HRownia | 2018-10-27

Zasada 70/20/10, czyli przepis na efektywny rozwój kompetencji programistów

Zasada 70/20/10, czyli przepis na efektywny rozwój kompetencji programistów

Rozwój programistów jest kluczowy z wielu perspektyw. To nie jest teza a dobrze znany fakt. Kompetentny pracownik zapewnia firmie utrzymanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Jeśli weźmiemy pod uwagę firmy o profilu technologicznym, które się dynamicznie rozwijają, mamy do czynienia z sytuacją, w której pracownik stanowi być albo nie być organizacji.

To na umiejętnościach i motywacji zatrudnionych programistów budowana jest pozycja rynkowa firmy. Według badania Hays, 46% firm z branży IT ma pewność, że posiada zasoby kompetencyjne konieczne do realizacji celów biznesowych i budowania przewagi konkurencyjnej. Jak w takim razie firmy technologiczne powinny dbać o swoich pracowników? W jaki sposób mogą wspierać ich rozwój i sprawić, aby ci najlepsi chcieli pracować właśnie u nich?

 

Złoty środek? Zasada 70/20/10

 

W IT ogromną rolę odgrywa tempo technologicznych zmian, a to oznacza, że bez ciągłego uaktualniania wiedzy programiści, a co za tym idzie firmy zostają w tyle. Zachowanie zdrowej równowagi jest zawsze kluczem do sukcesu. W przypadku firmy, pomijając inne benefity pracownicze, merytorycznie mamy do wyboru przede wszystkim szkolenia, mentoring i pracę na projekcie. Utrzymanie właściwych proporcji pomiędzy tymi elementami jest niezwykle ważne, ale z perspektywy mojego doświadczenia widzę, że wielokrotnie to właśnie z tym podziałem działy HR mają kłopot. Z pomocą może przyjść zasada 70/20/10.

 

70% tej zasady stanowi uczenie się poprzez pracę, projekty czy nowe zadania. Istotna jest tutaj rotacja w projektach, zmiennozadaniowość, podejmowanie się nowych ról, a nawet udzielanie się w inicjatywach, które wychodzą poza zakres podstawowej pracy, np. wolontariat. Ta różnorodność wpływa na kreatywność pracownika oraz pozwala odkrywać nowe zainteresowania i obszary do rozwoju.

 

20% tej zasady to informacja zwrotna, uczenie się przez obserwację innych i praca z mentorem. Konstruktywny i przemyślany feedback, choć nadal relatywnie rzadko używany, jest  niezwykle skutecznym narzędziem rozwoju. Chcąc się rozwijać warto poszukiwać informacji zwrotnych u innych, ale także dzielić się nimi. Można do tego wykorzystać narzędzia do zbierania tzw. crowd feedbacku, czyli opinii od szerokiego grona współpracowników czy klientów. Chociaż rozmowa z przełożonym będzie zawsze bardzo ważna, szersze spojrzenie pozwoli określić mocne i słabe strony pracownika.

 

10% tej zasady to czas przeznaczony na wykłady, szkolenia i konferencje, które w najbardziej aktualny sposób poszerzają wiedzę programistów i pozwolą ją wykorzystać w praktyce. Jest to punkt obowiązkowy szczególnie w tych firmach, które są nastawione na nowe technologie i chcą wyprzedzać rozwiązania powszechnie obowiązujące. Często w rozwoju pracowników tylko jeden element kojarzy się z rozwojem – szkolenie, ale trzeba pamiętać, że szkolenie powinno mieć przede wszystkim wymiar praktyczny.

 

Możliwość rozwoju = zaangażowanie pracownika

 

Pracodawca oferując przestrzeń, środki czy możliwość wyboru technologii, w jakiej programiści mogą realizować projekt, stwarza idealne warunki do rozwoju, jednak nabywanie przez pracownika nowych kompetencji zależy od niego. To właśnie rolą pracownika jest maksymalne wykorzystanie tych możliwości w sposób najlepiej dopasowany do siebie. Co więcej z punktu widzenia pracodawcy warto również inwestować w rozwój studentów, oferując im na przykład praktyki czy staże – zwrotem może być tutaj zatrudnienie pracownika, czyli wymierny zwrot zaoszczędzonych na rekrutacji pieniędzy. By wiedza zdobyta podczas konferencji i szkoleń czy od współpracowników nie zakurzyła się na półkach pamięci, warto się nią dzielić.

Wszelkie formy uczenia innych, współdzielenie się wiedzą czy praktyczne zastosowanie jej w projektach mogą utrwalić i ustrukturyzować zdobyte kwalifikacje. Nie tylko nauka teorii, ale także doświadczenie, refleksja i praktyczne zastosowanie budują w pracownikach zdolność do wykorzystania i wdrożenia nabytych kompetencji.

 

Autor: Aleksandra Babicka, Head of HR w HL Tech

 

źródła:

  • Hays, Raport Płacowy 2018, Trendy na rynku pracy
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Najbardziej nieprawdopodobne zachcianki programistów, czyli hity z rozmów rekr ...
2018-07-12
35 lat - tyle będzie mieć początkujący programista w 2019 roku
2018-03-09
Polacy chcą zostać programistami, ale 83 proc. z nich nie wie jak
2018-01-16
Będzie coraz mniej absolwentów informatyki
2017-08-21

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej