Handlowiec to jeden z najpopularniejszych zawodów w Polsce. Ze względu na nieustanny kontakt z klientem musi wykazywać się nie tylko dobrymi umiejętnościami negocjacyjnymi, ale niezbędne okazują się także predyspozycje i wrodzone skłonności. Na czym polega jego praca i dlaczego warto mieć określone cechy charakteru, aby móc czerpać satysfakcję z tej pracy? Podpowiadamy.
Kim jest handlowiec?
Handlowiec to osoba odpowiedzialna za pozyskiwanie oraz utrzymywanie relacji z klientami. Praktycznie w każdej firmie, która zajmuje się usługami lub handlem znajdziemy przynajmniej jednego pracownika, który wykonuje te zadania. Im większe przedsiębiorstwo tym więcej osób odpowiedzialnych za nawiązywanie nowych kontaktów zarówno z większymi kontrahentami biznesowymi, jak i pojedynczymi klientami. W ramach swoich obowiązków może także odpowiadać za przygotowywanie umów z hurtowniami oraz producentami. Jego zadaniem jest uzyskać jak najkorzystniejsze ceny oraz nawiązać długoterminową, korzystną współpracę dla firmy.
Praca handlowca to praktycznie nieustanny kontakt z ludźmi, więc osoba na takim stanowisku musi doskonale radzić sobie w trudnych sytuacjach. Umiejętności komunikacyjne są niezbędne, aby móc efektywnie znaleźć porozumienie, dość często w trakcie bardzo trudnych negocjacji. Potrzebna jest nienaganna kultura osobista oraz właściwa aparycja. Warto zauważyć, że handlowiec to osoba, która może działać zarówno wykonując bezpośrednie polecenia przełożonego, jak i działać na własną rękę. W tym drugim przypadku, działając samodzielnie, w pełni odpowiada za efektywność własnej pracy. Zwykle doświadczony handlowiec dysponuje własnymi kontaktami, wypracowanymi przez lata, więc nie jest to dla niego wielkim wyzwaniem.
Jak wygląda kariera handlowca?
Handlowiec na początku swojej kariery nie może liczyć na wysokie zarobki. Jednak wraz z doświadczeniem i konkretnymi sukcesami zyskuje w oczach zarządu. Co za tym idzie, wzrastają jego zarobki i staje się on bardziej samodzielny. Nie tylko wykonuje zlecone zadania, ale może również korzystać z własnych umiejętności oraz nabytych w przeszłości kontaktów, aby znaleźć korzystniejsze rozwiązania dla firmy w której jest zatrudniony.
Zdarzają się także sytuacje w których handlowcy działają na zasadzie kontaktu, współpracując z wieloma przedsiębiorstwami. Najczęściej jednak dotyczy to doświadczonych osób, które posiadają kompleksową wiedzę na temat określonego rynku lub branży. W większości przypadków handlowcy osiągają szczyt swojej kariery pracując w dużych przedsiębiorstwach, gdzie odpowiadają za bieżące kontakty z kontrahentami. Warto zauważyć, że dobry i doświadczony pracownik na tym stanowisku rzadko jest zastępowany przez kogoś innego. Tym samym niewiele firm decyduje się awansować handlowca na stanowiska kierownicze, ponieważ nabyte przez lata kontakty bardzo trudno odtworzyć w przypadku zatrudnienia nowej osoby.
Jakie cechy charakteru są niezbędne w pracy handlowca?
Każdy handlowiec powinien dysponować określonymi cechami charakteru. Pozwalają mu one nie tylko efektywnie wykonywać zlecone obowiązki, ale dają mu satysfakcję z osiąganych celów. Dlatego jednym z najważniejszych cech charakteru jest chęć rozwoju i gotowość angażowania się i nauki nowych rzeczy. Między innymi otwartość na przyswajanie nowych języków obcych oraz poznawanie specyfiki sprzedawanych produktów.
Musi także świetnie orientować się wśród zasad panujących w określonej branży. Dobry handlowiec doskonale wie co znajduje się w ofercie przedsiębiorstwa, które reprezentuje podczas spotkania z kontrahentem. W ten sposób nie da się zaskoczyć nietypowym pytaniem i zawsze będzie w stanie efektywnie przeprowadzić negocjacje do samego końca.
Każdy handlowiec musi umieć dobrze organizować swój czas. Spotkania z klientami oraz podróże służbowe czynią tą pracę bardzo wymagającą pod względem grafików. W niektórych przypadkach bardzo trudno określić pozostałą dostępność czasu. Mimo to musi być on gotowy na to, aby zaplanować nawet na kilka dni lub tygodni kolejne spotkania.