Marta Bober | 2017-12-06

O prawach matek i kobiet w ciąży rozmawiam z Katarzyną Łodygowską, autorką bloga matkaprawnik.pl

O prawach matek i kobiet w ciąży rozmawiam z Katarzyną Łodygowską, autorką bloga matkaprawnik.pl

Jakie tematy z zakresu prawa pracy najbardziej interesują matki i kobiety w ciąży? Których prac nie może wykonywać kobieta w ciąży? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania. :) Zapraszam do lektury wywiadu z Katarzyną Łodygowską, autorką bloga matkaprawnik.pl.

 

Marta Bober: Skąd pomysł na prowadzenie bloga Matka Prawnik?

Katarzyna Łodygowska: Odpowiedzi nie jestem w stanie zawrzeć w jednym zdaniu. Na pomysł złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim całe życie dążyłam do tego, aby prowadzić własną działalność. Nie jestem typem osoby, która sprawdza się na dłuższą metę na etacie. Prędzej czy później dochodziłam do wniosku, że to nie jest miejsce dla mnie.

W swojej 15 letniej karierze zawodowej pracowałam we wszystkich możliwych kancelariach i różnego rodzaju firmach, a nawet dwa lata nie pracowałam jako prawnik szukając swojej drogi. Zaliczyłam co najmniej 14 miejsc pracy (nie licząc prac na zlecenie). 10 lat temu skończyłam studia i dopiero teraz mogę powiedzieć, że robię coś, co sprawia mi prawdziwą radość i satysfakcję. Pomagam innym kobietom – czy może być lepiej? Będąc w ciąży i na urlopie macierzyńskim miałam ze dwa pomysły na biznes, ale szybko straciłam zapał.

W listopadzie 2016r. dowiedziałam się, że moja wieloletnia lekarz rodzinny dr. Teresa Mazurczak-Pluta umiera. Nie wierzyłam. Wiedzieliśmy, że chorowała, ale byliśmy przekonani, że ma to za sobą. Nic nie dawała po sobie poznać! Tąpnęło mną. Zawsze była otwarta na innych, doradziła, pełna cierpliwości, łagodności i wiecznego uśmiechu. Nigdy z przychodni nie wychodziła o czasie. I pewnej nocy nie mogąc zasnąć, modląc się o zdrowie dla niej dokładnie o trzeciej w nocy wstałam i wiedziałam, że otworze blog dla kobiet w tym samym okresie życia co ja. Chciałam pójść za jej przykładem i zrobić coś dobrego dla innych. Sama jak szukałam potrzebnych rzeczy np. na temat urlopu macierzyńskiego znajdywałam tyle bzdur! I postanowiłam, że stworzę miejsce, w którym wszystko będzie w jednym miejscu. 1 grudnia minął rok od stworzenia strony, 4 grudnia pojawił się pierwszy artykuł, a dr Pluta zmarła 6 grudnia 2016r.

M.B.: Jakie tematy poruszasz na swoim blogu Matkaprawnik.pl i jakie planujesz zrealizować już niebawem?

K.Ł.: Poruszam tematy prawne związane z prawem kobiet w okresie ciąży, opieką okołoporodową, uprawnienia rodzicielskimi pracownika po powrocie do pracy. Można znaleźć artykuły dotyczące prawnych aspektów karmienia piersią, praw na porodówce, zasiłków czy problemów z ZUS. Czytelniczki „wymuszają” powoli, aby znalazły się również informacje dotyczące działalności gospodarczej oraz praw związanych z dziećmi. W niedługim czasie blog rozwinie się również w kierunku prawa rodzinnego. Podczas konsultacji najczęściej pomagam dobrze zaplanować kolejną ciążę (pod kątem finansowym). Obecnie czas oczekiwania na konsultację ze mną wynosi do dwóch tygodni. Grafik pęka w szwach.

Kobietom po stratach – poronieniach i martwych urodzeniach pomagam nieodpłatnie. W naszym kraju jest to cały czas temat tabu, kobiety nie wiedzą, że należy się im skrócony urlop macierzyński, więc najczęściej idą na zwolnienie. Nie planowałam zajmować się tym tematem – to temat znalazł mnie i okazało się, że jest ogromne zapotrzebowanie na dostarczenie prostych informacji

M.B.: Umowa na czas określony. Co w sytuacji, kiedy umowa na czas określony kończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego? Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy pracownicy?

K.Ł.: Umowa, która kończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego po prostu „wygasa”. Nie ma natomiast przeszkód, aby podpisać kolejną w trakcie trwania tego urlopu czy zaraz po jego zakończeniu.

 

 

M.B.: Czy w czasie trwania urlopu macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę kobiety mogą podjąć się umowy zlecenia?

K.Ł.: Jak najbardziej tak i zachęcam do tego. Nie ma tutaj ograniczeń ani czasowych ani finansowych.

M.B.: Które prace są zabronione kobietom w ciąży?

