Marta Bober | 2017-10-25

Wideorekrutacja i praca zdalna - co je łączy?

Wideorekrutacja i praca zdalna - co je łączy?

Wideorekrutacja - odpowiedź na potrzeby młodego pokolenia

W czasach, kiedy społeczeństwo dąży do automatyzacji i realizowania różnych spraw drogą internetową, trudno jest nie odpowiadać na tego rodzaju potrzeby. Firmy doskonale wiedzą, że muszą podążać za panującymi trendami, by nie wypaść z rytmu i nie dać się pokonać konkurencji. Rynek pracy coraz częściej sięga po nowoczesne narzędzia, które nie tylko ułatwiają zatrudnianie najlepszych pracowników, ale także przynoszą konkretne korzyści przedsiębiorstwom. Wideorekrutacja i praca zdalna to dwa aspekty posiadające duże znaczenie w branży. Dlaczego?

Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z wykorzystaniem wideorekrutacji jest zjawiskiem bardzo popularnym. Jeszcze kilka lat temu narzędzie wprowadzało w zakłopotanie firmy, które posiadały liczne obawy przed jego wdrożeniem. Stres odczuwali także kandydaci, martwiący się o swój wizerunek. Badania firmy HireVue pokazują, że z roku na rok rośnie liczba firm korzystających z narzędzia. Jakie są zalety wideorekrutacji? Oszczędność czasu, pieniędzy, dbałość o wizerunek i zwiększenie wydajności działu HR to tylko niektóre z wymienianych zalet.

Dzisiaj jedzenie zamawiamy przez jedno kliknięcie w telefonie. Podobnie z usługami bankowymi, lotniczymi czy też zakupami. Wystarczy dostęp do Internetu i smartfon, by móc załatwić wiele spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Takie oczekiwania względem życia posiadają zwłaszcza młode pokolenia, przyzwyczajone do tego, że wszystko dzieje się tu i teraz. Jak wygląda praca marzeń osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy i co ma z nią wspólnego wideorekrutacja?

 

Wideorekrutacja

 

Wideorekrutacja a praca zdalna

Jedną z cech pożądanych na rynku pracy jest elastyczność. Mówi się o niej w kontekście kompetencji pracowników, ale także w odniesieniu do warunków pracy, jakie zapewniają pracodawcy. Elastyczność godzin pracy i miejsca wykonywania swoich obowiązków to benefit, na którym bardzo zależy mobilnym pracownikom. Tegoroczne badanie “Praca zdalna - jestem na tak” przeprowadzone przez instytut badawczy Kantar Public na zlecenie Crossover Polska pokazuje, że aż 81% Polaków aktywnych zawodowo chciałoby móc samodzielnie decydować o czasie swojej pracy. Pracownicy cenią sobie możliwość pracy zdalnej w domu lub biurach coworkingowych, ponieważ dzięki temu oszczędzają czas na dojazdy do pracy i sami nadają jej odpowiednie tempo. Jak się okazuje co piąty pracujący Polak (19%) traci na dojazd do pracy ponad godzinę dziennie. Nie wlicza się w to stanie w korkach. Czas ten może zostać spożytkowany na pracę i lepsze przygotowanie się do wykonywanych zadań.

Pracując zdalnie mamy możliwość podjęcia współpracy z firmą z innego miasta, a nawet kraju. Jest to niewątpliwa zaleta otwierająca drzwi do wielu atrakcyjnych miejsc pracy, z których w przypadku pracy stacjonarnej musielibyśmy zrezygnować. Firmy oferujące pracę zdalną mają szansę skorzystać z wideorekrutacji i z jej pomocą osiągnąć spójność całego procesu rekrutacyjnego. Skoro pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki z domu, dlaczego nie zaproponować mu możliwości udziału w wideorekrutacji? Dzięki temu będzie mógł wziąć udział w procesie rekrutacyjnym w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu.

 

Rekrutacja na odległość dzięki wideorekrutacji

Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane w formie wideo to szereg zalet zarówno dla pracodawcy, jak i nowego pracownika. Kandydat będzie mógł w domu o wybranej przez siebie porze odpowiedzieć na pytania rekrutacyjne i zaprezentować się od jak najlepszej strony. Wideorekrutacja automatyczna umożliwia rekruterom dopasowanie odpowiednich pytań, przesyłanie linku z nagraniem do kandydata i odsłuchanie gotowego nagrania w wolnej chwili. Taka forma eliminuje także subiektywność oceny rekrutera. Każdy kandydat otrzymuje taki sam zestaw pytań, a raz wygenerowany link można przesłać do wielu osób. 

Wprowadzenie narzędzia wideorekrutacji do procesu rekrutacyjnego na stanowisko związane z pracą zdalną jest jak najbardziej zasadne i spójne. Osoba aplikująca na ofertę pracy firmy mającej siedzibę w innej części kraju z pewnością ucieszy się, jeśli zyska możliwość udziału w procesie rekrutacyjnym również zdalnie. Warto wprowadzać do firmy tego rodzaju udogodnienia. Dzięki nim zwiększa się szansę na zatrudnienie najlepszych specjalistów z całego kraju.

 

źródła:

 

Autor:
Autor: Marta Bober

Marta Bober

HRownia

696436152

marta.bober@hrownia.pl


Redaktor Naczelna
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Wideorekrutacja
2016-12-19
Jak dobrze przygotować się do wideorekrutacji?
2016-08-12
Wideorekrutacja automatyczna, czyli skuteczna walka rekrutera z czasem
2016-07-27

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej