Marcelina Mrugalska | 2017-01-03

Zakaz handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę

Wciąż ważą się losy ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę. Ten projekt, jak wiele innych w ostatnim czasie, podzielił Polaków na dwie grupy - jednych popierających NSZZ “Solidarność” i drugich - zdecydowanych przeciwników wolnych niedziel.

Projekt ustawy został zgłoszony do sejmu jeszcze jesienią po zebraniu odpowiedniej ilości podpisów obywateli. Ze względu na wiele nieścisłości, które mogą prowadzić do nadinterpretacji, aktualnie wprowadzane są poprawki. Warto tu wspomnieć, że proponowana wcześniej kara pozbawienia wolności na okres 2 lat za złamanie zakazu handlu zostanie zamieniona na grzywnę. Co więcej, do ustawy zostanie dodane wyraźne pozwolenie na rozładunek tego dnia samolotów, statków oraz pociągów.

Według szacunków, obecnie w handlu zatrudnionych jest ok. miliona osób, z tego ok. 350 tys. w placówkach wielkopowierzchniowych i dyskontowych. Według raportu firmy PwC zakaz handlu w niedzielę może zmniejszyć obroty o 9,6 mld zł.

 

Za i przeciw

Przeciwnicy zakazu handlu obawiają się przede wszystkim utraty miejsc pracy. Dla wielu osób, między innymi studentów dziennych, praca w weekendy to jedyna możliwość zarobku. Przedstawiciele sieci handlowych, niektórzy ekonomiści i właściciele galerii handlowych mówią o likwidacji nawet ponad 36 tys. etatów oraz dużych stratach dla budżetu państwa (może to być nawet prawie 2 mld złotych). Pracę mogą stracić nie tylko sprzedawcy, ale także ochroniarze i osoby sprzątające.

Jednak osób przeciwnych ustawie jest więcej. Nieprzychylnie nastawieni do projektu są także osoby pracujące od poniedziałku do soboty i w nienormowanym czasie pracy, gdyż obawiają się, że nie znajdą oni czasu w tygodniu, aby zrobić większe zakupy.

 

Z kolei zwolennicy podkreślają, że nie chodzi tu tylko o możliwość spędzenia tego dnia z rodziną, co uniemożliwiają, jak do tej pory, pracujące niedziele. Ich zdaniem centra handlowe nie wspierają polskiej gospodarki. Pomysłodawcy projektu ustawy mają nadzieję, że to właśnie drobni sklepikarze najbardziej skorzystają na nowych przepisach. Zgodnie z zapisami niewielkie sklepy będą mogły w niedziele prowadzić działalność. Jedyny warunek jest taki jak w przypadku świąt wolnych od pracy, a mianowicie, że sprzedawać tego dnia będzie właściciel, a nie zatrudniony pracownik.

Na zarzut, że przez zakaz handlu wiele osób straci miejsce pracy, twórcy projektu uspokajają, że rąk do pracy ciągle brakuje. Ich zdaniem można zwiększyć liczbę osób pracujących w piątek czy w sobotę. Jako przykład podają liczne kraje Europy Zachodniej, w których zakaz handlu nie zaburzył funkcjonowania gospodarki.

 

A jak jest w Europie?

Jak do tej pory zakaz handlu obowiązuje w kilku krajach UE, m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Francji. Przybiera on bardzo różną postać. Najbardziej restrykcyjna ustawa funkcjonuje w Niemczech, gdzie podczas Sonntagsruhe (“niedzielna cisza”) otwarte są tylko stacje benzynowe, niewielkie sklepy na dworcach kolejowych i te w pobliżu ośrodków turystycznych. Jednak w pozostałych krajach z zakazu często wyłączone są w określonych godzinach też piekarnie, kwiaciarnie czy sklepy spożywcze (tak jest na przykład we Francji). Co więcej, wiele z państw, w których obowiązuje ta ustawa, zezwala na handel przez siedem niedziel w roku (na przykład przed dużymi świętami). Właśnie w takiej formie ustawa miała początkowo obowiązywać w Polsce. Nadal nie możemy powiedzieć o zakończeniu prac nad projektem. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, aby zakaz handlu na początku obowiązywał przez dwie niedziele w miesiącu. Miałby to być czas na zaobserwowanie zmian w gospodarce i w społeczeństwie.

 

W jakiej formie zakaz handlu zostanie wprowadzony w Polsce? Od kiedy będzie obowiązywał? I najważniejsze: jakie będą jego skutki? Trudno to przewidzieć. Prognozy są różne i tylko czas pokaże czy decyzja podjęta przez rząd była słuszna.

 

Źródła:

http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1597001,Zakaz-handlu-w-niedziele-w-ktorych-krajach-UE-obowiazuje

http://www.wolnaniedziela.pl/

http://www.parlamentarny.pl/gospodarka/zakaz-handlu-w-niedziele-bilans-zyskow-i-strat,19191.html

http://wyborcza.biz/biznes/1,147743,21181895,pis-mieknie-w-sprawie-zakazu-handlu-w-niedziele-solidarnosc.html

http://prch.org.pl/

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zakaz-handlu-w-niedziele-skutki,144,0,2211984.html

Autor:
Autor: Marcelina Mrugalska

Marcelina Mrugalska

marcelina.mrugalska@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23
Dlaczego łatwiej znaleźć pracę niż dobrego pracownika?
2018-04-30
Nomadzi są wśród nas, czyli o pracy z każdego zakątka globu
2018-04-12
Dlaczego work-life balance zostaje stopniowo wyparte przez work-life integration ...
2018-02-14

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej