co to jest auto detaling

Auto detailing — o czym mowa w praktyce?

Auto detailing to usługa, która od stosunkowo niedawna dostępna jest w Polsce, lecz wciąż zyskuje na popularności. Chętnie korzystają z niej nie tylko użytkownicy luksusowych lub zabytkowych aut, ale także tych bardziej „standardowych” pojazdów, zwłaszcza wtedy, kiedy na przykład chcą je sprzedać i nieco podnieść ich wartość rynkową. Wbrew pozorom auto detailing to nie tylko dogłębne mycie karoserii i tapicerki ale także szereg innych usług, takich jak usuwanie zarysowań czy zabezpieczenie lakieru. O czym dokładnie mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Czym jest auto detailing?

Auto detailing to szereg rozbudowanych usług, które polegają na pielęgnacji pojazdu. W ich ramach samochód jest dokładnie czyszczony, myty i woskowany. Poszczególne czynności wykonywane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu. Właściciel auta może więc korzystać z bogatego pakietu obejmującego wiele różnych, często drogich i skomplikowanych metod pielęgnacji lub też tylko jedną z dostępnego zakresu usług.

Wszystkie czynności przeprowadzają specjaliści, korzystając z profesjonalnych preparatów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji aut i auto detailingu. Nie można więc powiedzieć, że jest to zwykłe mycie czy woskowanie, ponieważ fachowcy wykorzystują tutaj zupełnie inne techniki niż myjnie ręczne. Dodatkowo często z pomocy specjalistów korzystają właściciele aut, które uległy drobnym uszkodzeniom, ponieważ zakłady takie oferują możliwość usunięcia rys i zabezpieczenia karoserii samochodu.

Jakie zabiegi obejmuje auto detailing?

Właściciele pojazdów, którzy są zainteresowani odświeżeniem wnętrz lub karoserii swojego auta, mogą wybrać jedynie poszczególne usługi oferowane przez warsztaty auto detailingowe lub też ich cały pakiet. Najbardziej podstawową czynnością w tym zakresie jest mycie detailingowe. To wieloetapowy proces, w którym wykorzystuje się specjalną glinkę, dzięki czemu usuwane są nie tylko te zabrudzenia, które są widoczne gołym okiem, ale również te znajdujące się na przykład w trudno dostępnych miejscach czy nawet w porach lakieru.

W kolejnym etapie profesjonaliści zajmują się korektą lakieru. Jest to najbardziej czasochłonna ale i kosztowna faza auto detailingu. Uzupełniane są wówczas wszelkie ubytki w lakierze, czyli rysy, mikrorysy, odpryski czy zarysowania powstałe podczas użytkowania auta. W tym celu specjaliści używają profesjonalnych wosków lub powłok ceramicznych. Dodatkowo istnieje możliwość oklejenia całego samochodu specjalną folią.

Z kolei jeżeli chodzi o detailing wnętrza, obejmuje on najpierw bardzo dokładne odkurzanie, a później czyszczenie kokpitu, wnęk drzwiowych, elementów skórzanych i wszystkich innych części oraz mycie szyb i pranie tapicerki. Wszystkie te czynności wykonywane są przy pomocy specjalistycznych preparatów dedykowanych do danego materiału. Tak więc właściciele pojazdów, gdzie fotele są skórzane, nie muszą martwić się, że zostaną one zniszczone przez niewłaściwe produkty.

Kiedy warto skorzystać z auto detailingu i ile on kosztuje?

Z auto detailingu korzystają przede wszystkim właściciele luksusowych, a także zabytkowych aut, którzy chcą, aby wyglądały one tak, jakby dopiero wyjechały z fabryki. Bardzo często jednak osoby chcące sprzedać na przykład auto rodzinne na raty, również decydują się na wykonanie takiej usługi, albowiem podnosi ona wartość takiego pojazdu. Jeżeli jest on pozbawiony rys, odświeżony w środku i dokładnie zabezpieczony, znacznie szybciej znajdzie się kupiec. Z usługi auto detailingu oczywiście może skorzystać właściciel każdego typu pojazdów, również zwykłego samochodu, którym porusza się na co dzień po drogach do pracy czy odwożąc dzieci do szkoły.

Ceny usługi auto detailingu różnią się w zależności od lokalizacji warsztatu a przede wszystkim zakresu prac i rodzaju użytych preparatów. Zwykłe mycie auto detailingowe to koszt od 100 do 400 zł, a pranie tapicerki to 200-600 zł. Jednak w przypadku korekty i zabezpieczenia lakieru, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu od 1500 do nawet 20 000 zł, w zależności od wybranego rodzaju ochrony.

Dodaj komentarz