praca w domu

Jak skutecznie chronić wzrok pracując przed komputerem?

Praca biurowa zdecydowanie wymaga od nas skupienia, jak również przestrzegania podstawowych zasad BHP. Szczególnie powinniśmy zadbać o siebie w sytuacji, gdy pracujemy dużo przed komputerem. Warto robić przerwy, posiadać ekran ochronny, zapewnić prawidłowe oświetlenie pomieszczenia. Również pracodawca powinien nam stworzyć warunki dobre do pracy. Istotną kwestią jest zakup okularów ochronnych dla pracowników. Dzięki temu na pewno unikniemy problemów zdrowotnych.

Praca przed komputerem dla wielu osób wydaje się lekką, łatwą i przyjemną. W rzeczywistości kwestia pracy przed ekranem komputera jest o wiele bardziej skomplikowana. Ludzkie oko jest bardzo czułym narządem, nieprzyzwyczajonym do długiego kontaktu ze światłem i obrazem, które pochodzi z monitora. Krótko mówiąc – dla oka nie jest to środowisko naturalne, dlatego do takiego sposobu pracy należy się odpowiednio przygotować.

Jeżeli pracujemy w odpowiednich warunkach, stosujemy się do zasad BHP, praca będzie przyjemniejsza.

Jak dbać o oczy, gdy pracujemy przed komputerem?

Zmęczone oczy zdecydowanie nie pozwolą nam swobodnie pracować, dlatego bardzo istotne jest to, aby o nie dbać. Jak to skutecznie robić? Przede wszystkim, gdy pracujemy przed komputerem:

– po każdej przepracowanej godzinie powinniśmy odpocząć przynajmniej przez 5 minut,
– powinniśmy regularnie zamykać oczy i starać się obracać nimi,
– nie powinniśmy trzeć oczu,
– warto posiadać monitor ze specjalnym filtrem ochronnym,
– powinniśmy zadbać o odpowiednie doświetlenie pomieszczenia,
– warto posiadać specjalne okulary, przystosowane do pracy przed monitorem,
– nie powinniśmy maksymalnie rozjaśniać monitor,
– możemy stosować specjalne krople nawilżające.

Jakie okulary do pracy przed komputerem?

Zakup odpowiedniej jakości okularów jest zdecydowanie bardzo ważną kwestią. Warto zadbać o to, aby okulary posiadały nie tylko odpowiednio duże szkła, ale również odpowiednio stabilne oprawy.

Gdy dużo pracujemy przed ekranem komputera, powinniśmy wybrać okulary, które posiadają specjalną powłokę antyrefleksyjną. Zadaniem takiej powłoki jest eliminowanie wszystkich refleksów świetlnych, które odbijają się od ekranu, ale przed dotarciem do oka. Rolą okularów jest również polepszenie kontrastu widzenia, polepszenie ostrości, zapewnienie odpowiedniej przejrzystości obrazu, który do nas dociera.

Istotną kwestią jest to, że możemy poprosić naszego pracodawcę o zakup okularów ochronno-korekcyjnych.

Dodaj komentarz