Znalezienie wymarzonego miejsca pracy to dopiero pierwszy krok. Od odpowiednio skomponowanego CV, naszych umiejętności i kwalifikacji, a także wrażenia, jakie zrobimy na rozmowie kwalifikacyjnej, zależy to, czy zdobędziemy interesujące nas stanowisko. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań pracy? Podpowiadamy.
Po pierwsze: określić swój profil i wymarzone stanowisko pracy
Swój profil powinniśmy określić już na samym początku poszukiwania pracy: Co mogę? W czym jestem naprawdę dobry? Na czym się skupiam? Gdzie mogę wykazać się doświadczeniem? W czym nie jestem dobry lub czego nie lubię robić? Profil w dużej mierze odpowiada naszemu życiorysowi. Jednocześnie określmy swoje cele i życzenia co do miejsca pracy i stanowiska: Gdzie chcę pracować? W jakiej branży, w jakiej firmie? W średniej firmie czy korporacji? Gdzie mam duże szanse na rozpoczęcie pracy? Czy chcę dalej rozwijać się jako menedżer? Ile pieniędzy muszę/chcę zarobić?. Po określeniu oczekiwań co do stanowiska i firmy łatwiej nam będzie wyszukać odpowiednią dla nas oferta pracy.
Jak szukać wymarzonej pracy?
Najbardziej oczywistą rzeczą jest robienie tego, co robią wszyscy, czyli wysyłanie CV za pośrednictwem ogłoszeń o pracę. Jest to klasyczny sposób szukania pracy, ale często mało skuteczny, ponieważ publicznie dostępny rynek pracy odzwierciedla tylko dziesięć procent wszystkich istniejących wakatów. Pozostałe 90 proc. to tzw. ukryty rynek pracy. Dlatego szukając pracy, zastanówmy się kogo znamy. Koledzy, krewni, znajomi, wykładowcy, partnerzy biznesowi, koledzy z klubu, kontakty w mediach społecznościowych, takich jak Facebook itp. to nasza sieć kontaktów, która jest często większa, niż nam się wydaje. Następnie zróbmy listę firm, które nas interesują i sprawdźmy, kto z naszej sieci ma tam kontakty lub powiązania i zna kulturę firmy oraz kluczowe kontakty. Następnie poszukajmy wakatów na stronie internetowej firmy lub porozmawiajmy bezpośrednio z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację. Więcej porad znajdziemy na https://pultusk24.pl/artykul/jak-skutecznie-znalezc/1232048.
CV — wizytówka pracownika
CV powinno szczegółowo przedstawiać nasz profil. Jest to coś w rodzaju naszej wizytówki, która pokazuje bardzo szczegółowo, czego się nauczyliśmy, co robiliśmy, kiedy i jak. Zarówno życiorys jak i list motywacyjny są ze sobą powiązane i powinny być odpowiednio zaprojektowane. Jeśli używamy czcionki Arial 12 w CV, w liście motywacyjnym użyjmy tej samej. Oprócz jasności i kompletności, szczególnie ważna dla życiorysu jest praktyczna zasada, że nie powinno być ono dłuższe niż dwie strony. Co powinno zawierać dobre CV?
-
Dane osobowe i dane kontaktowe
-
Doświadczenie zawodowe
-
Wykształcenie
-
Inne kwalifikacje, takie jak ukończone kursy, posiadane certyfikaty, uprawnienia itp.
-
Znajomość języków obcych
-
Umiejętności
-
Zainteresowania
-
Klauzule o przetwarzaniu danych osobowych
Jeśli w naszym CV są luki czasowe, powinniśmy być w stanie je wytłumaczyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Projektując CV, zdecydujmy się na taki wzór, który ułatwi rekruterowi szybkie spojrzenie na to, jakie mamy doświadczenie i kwalifikacje. Jeśli jednak nasze CV nie pasuje do stanowiska lub jeśli nasze kwalifikacje są niewystarczające, nawet najlepiej zaprojektowane CV może nie przynieść nam wymarzonej pracy.
Rozmowa rekrutacyjna
Kiedy już udało nam się dotrzeć do rekrutera przez naszą bazę kontaktów lub ogłoszenie i nasze CV go zainteresowało tak bardzo, że zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętajmy o tym, że jest to kluczowy moment decydujący o tym czy zdobędziemy naszą wymarzoną pracę. Dlatego powinniśmy być przygotowani na szereg pytań, jakie mogą nam być zadane tak, aby bez problemu na nie odpowiedzieć. Przede wszystkim zapoznajmy się z profilem firmy: czym się zajmuje, jakie ma cele, jest jej misja itp. ponieważ najprawdopodobniej rekruter zapyta nas o to, co wiemy na jej temat. Powinniśmy także umieć przedstawić w zwięzły i ciekawy sposób umieć opisać nasze wykształcenie, doświadczenie zawodowe i zadania, jakie wykonywaliśmy w poprzednich miejscach pracy. Na rozmowie kwalifikacyjnej często pada pytanie o nasze mocne i słabe strony, które, choć wydaje się banalne, bardzo wielu kandydatów przyprawia o niepotrzebną chwilę zastanowienia. Pytanie, jakie może również paść to: dlaczego chcemy zmienić obecne miejsce pracy. Rekruter na rozmowie o pracę to najprawdopodobniej zapyta nas o nasze oczekiwania finansowe. Dlatego warto wcześniej sprawdzić jakie wynagrodzenie na takim stanowisku możemy osiągnąć, abyśmy umieli na nie odpowiedzieć. Oczywiście weźmy pod uwagę również nasze doświadczenie i wykształcenie.