IT Security Specialist – praca w cyberbezpieczeństwie

W internecie można znaleźć wiele danych, które wymagają ochrony, ze względu np. na swoją poufność, a przenoszenie większości dziedzin życia do sieci tylko powoduje, że wrażliwych informacji będzie w nim tylko więcej. Potrzebny jest ktoś, kto zajmie się ich ochroną – dane poufne, np. z banku, są informacjami istotnymi dla hackerów, stąd konieczność pojawienia się Security Specialist, który będzie nad nimi czuwać.

Kto może pracować jako IT Security Specialist?

Wśród stanowisk z działu Security wymagania na specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa będą nieco się różnić. Osoby z grupy Offensive Security mają za zadanie chronić bezpieczeństwa przez perspektywę osób, które chciałyby złamać zabezpieczenia. Niejako jak za zadanie wcielić się w hackera i szukać luk w już istniejącym systemie, a następnie je niwelować. Dzięki temu system ochrony staje się coraz mocniejszy.

Z kolei grupa Deffensive Security ma za zadanie budować ochronę „od środka”. Tworząc ochronę, musi skupić się na tym, co wymaga najmocniejszych zabezpieczeń, znać potencjalne zagrożenia i tworzyć oprogramowanie, które skutecznie uchroni firmę przed wyciekiem danych, atakiem hackerskim itp.

Dzięki współpracy obu przedstawicieli obu specjalności, w firmie mogą być przeprowadzane kontrolowane ataki hackerskie, dzięki którym wiadomo, co wymaga ulepszenia i w jaką stronę powinna zmierzać ogólna działalność w zakresie cyberbezpieczeństwa konkretnej jednostki organizacyjnej.

Do pracy w cyberbezpieczeństwie nie jest wymagane specjalne wykształcenie (można je zdobyć w ramach kursów, kierunków technicznych czy studiów), kluczowe jest natomiast posiadane doświadczenie na podobnych stanowiskach. Umiejętności Security Specialist można nabyć, wyłącznie wystawiając się na prace w takim środowisku. Teoria może być w tym kontekście przydatna, ale to wiedza zdobyta w pracy na żywym organizmie jest tutaj kluczowa.

Czym zajmuje się specjalista cyberbezpieczeństwa – zakres obowiązków

W wielu małych i średnich przedsiębiorstwach kwestie cyberbezpieczeństwa całej sieci należą do zadań działu IT. Jednak im większe przedsiębiorstwo, a także większe szanse na potencjalny atak hackerski w dziale telekomunikacji tworzy się osobne stanowisko, dedykowane tylko cyberbezpieczeństwu.

W miejscach, gdzie administruje się poufnymi danymi wielu klientów, a informacje są gromadzone w ogromnych bazach danych, cyberbezpieczeństwem zajmują się całe zespoły, czuwające nad ochroną. Miejsca takie jak banki, urzędy, instytucje publiczne i administracyjne istnienie działu Security jest wręcz konieczne.

Wśród codziennych obowiązków specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa można wymienić:

 • Sporządzanie raportów, związanych ze znalezionymi lukami, potencjalnymi rozwiązaniami, zauważonymi niebezpieczeństwami, wykonywanych atakach, ich przebiegu i końcowym rezultacie;
 • prowadzenie testów bezpieczeństwa aplikacji i stron;
 • wykonywanie ataków w kontrolowanych warunkach;
 • wspieranie pozostałych działów w kwestii bezpieczeństwa sieciowego i korzystania z urządzeń, przygotowywanie szkoleń;
 • ocena poziomu bezpieczeństwa z perspektywy technicznej, prawnej i etycznej
 • planowanie i wdrażanie rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa;
 • współpraca z programistami;
 • przygotowywanie procedur awaryjnych oraz planu działania w sytuacji zagrożenia
 • tzw. analiza ryzyka – wykrywanie ataków hackerskich, identyfikacji luk w zabezpieczeniach
 • usuwanie awarii i usterek teleinformatycznych w celu utrzymania sprawności technicznej systemu;
 • zarządzanie systemem teleinformatycznym i urządzeniami przeznaczonymi do wykrywania incydentów zagrażających bezpieczeństwu sieci (np. naruszanie bezpieczeństwa informatycznego).

Korzyści zatrudnienia w gałęzi cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo to branża stawiająca na nieustanny rozwój, doszkalanie się i zapoznawanie z pojawiającymi się rozwiązaniami. To zajecie dla kogoś, kto lubi się uczyć, a satysfakcje sprawia mu ciągła modernizacja.

Dodatkowo pensja pracownika będzie adekwatnym wynagrodzeniem wobec dużego zaangażowania. Zaczynając jako junior, można spodziewać się minimalnych zarobków wysokości około 5840 zł brutto, dla specjalistów stawka rośnie do 7730 zł. Najlepiej zarabiające osoby na stanowisku specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa mogą cieszyć się zarobkami między 10950 zł a 15210 zł (w kwocie należy uwzględnić wieloletnie doświadczenie zawodowe).

Dodaj komentarz