HRownia | 2016-10-28

Wielkie dane i wielkie możliwości – tak pracują Data Scientists

Wielkie dane i wielkie możliwości – tak pracują Data Scientists

Analitycy Big Data nie będą mieli w najbliższych latach problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Według firmy McKinsey Global Institute, do 2018 r. tylko w USA będzie brakować od 140 do 190 tys. osób z umiejętnościami analitycznymi. Osoby, które takie umiejętności już posiadają, znajdują nie tylko pełną wyzwań pracę, ale również otrzymują atrakcyjne wynagrodzenia – jak podaje firma Sedlak&Sedlak, w Polsce najlepsi badacze danych zarabiają nawet 10 tys. zł brutto.

 

Praca badacza danych to połączenie zadań matematyka, informatyka oraz znawcy społecznych    i biznesowych trendów. Specjaliści od analizy danych nie mają problemów ze znalezieniem dobrze wynagradzanego zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Według raportu firmy badawczej Sedlak&Sedlak, średnia zarobków analityków baz danych w kraju wynosi nieco ponad 7,1 tys. zł brutto, choć rzadkością nie są również pensje osiągające poziom blisko 10 tys. zł brutto. Dodatkowo, mogą liczyć na benefity w postaci prywatnej opieki medycznej czy zajęć sportowo-rekreacyjnych. Zapotrzebowanie na tego typu pracowników będzie się systematycznie zwiększać –  raport firmy InsightExpress udowodnił, że 78% menedżerów IT w Polsce sądzi, iż Big Data będzie stanowiło najważniejszy składnik działalności ich przedsiębiorstw w ciągu najbliższych 5 lat.

 

– Rynek jest obecnie bardzo świadomy roli, jaką pełni analiza danych dla organizacji. Co za tym idzie, osoby chcące rozwijać swoją karierę w branży analitycznej, zdecydowanie mogą liczyć na pracę pełną ciekawych i inspirujących wyzwań. – mówi Edward Mężyk, Prezes firmy Datarino. – Zawód badacza danych wiąże się z odkrywaniem faktów i zależności, które wcześniej były niewidoczne lub wydawały się mało istotne. Wyniki analiz pozwalają generować nowe pomysły i wskazywać pola rozwoju w różnorodnych dziedzinach życia. – dodaje Edward Mężyk.

 

Równie korzystne dla analityków są prognozy dotyczące rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Jak informuje amerykański magazyn gospodarczy „Fortune”, liczba ogłoszeń skierowanych do Data Scientist w portalu Indeed.com (największy na świecie serwis z ogłoszeniami pracodawców) wzrosła w I kwartale 2015 r. o 57% w stosunku do analogicznego okresu w 2014 r. Portal Glassdoor umieścił Data Scientist na czele rankingu 25 najlepszych profesji w Stanach Zjednoczonych w 2016 r., natomiast serwis DataJobs określił poziom sugerowanej pensji dla analityka Data Science w przedziale 85-170 tys. dolarów rocznie.

 

Pomimo wciąż rosnącego rynku Big Data, nie każda organizacja decyduje się rozwijać wewnętrzny działań analityczny, a inwestycja w zewnętrzny zespół jest obecnie najczęściej wybieranym modelem współpracy. Analitycy danych przeprowadzają kompleksową analizę przedsiębiorstwa i jego otoczenia, z punktu widzenia zakładanych celów biznesowych.

 

– Często wyniki początkowych prac analitycznych odsłaniają małą ilość posiadanych przez organizację danych lub ich nieuporządkowanie. – opowiada Edward Mężyk, Prezes Datarino. – Po zagospodarowaniu przestrzeni, które wymagały uwagi, przechodzi się do kolejnych etapów analiz, w celu znalezienia istotnych zależności czy insightów mających wpływ na rozwój organizacji. – dodaje Edward Mężyk.

 

Aby rozpocząć karierę w branży Big Data, konieczne jest zdobycie szeregu istotnych umiejętności i kompetencji – zarówno od strony analitycznej, jak i programistycznej czy biznesowej. W Polsce zajęcia z analityki danych oferuje już kilka renomowanych uczelni wyższych, m.in. Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Zarówno atrakcyjne warunki pracy proponowane badaczom danych, coraz większa liczba miejsc, gdzie można zdobyć wykształcenie z zakresu Big Data, a także ciekawe wyzwania zawodowe, są potwierdzeniem doskonale znanej w branży przepowiedni Thomasa Davenporta i D.J. Patila z „Harvard Business Review” głoszącej, że Data Scientist będzie „najseksowniejszym zawodem XXI wieku”.

 

Autor: Datarino 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Coraz więcej ofert pracy zdalnej. Kto będzie pracować z domu w 2019 roku?
2019-02-24
​​​​​​​Co po maturze? Czyli studia pewniaki, po których znajdzies ...
2018-09-13
Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23
Dlaczego łatwiej znaleźć pracę niż dobrego pracownika?
2018-04-30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej