HRownia | 2018-01-04

Wywiad z Agnieszką Kaczanowską, współzałożycielką portalu mamopracuj.pl

Wywiad z Agnieszką Kaczanowską, współzałożycielką portalu mamopracuj.pl

Z Agnieszką Kaczanowską, współzałożycielką portalu mamopracuj.pl, rozmawiam o poszukiwaniu pracy przyjaznej mamom, pogodzeniu pracy, pasji i macierzyństwa i założeniu swojej firmy. Zapraszam do lektury wywiadu! :)


Marta Bober: Kiedy i jak powstał portal mamopracuj.pl?

Agnieszka Kaczanowska: Historia jest całkiem prosta, bo nasz portal powstał w potrzeby. Kiedy zakładałyśmy go ponad 6 lat temu (z Joanną Gotfryd), rynek pracy wyglądał zupełnie inaczej, a na hasło praca elastyczna większość pracodawców reagowała zdziwieniem. Ja miałam to szczęście, że odkąd zostałam mamą mogłam pracować zdalnie, na kawałek etatu, dzięki czemu od 14 mogłam być z córeczką. Koleżanki, w tym Asia, a znamy się od czasów studiów, trochę mi zazdrościły, bo one zmuszone były pracować po 8 godzin + 2 na dojazd, co de facto oznaczało, że widziały dzieci późnym popołudniem same padając ze zmęczenia... Asia zdecydowała, że szuka pracy bardziej elastycznej, w mniejszym wymiarze i wtedy okazało się, że żaden z pracodawców z jakim rozmawiała, nie do końca rozumiał czego ona chce.

Wtedy zapadła decyzja, że musimy zatem zrobić coś aby pracodawcy zaczęli rozumieć dlaczego praca elastyczna dla rodziców to wybawienie, a innym matkom chcemy pokazać, że tak można pracować. Wtedy też zaczęłyśmy prawie z podziemi wyciągać oferty pracy zdalnej, na kawałki etatów, z możliwością elastycznego ustalania czasu pracy... Na szczęście teraz jest o wiele lepiej choć nadal mamy co robić.

 

M.B.: Co jest największą motywacją dla założycielek portalu? 

A.K.: Nasza motywacja ma kilka źródeł i chyba wszystkie równie ważne. Kiedy dostajemy listy od kobiet, które za naszą podpowiedzią, czy inspiracją zmieniły swoje życie zawodowe, znalazły dobrą pracę, poszły na kurs, zaczęły rozwijać własny biznes i czują, że to JEST TO! I kiedy pracodawcy piszą do nas, że mają świetną kandydatkę od nas i że właśnie takiej szukali albo, że dzięki wspólnej akcji wizerunkowej właśnie do zespołu dołączyła specjalistka o rzadkich umiejętnościach. Także wtedy kiedy pracodawca zatrudnia mężczyznę, który dowiedział się o ofercie tego pracodawcy od swojej żony!

Ale także wtedy, kiedy nasze dzieci są z nas dumne i mówią, że jak podrosną to też będą pracować w mamopracuj.pl (a mamy już łącznie 10 dzieci w zespole). Na sam koniec dodam tylko, że motywacją jest to, że nasz zespół rośnie i same mamy okazję tworzyć miejsce przyjazne do pracy dla mam!

 

M.B.: Jakie treści mogą znaleźć na portalu czytelniczki?

A.K.: Koncentrujemy się na rozwoju zawodowym. Piszemy o wszystkim co dotyczy rozwoju zawodowego, osobistego, szukania pracy, łączenia pracy z macierzyństwem, tego gdzie i jak szukać pracy, jakiej pracy szukać kiedy jest się mamą. Prowadzimy wywiady z innymi mamami pracującymi na różnych stanowiskach w ciekawych firmach, które na różne sposoby wspierają pracujących rodziców. Mamy także dział dotyczący prowadzenia własnej firmy, od zakładania, przez rozwijanie, wszelkie aspekty prawne a także fundusze za założenie własnej działalności.

Pilnujemy, aby pojawiały się także teksty wspierające nas matki w łączeniu życia rodzinnego i zawodowego bo to po prostu jest wielkie wyzwanie. Podpowiadamy jak być mamą pracującą i nie dać się zwariować. :) A czasem dzielimy się szybkim przepisem na obiad w 15 minut, czy ciekawą książką czy choćby naszymi osobistymi porażkami, z których można wyciągnąć całkiem ciekawe wnioski.

 

 

M.B.: Mamopracuj.pl to miejsce nie tylko dla kobiet szukających pracy i inspiracji zawodowej. Portal zrzesza także Pracodawców Przyjaznych Mamie. W jaki sposób zgłaszający się pracodawcy poddawani są weryfikacji?  

A.K.: Kobiety, które szukają pracy potrzebują ofert pracy, nowych informacji o ciekawych pracodawcach, podpowiedzi dla kogo i dlaczego warto pracować. Dlatego blisko współpracujemy z pracodawcami, którzy stawiają na osoby z potencjałem, chcące rozwijać się, szukają nowych kanałów pozyskania kompetentnych i zmotywowanych pracowników, i cenią work-life-balance i wartości rodzinne w życiu pracownika.

Stawiamy przede wszystkim na autentyczność i prawdziwy przekaz. Pokazujemy historie pracownic, często mam, które chętnie opowiadają o swojej pracy, o tym jak firma wspiera je w łączeniu dwóch ważnych życiowych ról. Pokazujemy na czym polega praca, i jak inne mamy się organizują aby pracować zawodowo i pozostać szczęśliwą i spokojną mamą.

Pracodawcy cenią współpracę z nami przede wszystkim za docieranie do osób, które do tej pory pozostawały niezauważane na rynku pracy a stanowią cenne źródło pozyskiwania kandydatów na różne stanowiska. To są także osoby, które związują się z firmą na dłużej.

 

M.B.: Czym wyróżnia się miejsce pracy przyjazne mamom?

A.K.: Nasze ostatnie badania idealnie odpowiedziały na to pytanie, dlatego bardzo się cieszę, że ono padło. Badając pracujące mamy stworzyłyśmy listę 7 top czynników ułatwiających pracę mamie. I jako najważniejszy czynnik nasze respondentki wskazały zrozumienie ze strony pracodawcy dla ich sytuacji. W dalszej kolejności wymieniały: elastyczne godziny pracy, krótki czas dojazdu do pracy, praca w niepełnym wymiarze godzin, możliwości telepracy czy dofinansowanie do żłobków, przedszkoli (więcej o badaniu można przeczytać: https://mamopracuj.pl/top-7-czynnikow-ulatwiajacych-prace-mamie/.

Właśnie tak wyglądają miejsca przyjazne mamie! Najważniejsze jest zaufanie i zrozumienie. Dodam jeszcze tylko, że pracodawcy, z którymi współpracujemy mają świadomość tego, że kobiety posiadające doświadczenie macierzyństwa są cennym zasobem dla zespołów.   

 

M.B.: Czy pracodawcy coraz chętniej otwierają swoje drzwi przed świeżo upieczonymi mamami i pomagają im wrócić do pracy, czy jednak jeszcze wiele jest w tym temacie do zrobienia?

A.K.: Przez te kilka lat rynek pracy bardzo się zmienił. Dzisiaj firmy chcące zatrudniać mamy same się do nas zgłaszają, bo wiedzą, że w ten sposób pozyskują zaangażowanych pracowników. Zmienia się także postrzeganie matek na rynku pracy. A ja wierzę, że ta pozytywna zmiana jest także naszą zasługą!     

 

M.B.: Jest Pani przykładem na to, że pogodzenie pasji, pracy i wychowania dzieci jest możliwe. Proszę zdradzić nam swój sekret i podpowiedzieć, jak realizować swoje marzenia z trójką urwisów u boku?

A.K.: Moim kluczem do tego, aby jakoś sobie radzić jest ustawianie priorytetów. Bo doba ma 24 godziny dla każdego z nas, bez względu na to czy ma się dzieci czy nie. A mając dzieci mamy na wszystko inne mniej czasu... tak to już jest. Ja zdecydowałam, że najważniejsze są dla mnie dzieci/rodzina, praca dla mamopracuj.pl i mój rozwój. A inne sprawy typu: wysprzątany dom, wyprasowane ubrania czy codziennie dwudaniowy obiad musiały zejść na dalszy plan – lista rzeczy, których nie robię, a chciałabym, też jest długa.

Kiedyś usłyszałam, że kluczem do pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego jest aby dobrze wybrać swojego partnera – i ja się z tym zgadzam, to też bardzo ważne. Bez wsparcia, zrozumienia potrzeb (wzajemnego), bez dzielenia się obowiązkami i takiej radości, że moja bliska osoba realizuje się w tym co jest jej bliskie, co sprawia jej radość, jest o wiele wiele trudniej.  

 

M.B.: Czego brakuje mamom dzisiaj? Nad czym powinny popracować, żeby przybliżyć się do osiągnięcia zawodowego sukcesu?

A.K.: Myślę, ze wiele kobiet, matek nie myśli o swoich potrzebach w kategoriach „sukcesu zawodowego”. Lepsze będzie słowo „spełnienie”. Wiele mam potrzebuje spełnienia i to na wielu różnych polach, i w macierzyństwie i w pracy zawodowej. I łączenie tych dwóch światów nie jest łatwe, ale jest możliwe, a przede wszystkim daje szansę na wykorzystanie wszystkich swoich talentów.

A nad czym kobiety mogłyby pracować? Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to pewnością siebie i swoim profilem na LinkedIN. :) Nasz portal, już wkrótce będzie w tym wspierać!

 

 

M.B.: Wiele mam myśli o tym, żeby założyć swój biznes, jednak nie wie, w którą stronę warto dziś pójść. Czy istnieją branże, które potrzebują świeżego spojrzenia i czekają na kreatywne kobiety, chcące zaproponować coś siebie?

A.K.: Pytanie o drogę jest bardziej filozoficzne. :) Bo musiałabym odpowiedzieć „to zależy”; od wiedzy, doświadczenia, kontaktów, talentów, pomysłów, wsparcia... Ale zdecydowanie wiele mam szuka pomysłów na własną działalność, mamopracuj.pl też tak powstało! I to jest czas bardzo twórczy, i pełen pomysłów. I świetnie. Znam wiele rewelacyjnych firm kobiecych, które rosną wraz z dziećmi.

A co do branż to chyba wszystkie... A szczególnie IT i „około IT”. Dlatego też nasz projekt #MamoPracujwIT (link: https://mamopracuj.pl/mamo-pracuj-w-it/) tak bardzo się rozwinął.


M.B.: Nie wszystkie mamy mogą pozwolić sobie na pracę na etacie, w biurze o stałych godzinach. Zapewne jednym z rozwiązań jest praca zdalna. Gdzie jej szukać i na zatrudnienie w których branżach można liczyć?

A.K.: W coraz większej liczbie branż, naprawdę. Choć prym wiodą branża IT, media, agencje reklamowe, ale także call center, które okazują się często dobrą pracą na początek kariery. Elastyczność, czy możliwość telepracy to w wielu firmach już standard. U nas pojawia się coraz więcej ofert pracy zdalnej, czy częściowo zdalnej (dział ofert pracy: https://mamopracuj.pl/oferty-pracy/)


M.B.: Czego portal Mamopracuj.pl życzy mamom w nowym roku? :)

A.K.: Każdej mamie życzymy dużo spokojnego czasu – tyle i aż tyle! Każda mama doskonale wie, że spokojny czas to towar deficytowy.

 

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska o sobie: Jestem mamą trójki wspaniałych dzieci, które zmieniły mój sposób myślenia o pracy. Przetestowałam już wszelkie elastyczme formy pracy i sposoby na godzenie życia rodzinnego i zawodowego, wiem co się sprawdza a co nie. W Mamo Pracuj odpowiadam za współpracę z pracodawcami oraz rozwój portalu.

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej