polisa

Polisy komunikacyjne – co może zaoferować nam firma ubezpieczeniowa?

Chociaż raczej nie myślimy o tym na co dzień, to wypadki się zdarzają. Szczególnie częste są wypadki komunikacyjne – najczęściej nie wynikają one ze złej woli kierowców lub nieodpowiedzialnego zachowania. Czasami na drodze wystarczy jedynie chwila nieuwagi, która może się skończyć tragicznie. Bardzo pomocne mogą być w tym zakresie ubezpieczenia komunikacyjne. Jakie polisy samochodowe jest w stanie zaoferować nam firma ubezpieczeniowa i które z nich są szczególnie przydatne?

Firma ubezpieczeniowa – dobry wybór to podstawa

Zanim przejdziemy do rodzajów polis komunikacyjnych, zatrzymajmy się chwilę przy temacie, jakim jest firma ubezpieczeniowa. Wybór dobrego przedsiębiorstwa w tym zakresie to podstawa, która pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie nas na skutek różnych nieszczęśliwych zdarzeń i wypadków. Jaki mamy wybór w tym zakresie?

Najczęściej ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce oferuje komercyjna firma ubezpieczeniowa i towarzystwo ubezpieczeń. Jakie są różnice między nimi?

  • Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych – jest to organizacja, której głównym celem nie jest działalność komercyjna. Działają oni na zasadzie wzajemnej pomocy – wszystkie składki wpłacane na poczet ubezpieczeń idą na pokrycie odszkodowań dla wszystkich członków towarzystwa. Chociaż w założeniu brzmi to bardzo dobrze, w praktyce może skutkować niespodziewanym wzrostem składek. Do takiej sytuacji może dojść wtedy, kiedy rzeczywiste koszty wypłaty odszkodowań przerosną szacunki towarzystwa.
  • Firma ubezpieczeniowa – to organizacja, której głównym celem jest zarobek komercyjny. Nie musi to z założenia oznaczać nic złego – dzięki prowadzonej działalności komercyjnej mamy pewność, że niezależnie od ilości wypadków komunikacyjnych składka ubezpieczenia będzie utrzymywała się na stałym poziomie. W firmach ubezpieczeniowych możemy także przeważnie liczyć na większą ilość usług, oraz lepszą ekspertyzę.

Jakie ubezpieczenia komunikacyjne może zaoferować firma ubezpieczeniowa?

Kiedy dokonamy już wyboru ubezpieczającej nas organizacji, konieczne będzie wybranie polisy, która odpowie na wszystkie nasze potrzeby. Omówmy więc rodzaje polis i zastanówmy się, jakie z nich mogą się okazać najbardziej pomocne.

OC – czyli podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli w skrócie OC, to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce. Chociaż istnieje prawny wymóg zawarcia ubezpieczenia OC dla każdego właściciela pojazdu, to istnieje stosunkowo duża grupa kierowców, którzy decydują się nie zawierać ubezpieczenia tego typu – zdecydowanie nie jest to dobry pomysł.

Brak OC naraża nas na wysokie kary – dla każdego właściciela pojazdu, który nie posiada tej polisy, jest przewidziana kara w wysokości dwukrotnej pensji minimalnej. Poza tym, kiedy spowodujesz chociażby niewielką kolizję nie posiadając OC, musisz liczyć się z koniecznością pokrycia szkód z własnej kieszeni.

NNW – czyli polisa nie tylko dla kierowców

NNW to ubezpieczenie następstwa nieszczęśliwych wypadków. Bardzo często zdarza się, że polisa OC zawiera w sobie także polisę NNW. Jest to zabezpieczenie przed finansowymi konsekwencjami poniesienia trwałych obrażeń w wyniku wypadku komunikacyjnego. Dzięki tej polisie możesz mieć pewność, że jeśli trafisz do szpitala na skutek nieszczęśliwego zdarzenia, to ubezpieczyciel pokryje związane z tym koszty oraz rehabilitację.

Autocasco – czyli ubezpieczenie pojazdu

To bardzo popularna opcja, zwłaszcza w przypadku posiadaczy samochodów o sporej wartości. Ciężko jest dokładnie zdefiniować, przed czym ochrania Autocasco, gdyż zależy to w głównej mierze od umowy z firmą ubezpieczeniową. Jednakże Autocasco służy zabezpieczeniu pojazdu przed różnego typu szkodami – od przebicia opon podczas regularnej jazdy, do wybicia szyb na skutek aktu wandalizmu.

Assistance – czyli zabezpieczenie przed złośliwością rzeczy martwych

Polisa Assistance to zdecydowanie jedna z najbardziej przydatnych polis, które może zaoferować nam firma ubezpieczeniowa. Funkcjonalność tego produktu opiera się na pomocy w sytuacjach, kiedy samochód odmówi nam posłuszeństwa w trasie. To zdecydowanie jedna z najbardziej przydatnych polis dla tych osób, które dużo podróżują.

Dodaj komentarz