HRownia | 2016-11-10

Rekrutacja to branża ciągłych zmian

Rekrutacja to branża ciągłych zmian

O wyzwaniach, przed którymi rekruter staje każdego dnia opowiada Sabina Sawulska - Team Leader Działu Rekrutacji w firmie Smart MBC.

 

Marcelina Mrugalska: Od ilu lat związana jesteś z pracą w dziale rekrutacji?

Sabina Sawulska: Jestem młodym rekruterem z pokolenia Y. Moje doświadczenie w dziale rekrutacji dla wielu osób pewnie nie jest zbyt długie, ponieważ to ok. 2 lata. Mogę jednak stwierdzić, że dużo się w tym czasie nauczyłam. Zdobyłam doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji na stanowiska handlowe, produkcyjne, administracyjne, marketingowe lub hr-owe.  Nauczyłam się też zarządzać moim 6-osobowym zespołem. Nie jestem typem lidera, który deleguje zadania i dla którego liczy się tylko efekt końcowy. Ważna jest dla mnie współpraca, wspólne dążenie do wyznaczonych celów. Żeby zespół miał świadomość tego, że większe szanse na realizację celu osiągamy wtedy, kiedy pracujemy na niego wspólnie. Bardzo lubię pracę z ludźmi i wiem, że jest to kierunek, w którym chcę się rozwijać.

M.M.: Praca z ludźmi potrafi być stresująca…

S.S.: Tak, to prawda, ale to właśnie najbardziej mi się podoba w tej pracy. Pracując w rekrutacji kontakt z ludźmi ma się na każdym kroku - w dziale, ze współpracownikami i oczywiście - z kandydatami. Poza tym, to nie jedyna zaleta tego zawodu, która sprawia, że chcę jak najlepiej go poznać oraz zdobywać coraz więcej wiedzy i doświadczenia. Rekrutacja jest stale rozwijającą i zmieniającą się branżą. Rozwijającą się chociażby ze względu na pojawiające się nowe technologie, które ułatwiają naszą pracę. Zmienność natomiast może wynikać z sytuacji na rynku pracy, ponieważ trzeba dostosować się do aktualnych warunków. Kandydaci, którzy jeszcze kilka lat temu byli łatwi do pozyskania do pracy i chętni do aplikowania na pojawiające się ogłoszenie w tym momencie już nie są. Jest to trudne zadanie dla rekruterów, ponieważ trzeba w jakiś sposób zachęcić ludzi do pracy, przyjścia na rozmowę… To spore wyzwanie.

M.M.: W takim razie jak radzisz sobie z tym wyzwaniem? Czy korzystasz z jakiś narzędzi ułatwiających rekrutację?

S.S.: Oczywiście, że korzystam. :) W celu publikacji ogłoszeń wykorzystujemy program do multipostingu, który ułatwia dodanie ogłoszenia na kilku portalach za pomocą jednego kliknięcia. Poza tym program ma inne opcje, takie jak wysyłanie wiadomości do kandydatów, tworzenie formularzy na potrzeby rekrutacji. Dodatkowo w procesie rekrutacyjnym wykorzystujemy wideorekrutację. Jest to narzędzie mało popularne w Polsce, ale przekonałam się, że może skutecznie wspomagać procesy rekrutacyjne. Na pewno świetnie się sprawdzi, kiedy chcemy zrekrutować osobę z drugiego końca Polski lub kandydata do pracy zdalnej, bo pozwala zupełnie zlikwidować lub maksymalnie zminimalizować koszty związane z dotarciem na miejsce spotkania. To narzędzie nie jest doceniane przez kandydatów, a szkoda, bo ma szereg zalet także dla nich. Są to m.in.: możliwość wyróżnienia się spośród innych kandydatów, oswojenie ze stresem w nietypowej sytuacji i oczywiście zaprezentowanie siebie.

 

 

 

 

M.M.: A największe wyzwanie przed którym stanęłaś pracując jako rekruter?

S.S.: Praca z ludźmi sama w sobie jest dużym wyzwaniem. Każda zaskakująca sytuacja jaka pojawia się w pracy lub zadanie, które wykonuję po raz pierwszy jest wyzwaniem i uczy mnie czegoś nowego.  W przypadku wywiadów telefonicznych z kandydatami, nigdy nie wiadomo czego mogę się dowiedzieć/ usłyszeć zaskakującego. Moim zadaniem jest tak pokierować rozmową, aby uzyskać informacje, które interesują mnie i mojego Klienta, nie być nachalnym oraz starać się zbudować relację z kandydatem. Myślę też, że aktualnym wyzwaniem dla rekrutera jest znalezienie odpowiedniego kandydata biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy. Liczba aplikacji w porównaniu chociażby do zeszłego roku zmniejszyła się, a pozyskanie odpowiednich kandydatów do pracy staje się coraz trudniejsze.

M.M.: W takim razie czy idealny Kandydat istnieje, czy jest w ogóle sens go szukać? Na co szczególnie zwracasz uwagę?

S.S.: Sądzę, że nie ma kogoś takiego jak idealny kandydat. Osobiście uważam, że człowiek powinien pasować do organizacji nie tylko pod względem samego doświadczenia, ale również osobowościowo. Podczas rozmowy rekrutacyjnej staram się nie zadawać standardowych pytań odnoszących się do obowiązków, ponieważ każdy jest na to przygotowany. Lubię pytania sytuacyjne. Dzięki nim mogę bardziej poznać kandydata i sprawdzić jego reakcję. Zwracam uwagę na wiele czynników podczas rozmowy: czy odpowiedzi są rzeczowe, w jaki sposób osoba odpowiada - czy jest zainteresowana rozmową czy jej odpowiedzi sprowadzają się do tak/nie - czy jest skłonna przed spotkaniem wykonać zadanie, o które poprosimy i w jaki sposób je rozwiąże.  

M.M.: A jak mając bagaż wiedzy i doświadczeń czujesz się po przeciwnej stronie - w roli Kandydata?

S.S.: Wiadomo, że będąc po stronie rekrutera jest się pewniejszym rozmowy, kiedy się nią kieruje. Na miejscu kandydata zawsze towarzyszył mi stres wynikający z tego, że nie wiedziałam czy dobrze odpowiedziałam na zadane mi pytania, czy moja osoba spodobała się rekruterowi. W przypadku procesów rekrutacyjnych muszę przyznać, że tylko nieliczni rekruterzy dawali odpowiedź zwrotną po spotkaniu rekrutacyjnym. Większość jednak kończyła swój kontakt w momencie zaproszenia na spotkanie, a potem była cisza, zero odpowiedzi nawet negatywnej, z tym co było źle, czego brakowało i pozostawały tylko domysły. Staram się z tych doświadczeń wyciągnąć wnioski. Uważam, że feedback o przebiegu rekrutacji jest bardzo ważny, nawet po odrzuceniu. Dzięki niemu nie palimy mostów z kandydatem, który tym razem nie został wybrany. Przecież nie wiemy czy w przyszłości nasze drogi się jeszcze nie skrzyżują. Nie zapominajmy o tym, że nie tylko rekruter ocenia kandydata, ale również odwrotnie. Kandydaci również oceniają przebieg procesu rekrutacyjnego i przekazują swoją opinię dalej.

M.M.: Dziękuję za rozmowę.

 

Artykuł sponsorowany

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej jako podstawowa potrzeba kandydata. Jak bra ...
2018-07-30
5 problemów, które blokują rozwój branży IT
2018-05-10

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej