HRownia | 2017-02-13

Widełki płacowe  -  ułatwienie czy udręka?

Widełki płacowe  -  ułatwienie czy udręka?

Czy zdarzają Wam się sytuacje, w których podczas rozmowy rekrutacyjnej, okazuje się, że oczekiwania finansowe kandydata znacznie przewyższają kwotę, jaką jesteście w stanie mu zaproponować? Jest to nie tylko obopólna strata Waszego czasu, ale także znaczne utrudnienie całego procesu rekrutacji. Czy istnieje jakieś wyjście z tej sytuacji? Otóż tak! Widełki płacowe w ogłoszeniach o pracę to idealne rozwiązanie tego problemu.

Przeglądaliście kiedyś oferty pracy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Irlandii? Jeśli tak, na pewno zauważyliście, że wiele z nich zawiera konkretną informację na temat wynagrodzenia. Widełki płacowe, czyli przedział kwot, jakie może zarabiać pracownik na danym stanowisku, to często pojawiający się element publikowanych tam ogłoszeń, tak samo ważny, jak chociażby wymagania czy zakres obowiązków. Zupełnie inaczej wygląda to w naszym kraju, gdzie informacje na temat możliwej pensji są bardziej wyjątkiem niż regułą.

Dlaczego na większości polskich portali ogłoszeniowych wciąż przeważają oferty pracy pozbawione informacji o wynagrodzeniu? Otóż najczęstszym powodem jest polityka poszczególnej firmy, która otwarcie zabrania publikowania widełek płacowych. Taką decyzję pracodawcy tłumaczą zazwyczaj zależnością wynagrodzenia od kompetencji konkretnego pracownika. Kolejnym argumentem może być fakt, iż dana firma nie jest w stanie zaproponować takich zarobków, jak bogatsze firmy konkurencyjne.

Jak dobrze wiecie, w dzisiejszych czasach, jedną z najszybciej rozwijających się, a co za tym idzie  - wciąż poszukujących nowych pracowników branż, jest oczywiście IT. Rekrutacja w tym sektorze znacznie różni się od pozostałych, dlatego niezbędne jest ułatwienie tego procesu, aby jak najszybciej znajdować kandydatów odpowiadających wymaganiom pracodawców. Jak to zrobić? Niezwykle pomocne będą tu wspomniane widełki płacowe, które zaoszczędzą czas zarówno kandydatów, jak i rekruterów.

Naprzeciw oczekiwaniom niezwykle wymagających kandydatów, jakimi są programiści, a także rekruterów, dla których znalezienie odpowiednich specjalistów w IT bywa nie lada wyzwaniem, wychodzi portal No Fluff Jobs. Jest to znane i cenione w środowisku informatycznym narzędzie, które znacznie ułatwia cały proces rekrutacji. To, co go wyróżnia, to przede wszystkim bardzo przejrzysta formuła ogłoszenia, idealnie dopasowana do potrzeb użytkowników. W publikowanych tam ofertach pracy znajdują się same konkretne informacje, takie jak: technologie, wymagania, bonusy oraz to, co najważniejsze  -  obowiązkowe widełki płacowe w każdym ogłoszeniu. Zasadą No Fluff Jobs jest “praca bez ściemy”  - czyli oferty pracy, które nie mydlą oczu o “atrakcyjnym” czy “konkurencyjnym” wynagrodzeniu. Dzięki podaniu informacji o zarobkach, kandydat od razu wie, czy jest zainteresowany określoną ofertą.  -  Jasno podane możliwe wynagrodzenie to oszczędność czasu oraz zaangażowania. Dla kandydata, który ma inne oczekiwania i może angażować się w procesy rekrutacyjne innych firm, a także dla rekrutera, któremu zazwyczaj praca pali się w rękach  - wyjaśnia Martyna Broda, koordynator PR&HR w firmie Volanto, publikującej ogłoszenia na No Fluff Jobs.

Podanie informacji o wynagrodzeniu to także ogromne korzyści dla pracodawców. Poza usprawnieniem procesu rekrutacji, działanie to ma wpływ na poprawę wizerunku firmy.  -  Podanie widełek płacowych to nie tylko zmniejszenie niepewności u kandydata. To również jego odbiór firmy jako transparentnej i szczerej już na pierwszym etapie współpracy, czyli w momencie składania CV, co dobrze rokuje na dalszy czas  -  mówi Martyna Broda. Szukając pracy na portalu No Fluff Jobs, kandydat ma zatem pewność, że firma do której aplikuje, nie ma przed nim nic do ukrycia.

Z sondy zrealizowanej przez portal wp.pl wynika, że aż 90% osób szukających pracy oczekuje, by firmy podawały wynagrodzenie w swoich ofertach. Ponad 90% osób biorących udział w ankiecie No Fluff Jobs, uznało widełki płacowe za istotny element ogłoszenia o pracę, a aż 97% oceniło publikowanie informacji o pensji dobrze lub bardzo dobrze. Wyniki przytoczonych badań pokazują, iż zdecydowana większość Polaków szukających pracy oczekuje podania informacji na temat wynagrodzenia już w samym ogłoszeniu.

 

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez No Fluff Jobs

 

Mimo iż w Polsce wciąż przeważają ogłoszenia bez widełek, sukces portalu No Fluff Jobs daje nadzieję na zmianę panujących dotychczas standardów w rekrutacji. Publikowanie informacji o zarobkach powinno więc stać się normą nie tylko w IT, ale także w innych branżach. Polska staje się rynkiem pracownika, dlatego już teraz należy szukać sposobów oraz narzędzi, które pomogą usprawnić cały proces rekrutacji.

 

No Fluff Jobs

Artykuł sponsorowany

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Przepis na skuteczny onboarding
2018-04-06
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Rozmowa o pracę - przygotuj się pod okiem profesjonalisty!
2017-11-16

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej