wniosek kredytowy

Jakie informacje zawiera wniosek kredytowy?

Każda procedura ubiegania się o jakikolwiek kredyt bankowy (np. gotówkowy, hipoteczny) wymaga poprawnego wypełnienia i złożenia wniosku kredytowego. Choć pozornie wydaje się to łatwym zadaniem, należy potraktować to poważnie. Nie wolno zatajać żadnych informacji (danych osobowych, sytuacji finansowej, miejsca pracy). Co dokładnie znajduje się w każdym wniosku kredytowym?

Czym jest wniosek kredytowy?

Wniosek kredytowy jest niezbędnym dokumentem do starania się o różne kredyty (np. kredyt gotówkowy, hipotecznych, samochodowy, konsolidacyjny). Przed jego złożeniem należy zapoznać się z kilkoma ważnymi pojęciami:

  • RRSO (rzeczywista roczna stopa procentowa) – to precyzyjne oprocentowanie, które odzwierciedla całkowity koszt kredytu,
  • okres spłaty – im dłuższy okres spłaty, tym niższa miesięczna rata,
  • wysokość wkładu własnego – dotyczy kredytów hipotecznych i samochodowych,
  • sposób złożenia wniosku – może się odbyć przez internet (kredyt gotówkowy) lub w siedzibie banku (kredyt hipoteczny i samochodowy).

Firma dFinance.pl tworzy unikalne, indywidualne oferty kredytowe dla klientów w różnych sytuacjach życiowych (niczym dziwnym są tzw. trudne kredyty dla seniorów). Współpracuje z wieloma czołowymi bankami.

Co zawiera wniosek kredytowy?

Wniosek kredytowy zawiera informacje o preferowanej kwocie kredytu i planowanym okresie jej spłaty. Znajdują się tam również podstawowe dane osoby wnioskującej – imię, nazwisko, PESEL, numer dokumentu tożsamości (zazwyczaj dowodu osobistego), adres zameldowania, adres e-mail, numer telefonu. Istotne jest również podanie stanu cywilnego, liczby osób na utrzymaniu, wysokości dochodów i formy zatrudnienia, miesięcznych kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Wnioskujący powinien także podać informacje na temat posiadanych kredytów, pożyczek, kart kredytowych i linii debetowych na kartach płatniczych.

Ile bank rozpatruje wniosek kredytowy?

Czas weryfikacji wniosku zasadniczo zależy od rodzaju i wysokości kredytu, a także wewnętrznych procedur banku. Kredyt gotówkowy rozpatruje się od kilku godzin do kilku dni (1-2 dni robocze). W przypadku kredytu hipotecznego wygląda to nieco inaczej – ostateczna decyzja kredytowa może zająć nawet 21 dni (nie dłużej) kalendarzowych od momentu dostarczenia wszystkich potrzebnych dokumentów.

Dodaj komentarz