warunku, aby pozornie darmowe konto okazało się być drogim produktem.
Banki mają obowiązek informowania o kosztach w tzw. tabeli opłat i prowizji. To dokument, który należy dokładnie przestudiować, sprawdzając w nim:
- koszty prowadzenia konta;
- koszty wyrobienia i posiadania karty,
- koszty związane z wypłatami z bankomatów,
- koszty szybkich przelewów,
- koszty wynikające z chęci zamknięcia konta.
W przypadku wielu kont mogą pojawić się jeszcze inne opłaty – na nie również należ zwrócić uwagę.
Ciekawostka: https://www.partiakorwin.pl/2021/10/20/zarobki-politykow-ile-mozna-zarobic-przynalezac-do-partii-politycznej-lub-beda-poslem/.
Usługi dodatkowe
Konto osobiste musi być nie tylko tanie w utrzymaniu, ale również wygodne w użytkowaniu. To właśnie dlatego, banki oferują różne formy dostępu do rachunku. Można to robić za pośrednictwem internetu lub aplikacji mobilnej. To jednak nie jedyne usługi, na jakie mogą liczyć właściciele kont bankowych. Jednym z ważnych argumentów stosowanych przez banki jest między innymi dostęp do licznych bankomatów – nie tylko w kraju, ale również za granicą. Najlepsze oferty kont osobistych oferują korzystanie z nich bez konieczności płacenia dodatkowych prowizji.
Innymi usługami dodatkowymi oferowanymi przy otwieraniu konta w banku są:
- powiadomienia sms,
- dodatkowe formy zabezpieczenia konta,
- transakcje walutowe,
- płatności zbliżeniowe telefonem,
- płatności BLIKiem.
Lista możliwości w tym zakresie jest w zasadzie nieograniczona i w dużej mierze zależy od polityki konkretnego banku.
Dodatkowe produkty
Banki uwielbiają cross selling, dlatego proponują swoim przyszłym klientom darmowe konta osobiste jeśli skorzystają oni z promocji na inne usługi lub produkty. Na długiej liście takich produktów są między innymi instrumenty związane z oszczędzaniem, inwestowaniem oraz dodatkowymi kredytami.
Często oferowane są również wszelkiego rodzaju formy zarządzania finansami. Dzięki nim łatwiej jest zarządzać domowym budżetem. Mogą to być doradcy finansowi lub specjalne aplikacje.
Ranking kont osobistych: https://gpcodziennie.pl/ranking-kont-osobistych-recenzja-najlepszych-kont.html.
Korzystanie z dodatkowych produktów lub usług jest opłacalnym rozwiązaniem, jeśli rzeczywiście ich potrzebujemy. W takim wariancie otrzymujemy dwa produkty, których sumaryczny koszt jest niższy, niż gdybyśmy korzystali z nich osobno. W przeciwnym razie, gdy dodatkowy kredyt lub lokata nie są nam potrzebne, warto z nich zrezygnować. Niewykorzystywane będą generować tylko dodatkowe koszty, których lepiej unikać.