Rozliczenia podatkowe — co warto o nich wiedzieć?

Podatki stanowią jedne z najważniejszych dochodów państwa, dzięki czemu może ono realizować i utrzymywać swoją działalność. Są przeznaczone między innymi na budowę dróg, utrzymanie szpitali czy szkół, dlatego też każdy z nas w jakiś sposób z nich korzysta. Zarówno przedsiębiorcy jak i osoby prywatne zobowiązani są do terminowego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Co warto na ten temat wiedzieć? Podpowiadamy. 

Rozliczenia PIT

Jednym z najpopularniejszych zobowiązań rozliczanych przez firmy oferujące usługi księgowe w Krakowie jest PIT. To podatek dochodowy od osób fizycznych, pobierany w momencie uzyskania dochodów na przykład z tytułu wynagrodzenia o pracę, emerytury, renty, prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej czy wykonywania wolnego zawodu.

Rozliczanie PIT-u odbywa się za pomocą kilku metod w zależności od sposobu opodatkowania. Wyróżnia się skalę podatkową, liniową i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Aby go obliczyć, trzeba skorzystać ze stawki podatku i wyliczyć ją od dochodów, czyli przychodów pomniejszonych o koszty oraz kwotę wolną.

Prowadzenie księgowości a podatek VAT

Rozliczenia podatkowe w Krakowie obejmują również VAT. Jest to podatek od towarów i usług. Pobierany jest praktycznie na każdym etapie obrotu nimi, a jego wartość doliczana jest do każdej transakcji. Wszyscy przedsiębiorcy co do zasady mają obowiązek rejestracji i rozliczania VAT-u. Należy pamiętać, że jest on płacony niezależnie od podatku dochodowego PIT. Istnieją jednak podatnicy VAT czynni, a także zwolnieni, którzy korzystają z pewnych przywilejów, na przykład ze względu na niski limit sprzedaży.

Sporządzanie deklaracji podatkowej jest obowiązkiem nie tylko przedsiębiorców, ale także osób prywatnych. Z tego powodu niezależnie od tego czy rozliczamy PIT, CIT, czy VAT warto skorzystać z usług biura księgowego, gdzie profesjonaliści przeprowadzą ten proces sprawnie i umiejętnie, dzięki czemu unikniemy stresu związanego z niepotrzebnymi wizytami w Urzędzie Skarbowym.

 

Dodaj komentarz