Depresja dyrektora firmy. Co robić i gdzie się zwrócić?

Kłopoty w pracy nie oszczędzają nikogo, a zwłaszcza dyrektora firmy. Chociaż wielu menedżerów prezentuje wizerunek, który sugeruje, że wszystko jest w porządku, często jest to tylko fasada. Rola menadżera często zmusza go do internalizacji: warunkuje siebie jako silnego i wytrwałego, nawet jeśli ma przeciwne odczucia. W takim duchu odmawia pomocy, gdy zdrowy rozsądek podpowiada, że powinien to zrobić.


Przyczyny nadwyrężonej psychiki

„Szef nie jest nadczłowiekiem. Jak wszyscy jego pracownicy ma swoje marzenia, swoje frustracje, swoje prywatne problemy i zawodową presję. Jeśli chodzi o tego ostatniego, to z pewnością znajduje się on pod większą presją niż jakikolwiek inny członek organizacji, ponieważ jest odpowiedzialny za wszystkie podejmowane decyzje i musi podtrzymywać entuzjazm w firmie”. – mówi nam pani Izabela Kielczyk – psycholog Biznesu

Osobista inwestycja przedsiębiorcy często odbywa się ze szkodą dla jego życia małżeńskiego, które i tak jest już obciążeniem. Ale trudność nie kończy się na czasie spędzonym w firmie, obowiązkach, problemach innych osób, którymi trzeba zarządzać, czy inwestycjach: jest jeszcze samotność. I zawsze jest taki moment, kiedy lina jest zaciągnięta zbyt mocno.

Od cierpienia do samobójstwa

Badania naukowe wskazują, że każdego dnia jeden do dwóch liderów biznesu popełnia samobójstwo z powodu presji. Na szczęście akt ten rzadko jest nagły, ponieważ istnieją różne fazy i formy depresji, które mogą być powodem do niepokoju, z których najbardziej znaną jest wypalenie zawodowe.

Wypalenie zawodowe dyrektora przedsiębiorstwa

Choć wciąż mało znane, ale powszechne, jest to wyczerpanie zawodowe, które dotyka pracowników narażonych na zbyt duży stres spowodowany w szczególności przeciążeniem pracą. Syndrom ten jest czasami przedstawiany jako podstępne zło, ponieważ ma zdolność do wprowadzania się stopniowo, bez naszego rzeczywistego uświadomienia sobie tego.

Jednak jej objawy (brak motywacji, utrata snu, nawracające choroby itp.) są sygnałami ostrzegawczymi. Są one zazwyczaj lekceważone i obwiniane o zmęczenie lub stres. Pomimo uwag otoczenia na temat zmiany zachowania, pracownik woli pozostać w zaprzeczeniu, co prowadzi do izolacji i wycofania. Należy jednak uważać, ponieważ w ciągu najbliższych kilku lat, według różnych badań, choroba ta może dotknąć od 15 do 20% pracowników.

Co robić, gdy czujesz się przygnębiony?

Kiedy już dojdzie do wypalenia zawodowego, trudno jest z niego wyjść samodzielnie, jeśli nie jest to niemożliwe. Jest to poważna choroba, która wymaga czasu i często interwencji terapeuty. Niektórzy terapeuci wyspecjalizowali się w tej dziedzinie, ponieważ zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne.

Wzięcie krótkiego urlopu jest często niewystarczające, aby przeciwdziałać syndromowi, nawet jeśli może być korzystne w krótkim okresie czasu. Leczenie wypalenia zawodowego wymaga całkowitej przerwy w pracy, często trwającej kilka miesięcy. Dyrektor firmy musi być świadomy ryzyka i uważać na znaki: ciało i umysł nie są niezniszczalne i szybko można znaleźć się w jeszcze większych trudnościach. Najlepszą terapią jest więc zapobieganie i stosowanie się do kilku rad, jeśli nie chcesz skończyć z depresją lub wypaleniem.

1. Wyjdź z izolacji stając się częścią sieci liderów biznesu. Jest to dobry sposób na walkę z samotnością i dzielenie się rozwiązaniami wspólnych problemów.
2. Rozmawiaj z trenerem osobistym dwa lub trzy razy w roku, aby nauczyć się patrzeć na sprawy z odpowiedniej perspektywy i zrobić krok do tyłu.
3. Uprawiaj sport. W ten sposób można uniknąć kumulowania się stresu. Nie chodzi tu o zbytnie forsowanie swoich możliwości fizycznych.
4. Rozpieszczaj się, poświęcając czas sobie i swojemu hobby.

Weź odpowiedzialność

Uniknięcie takiej sytuacji jest przede wszystkim kwestią osobistej decyzji. Ty, bardziej niż ktokolwiek inny, musisz dawać przykład i wiedzieć, kiedy odpocząć. Wśród kolegów nikt nie powie ci, jak bardzo jesteś zmęczony lub jak bardzo jesteś chory psychicznie.

Pomyśl, że jeżeli Tobie się coś stanie to cała Twoja firma poniesie tego konsekwencje. Nie bój się zrobić sobie przerwy, nawet krótkiej. Tydzień bez Ciebie nie zmieni oblicza Twojej firmy. Twoja równowaga psychiczna jako lidera jest ściśle związana ze zdrowiem organizacji, więc nie daj się zwariować. Jak mówi przysłowie: „jeśli chcesz podróżować daleko, podróżuj powoli”, a więc spokojnie! W razie potrzeby deleguj zadania i odetnij wszystkie środki komunikacji, abyś mógł skupić się na sobie.

Dodaj komentarz