Pracownicy DevOps w swoich codziennych obowiązkach mają m.in. tworzenie oprogramowań czy wykonywanie zadań operacyjnych. Pracują w Software House’ach, Outsourcingu czy Business Solutions. Choć to wymagające zajęcia, zainteresowanie nimi stale rośnie. Dlaczego? Gdzie znaleźć taką posadę?
Gdzie znaleźć pracę w DevOps?
Znalezienie pierwszej pracy w IT nie należy do najprostszych zadań. Warto znać miejsca, w których znajdują się różnorodne oferty dla osób z mniejszym i większym doświadczeniem. Portalem specjalizującym się w gromadzeniu sprawdzonych ogłoszeń z sektora IT jest No Fluff Jobs. Są tam ogłoszenia zarówno na posady DevOps Developerów, jak i wiele innych.
Pracę dla siebie znajdą tam także m.in. programiści, Webmasterzy czy testerzy oprogramowania. Pracodawcy prezentują tam oferty i dla osób z dużym doświadczeniem, i dla początkujących. Zawody w IT dzieli się na trzy poziomy – Junior, Mid i Senior. Pierwszy z nich dopiero się uczy i zaczyna zdobywać swoje doświadczenie. Drugi ma już pewną historię zatrudnienia i sporo opanowanych umiejętności. Senior to stanowisko najwyższe, przeznaczone dla najbardziej wprawionych pracowników.
Zarobki w DevOps i innych gałęziach IT
Na pytanie o zarobki w IT nie ma tak naprawdę jednej właściwej odpowiedzi. Nawet na podobnych stanowiskach pracownicy mogą zarabiać różne kwoty w zależności m.in. od lokalizacji czy typu zatrudnienia. Liczne badania rynku w tym zakresie pokazują, że widełki zarobków w DevOps w 2021 roku wahały się między 15 a 21 tysięcy złotych miesięcznie (w przypadku stanowisk Mid).
Kalkulator wynagrodzeń No Fluff Jobs podaje, że w drugiej połowie 2022 roku mediana zarobków w IT to ponad 19 tysięcy złotych przy kontraktach B2B i 15 tysięcy przy umowach o pracę. Na zarobki ogromny wpływ ma doświadczenie. Im dłużej ktoś pracuje w IT, tym na wyższe wypłaty może liczyć. Ponadto branża rozwija się tak dynamicznie, że możliwości finansowe są coraz większe nawet na niższych rangą stanowiskach.
Co robić, aby dostać pracę w IT?
Praca w IT jest wymagająca, dlatego też trzeba się postarać, aby zdobyć pierwszą posadę. W tej branży bardzo mocno liczą się umiejętności i doświadczenie, więc warto zapisać się na kursy, brać udział w webinarach i uczyć się na własną rękę. Nie trzeba mieć ukończonych studiów kierunkowych, aby zostać programistą czy testerem.
Trzeba sprawnie posługiwać się językiem angielskim i znać specjalistyczne słownictwo. Nie obejdzie się bez podstaw języków oprogramowania (np. Java czy Python). W przypadku programistów wiedza z tego zakresu powinna być dość szeroka. Poza tym na każdym stanowisku korzysta się z różnych narzędzi dodatkowych. Przed aplikacją do pracy warto zorientować się, jakie systemy wykorzystuje dana firma i nauczyć się ich obsługi. Może to być m.in. WordPress czy Jira.
Bardzo ważne są cechy personalne, czyli umiejętności miękkie. Kandydat do pracy w IT powinien myśleć logicznie i analitycznie, być kreatywny, asertywny i umieć zarządzać swoją pracą. Ceni się także umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu. Nierzadko projekty realizuje się w grupach i wtedy, gdy deadline jest tuż za rogiem.
Największe korzyści pracy w DevOps
Praca w DevOps i całej branży IT to wręcz niekończące się możliwości rozwoju. To najbardziej dynamiczna część rynku pracy, więc zapotrzebowanie na nowych pracowników stale rośnie. Jedną z największych zalet są zarobki i to właśnie one sprawiają, że oferty pracy w IT cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Programiści, testerzy czy DevOps inżynierzy każdego dnia mierzą się z nowymi wyzwaniami, często poznają nowych ludzi i mają spore szanse na zdobycie awansu.
Wraz ze zdobywanym doświadczeniem rośnie szansa na otrzymywanie nowych propozycji zawodowych. Zapotrzebowanie na Midów i Seniorów jest ogromne, co widać m.in. po liczbie ofert na No Fluff Jobs. Dla wielu osób zaletą jest też to, że praca w IT to często praca zdalna, więc mogą zarabiać pieniądze nawet z drugiego końca świata.