K.Ł.: Jest tego bardzo dużo, a warto wspomnieć, że określonych prac nie mogą wykonywać również kobiety karmiące piersią. Kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywa tzw. prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

Wykaz takich prac określa Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie czasu pracy przerywanego.

M.B.: Zapewne zgodzisz się z tym, że powroty do pracy bywają trudne. Wiemy, że pracodawcy mają obowiązek przyjąć kobietę na zajmowane lub równorzędne stanowisko pracy, jednakże pojawia się obawa, że pracodawca wręczy nam wypowiedzenie. Czy może to zrobić, czy kobiety wracające z urlopu macierzyńskiego podlegają ochronie?
K.Ł.: Ochrona kobiety wracającej do pracy po urlopach rodzicielskich to fikcja. Obowiązek wynikający z kodeksu pracy a dotyczący przyjęcia istnieje, natomiast żadne przepisy nie określają ile to przyjęcie ma trwać. Efekt jest taki, że tego samego dnia lub następnego kobiety otrzymują wypowiedzenie. Jedyne co można zrobić to odwołanie do sądu, jeśli sprawa wymaga takiej interwencji i jest szansa na wygraną.

M.B.: Z przestrzeganiem których praw względem kobiet w ciąży i wracających do pracy pracodawcy mają najwięcej problemów?

K.Ł.: Coraz częściej spotykam się z likwidacją pracodawcy w okresie ciąży i problemami z egzekwowaniem należnych świadczeń od ZUS. Najgorzej jest jednak po powrocie z urlopów – macierzyńskiego i rodzicielskiego. Dłuższa przerwa powoduje, iż pracodawca najczęściej znalazł już kogoś na nasze miejsce i robi wszystko, żeby się nas pozbyć. Kolejnym problemem jest egzekwowanie tzw. uprawnień rodzicielskich wynikających z przepisów dotyczących opieki nad dzieckiem do lat 4. Rodzica, który opiekuje się takim dzieckiem nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych i delegować poza miejsce zamieszkania – bez zgody pracownika.

Obserwuje ogromną dyskryminację w zawodzie nauczyciela w kwestii prawa do przerwy na karmienie piersią. Nauczycielki albo nie wiedzą, że mają prawo do takiej przerwy albo rezygnują z karmienia w ogóle bojąc się o atmosferę w pracy. Dodatkowo same przepisy są dyskryminujące, co mnie osobiście bulwersuje najbardziej.

 

M.B.: Co zrobić, kiedy jesteśmy w ciąży lub jesteśmy świeżo upieczonymi mamami wracającymi do pracy i nasze prawda nie są przestrzegane? Gdzie możemy się zgłosić?

K.Ł.: Wszystko zależy od kalibru sprawy bo zdarza się, że trzeba zawiadomić odpowiednie organy ścigania. W sprawach pracowniczych pomaga Państwowa Inspekcja Pracy. Polecam również kontakt mailowy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

M.B.: Czy na mamy, które spodziewają się dziecka w 2018 roku czekają jakieś istotne zmiany w prawie pracy w kontekście urlopu macierzyńskiego, zasiłku lub powrotu do pracy?

K.Ł.: Na razie nie. Jedyne nowe przepisy, które wchodzą 1 stycznia 2018 r. dotyczą żłobków i klubów dziecięcych, czyli miejsc opieki dzieci do lat 3. Są to bardzo dobre zmiany – przykładowo zwiększono wymagania dla kadry, która opiekuje się naszymi maluchami. Od stycznia każda zatrudniona osoba, będzie musiała przedstawić nie tylko zaświadczenie o niekaralności, ale również mieć zaliczony kurs udzielania pierwszej pomocy. Na różnych portalach można przeczytać, że trwają duże prace nad zmianami w kodeksie pracy i jest to prawda. Na razie ze strony komisji padły propozycje dotyczące urlopów wypoczynkowych, ale na przedstawienie ostatecznychpropozycji zmian komisja ma jeszcze koło 6 miesięcy. Trzymam rękę na pulsie i moi czytelnicy mogą być pewni, że zostaną na czas poinformowani o wszystkim jeśli cokolwiek będzie wchodziło w życie.

M.B.: Dziękuję za rozmowę! :)

Katarzyna Łodygowska, prawnik i właścicielka firmy i bloga www.matkaprawnik.pl. Stworzyła pierwszy na rynku produkt łączący prawa kobiet z planerem na cały rok. Prowadzi kancelarię doradztwa prawnego dla kobiet, szkolenia i warsztaty dla kobiet w ciąży i młodych mam m. inn. z zakresu prawnych aspektów planowania ciąży, praw okołoporodowych i prawa pracy. Zakopiańska narciarka i mazurski sternik jachtowy. Mama Helenki.

 

Autor:
Autor: Marta Bober

Marta Bober

HRownia

696436152

marta.bober@hrownia.pl


Redaktor Naczelna
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej