Marta Bober | 2016-10-12

Własna firma w parze z macierzyństwem

Własna firma w parze z macierzyństwem

Dzielne, pomysłowe i niezależne. Takie są dzisiejsze matki, które decydują się na otwarcie biznesu i godzenie obowiązków szefowej z rolą mamy. Są motywacją dla wielu kobiet, a ich przykład bodźcem do działania. Dzisiaj rozmawiam z Katarzyną Zasiadły, właścicielką firmy UL&KA, której własna firma przynosi nie tylko radość, ale także poczucie wolności.

 

Marta Bober: Jak powstała UL&KA?

Katarzyna Zasiadły: ULKa powstała spontanicznie. Gdy moja Ula miała 4 miesiące uszyłam dla niej pierwszą opaskę, ponieważ często mylono ją z chłopcem. Opaska tak spodobała się wśród znajomych, że uszyłam jeszcze kilka dla przyjaciół. Później zaczęli się odzywać znajomi znajomych i wtedy pomyślałam, że może warto spróbować i zaczęłam od strony na facebooku jako UL&Ka. ( nazwa od Uli i Kasi)

 

M.B.: Czy miała Pani obawy związane z założeniem własnej firmy? Kto Panią wspierał w podjęciu decyzji, był motywacją?

K.Z: Oczywiście, że tak zwłaszcza, że zawsze pracowałam dla kogoś na pewnych posadach, pieniądze wpływały na koniec miesiąca i o nic nie musiałam się martwić. Bałam się też jak pogodzę własny biznes z maleńkim dzieckiem u boku. Ula miała 9miesięcy gdy zaczęłam szyć dla innych. Dzięki moim rodzicom i mojemu partnerowi udało nam się jakoś to wszystko pogodzić. Moja mama szyje ze mną w tej chwili, tata pomaga w opiece nad wnuczką, a mój partner wspiera mnie na co dzień, pomaga wieczorami  i dba o to żebyśmy mieli ciepły obiad. (śmiech)

 

M.B: Czy istnieją jakieś rady, dzięki którym żadna konkurencja nie jest straszna?

K.Z: Każdą rzecz szyję jakbym szyła dla mojej Uli, wkładam w to dużo serca i dbam o  najmniejszy szczegół. Wszystko musi wyglądać pięknie i starannie. U nas nie ma gotowych produktów. Każda rzecz powstaje dopiero po złożeniu zamówienia, więc jest szyta na indywidualne zamówienie. Złota rada: Traktuj klienta tak jakbyś to Ty nim był.

 

 

M.B: Ile osób pomaga Pani w prowadzeniu firmy?

K.Z: W tej chwili mam jedną pracownicę i dodatkowo pomaga mi moja mama.

 

M.B: Dodatki dla najmłodszych wychodzące spod Pani rąk trafiają do gwiazd, blogerów, znanych osób. Większość Pani klientów wybiera rzeczy już dostępne w sklepie, czy może zamawia indywidualne projekty?

K.Z: Większość zamówień to gotowe propozycje kolorystyczne dostępne w naszym sklepie ulandka.com. U nas każda rzecz jest szyta dopiero w momencie złożenia zamówienia. Nie mamy żadnych zapasów, dlatego klienci mogą również sami decydować o wyglądzie swojego zamówienia. Często zdarza się, że rodzice wysyłają zdjęcia sukienek lub kurtek, ponieważ poszukują idealnie pasującego kompletu lub opaski i wtedy szyjemy dowolne połączenie kolorystyczne.

 

M.B: Jak wygląda Pani zwykły dzień?  

K.Z: Zawożę Ulę do przedszkola, wracam do domu i szyję. W między czasie wrzucam jakiś post na facebooka i instagram, odpisze szybko na jakieś wiadomości. Od 9-15 głównie szyję i szykuję wysyłkę dla kuriera. Później odbieram Ulę z przedszkola i mamy czas dla siebie. Wieczorem gdy Ula już śpi siadam do komputera, sprawdzam nowe zamówienia, maile, przelewy, przygotowuje faktury dla sklepów, zamawiam materiały, szukam nowych możliwości współpracy, jak np. blogerki. Często też wieczorem jeszcze szyję.

 

M.B: Czy pogodzenie macierzyństwa z prowadzeniem własnego biznesu jest trudne? Istnieje jakiś sposób, by wprowadzić pomiędzy te sfery harmonię?

K.Z: Nie będę mówić jak jest super i idealnie, bo każdy, kto decyduje się na własny biznes musi wiedzieć z czym to się wiąże. Praca 24/7, na początku wszystko kręci się wokół biznesu. Siedzenie do późna, brak czasu, ciągłe zmęczenie i huśtawka nastrojów, gdy coś idzie nie tak. Ale jeśli jesteśmy gotowi na takie wyzwanie to naprawdę warto. Jako młodej mamie daje mi to wolność i możliwość spędzenia więcej czasu  z córką. Czy istnieje sposób na wprowadzenie harmonii? Hm, jeszcze go chyba nie znalazłam. (śmiech)

 

 

M.B: Jaki według Pani jest przepis na udany biznes?

K.Z: Wiara w siebie i swoje możliwości. Jeśli wierzymy, że to co robimy ma sens to inny też nam uwierzą. Trzeba być elastycznym, podążać za klientem i jego wymaganiami a jednocześnie robić swoje. Warto też pamiętać, że klient jest coraz bardziej wymagający więc bardzo duży nacisk postawić na jakość. Dobra jakość i przyjazna obsługa sprawią, że klient chętniej do nas wróci i poleci nas znajomym.

 

M.B: Kobiety chciałyby spełniać swoje zawodowe marzenia, jednak boją się, że nie dadzą sobie rady z pogodzeniem obowiązków z  opieką nad dziećmi. Jakich rad mogłaby Pani im udzielić?

K.Z: Nie bójcie się prosić o pomoc najbliższych. Ja gdyby nie najbliżsi nie dałabym rady pogodzić wszystkiego. A jeśli nie macie takiej możliwości, kupcie dużo kawy, zaciśnijcie zęby i wykorzystujcie każdą wolną chwilę aby działać, nawet po nocy gdy wszyscy śpią. (śmiech) Jest także wiele grup wsparcia kobiecych biznesów, więc czasem warto wybrać się na takie spotkania lub poszukać w sieci, poznać inne kobiety, które mają te same wątpliwości i te którym udało się już zrobić pierwszy krok. I mówcie o swoich pomysłach, bo czasem zwykły przypadek może sprawić cuda.

 

Kilka słów od Kasi 

UL&KA to dla mnie... drugie dziecko.

Zawsze rozpoczynam dzień... od przytulasa i buziaka od córki.

Najbardziej motywuje mnie… zadowolenie moich klientów.

Założyłam swoją firmę, ponieważ... chciałam spędzać więcej czasu z córką i móc uczestniczyć w ważnych chwilach jej życia.

Za 10lat będę... mieć 40 lat! (śmiech)

 


Zapraszamy na stronę ulandka.com i do odwiedzin na facebooku.

Zdjęcia są własnością Pani Katarzyny Zasiadły. Portal otrzymał zgodę właścicielki na ich publikowanie.

 

 

 

Autor:
Autor: Marta Bober

Marta Bober

HRownia

696436152

marta.bober@hrownia.pl


Redaktor Naczelna
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Jak utrzymać pracowników na konkurencyjnym rynku?
2018-11-19
Przedstawiamy lutowy cHRakter miesiąca - Panią Karolinę Latus
2018-02-21
Wywiad z Martą Maciszewską-Malinowską, specjalistką od programów Working Pa ...
2018-02-16
Wywiad z Agnieszką Kaczanowską, współzałożycielką portalu mamopracuj.pl
2018-01-04

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej