HRownia | 2016-09-01

Wzloty poprzez upadki. Czyli jak porażki pomagają w osiągnięciu sukcesu

Wzloty poprzez upadki. Czyli jak porażki pomagają w osiągnięciu sukcesu

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, kiedy to zmierzanie za wszelką cenę do celu stało się kluczowym sposobem pomagającym odnieść sukces. Większość osób skupiona na wygranej, nie dopuszcza myśli o porażce. Niestety (i na szczęście) to ona jest nieodłącznym elementem naszej “wędrówki” na szczyt.

 

Zaczynając od stawiania sobie celu w jakiejkolwiek z dziedzin należy zastanowić się nad siłą naszej psychiki. Faktem jest, że wiele osób nie umie poradzić sobie z przeciwnościami losu lub świadomością, że coś nie odbywa się tak, jak to zaplanowały.

Na początku skupmy się na Polsce - kraju, w którym mówi się tylko o sukcesach. Omija się niewygodne tematy, bo po co dyskutować o czymś, co podważa pewien status lub psuje osobistą reputację. W naszym społeczeństwie nie należy zwracać uwagi na fakt, że to właśnie porażki budują powodzenie. Zdecydowanie wstydzimy się przyznać do tego, że jesteśmy w  czymś gorsi od innych.

 

1000 porażek - 1 sukces

Dla przykładu przypomnijmy historię powstania żarówki. Jego twórca Thomas Edison, odnotował 1000 prób, po to aby w efekcie uzyskać idealny prototyp. Zapytano go, jak się czuł odnosząc 1000 porażek? “Nie, ja nie zawiodłem 1000 razy” mówi Edison, “Żarówka jest wynalazkiem 1000 kroków”.

W przeciwieństwie do Edisona wielu z nas unika perspektywy porażki. W rzeczywistości skupieni na stronieniu od klęski, zapominamy o dążeniu do celu, tkwiąc w życiu na poziomie przeciętności. Spowodowany tym paraliż pociąga za sobą fakt, że nie jesteśmy w stanie stawiać kolejnych kroków na drodze do sukcesu i zacinamy się w błędnym kole. Podejmujemy tylko bezpieczne decyzje i nie przekraczamy strefy komfortu.

 

Wyjście poza strefę komfortu

Warto jednak podkreślić, że podejmowanie ryzyka polega na pierwotnym skalkulowaniu go, nie zapominając o konsekwencjach, mając jednocześnie nadzieje, że najgorsze się nie wydarzy. Dążenie do celu polega na wyciąganiu wniosków i obserwacji, które są bezsprzecznie efektem ciężkiego działania.

Najcenniejszą metodą osiągania sukcesu jest wzmacnianie swojej WEWNĘTRZNEJ siły, ale wychodząc poza strefę komfortu. Nieustanne podważanie statusu quo zachęca do podejmowania kolejnych wyzwań i stawiania sobie poprzeczki coraz wyżej. Analizując różnego rodzaju współczesne publikacje i debaty można zauważyć, że tego typu problematyka jest często pomijana. Można by pomyśleć, że to efekt strachu przed dyskusją i otwartym przyznaniu się do niefartu. Czy rzeczywiście tak jest? Czy błędem jest otwieranie dyskusji tam, gdzie większość przestaje słuchać?

 

“Porażka to proces sukcesu”

Tak mawiał Albert Einstein. Maksyma ta wyjaśnia, dlaczego każda osoba i każdy biznes muszą przejść pewną porażkę, żeby zbudować na niej ogromny sukces, więc zamiast tracić motywację i wmawiać sobie, że los nie jest po naszej stronie, każdy upadek należy traktować na zasadzie mechanizmu, który “zresetuje” dotychczasową pesymistyczną perspektywę i sprawi, że obierzemy bardziej pożądany kierunek.

Doświadczenie wielu z nas pokazało, jak wiele jednostek nie pozwala sobie pomóc w trudniejszym momencie swojego życia. Mowa tu o bezrobociu, które może dotknąć każdą osobę, w każdym wieku. Niejednokrotnie temat ten uważany jest za wstydliwy albo niewarty rozmowy. Samo słowo BEZROBOCIE wywołuje pejoratywne uczucia i negatywną postawę u jednostek tym dotkniętych. Tych, których brak pracy dotyczy osobiście - prócz ciężkiej sytuacji finansowej, skazane są dodatkowo na poczucie wykluczenia, często poniżenia. Narastająca frustracja i złość na warunki panujące na rynku pracy tylko umacniają postawę rezygnacji.

Rozpoczyna się zadawanie wielu pytań i strach przed brakiem rozwiązania. Taka dezorientacja dotyka osoby, które przepracowały wiele lat swojego życia w jednym miejscu i nie są gotowe na zmiany. Nagle wrzucone są tam, gdzie poruszają się na oślep. Potrzebują pomocy kogoś, kto poprowadzi ich za rękę.

 

Pomoc obierana jako atak

Pojawia się jednak wielki paradoks, ponieważ podając im dłoń zostajemy odrzuceni. Dlaczego? Co sprawia, że wiele takich przypadków kończy się zacietrzewieniem i zamykaniem na innowacje. To na pewno wkraczanie w sfery, które są krępujące i dlatego te drzwi szybko się zamykają. Reakcje są agresywne i nie pozostawiają miejsca na dyskusję.

Smak bezrobocia, który dla większości jest zbyt trudny do przełknięcia, powoduje spadek poczucia własnej wartości i włączają się mechanizmy obronne, które mają swoje odzwierciedlenie w nieprzychylnej postawie. Przykładem niefartu, który oddziałuje na nas destrukcyjnie jest np. odrzucenie naszej aplikacji o pracę. Ratunkiem w tej sytuacji jest przyjęcie postawy zadaniowej i nie uznawanie porażki rekrutacyjnej jako czegoś osobistego.

Kluczem do sukcesu może być motywacja, która powinna wieść prym w naszym zachowaniu i ma priorytetowe znaczenie. Buduje w nas wolę walki i pozwala na podejmowanie wyzwania w bezwzględnych momentach życia.


Z ratunkiem przychodzą nowe technologie

Istnieje wiele pomysłów dla osób, które zaczynają swoją przygodę na rynku pracy i dla tych, którzy próbują wybić się ze złej passy. Wystarczy skorzystać z możliwości ofert proponowanych zdalnie. Mowa tu o całym wachlarzu innowacyjnych rozwiązań. Ciekawym przykładem jest tworzenie CV za pomocą szablonów. Są one intuicyjne, dodatkowo nie trzeba martwić się o odpowiedni format dokumentów aplikacyjnych i ich kreowanie wymaga zdecydowanie mniejszego nakładu czasu. Warto otworzyć się na nowości, ponieważ podążanie z duchem czasu ułatwi nam to, co niedawno  wydawało się nie do osiągnięcia.

Pamiętajmy, że poziom bezrobocia od lat progresywnie spada (8,6% w lipcu 2016 roku) i to w tym roku był zanotowany najniższy odsetek osób bez pracy. Wniosek? Pomoc płynie z wielu źródeł i pozostaje tylko złapanie ręki, która już dawno jest wyciągnięta w stronę potrzebujących.Autor: Jagoda Mazur

 

Źródło:

http://stat.gov.pl

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Coraz więcej ofert pracy zdalnej. Kto będzie pracować z domu w 2019 roku?
2019-02-24
​​​​​​​Co po maturze? Czyli studia pewniaki, po których znajdzies ...
2018-09-13
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej