HRownia | 2016-09-21

Urlop ojcowski okazją na rodzicielstwo bliskości

 Urlop ojcowski okazją na rodzicielstwo bliskości

Budowanie odpowiednich relacji z dzieckiem coraz częściej stanowi priorytet dla współczesnych ojców. Wychowywanie pociech i umacnianie więzi rodzinnych wymaga dużego zaangażowania oraz pokładów czasu. Szansą na rodzicielstwo bliskości jest korzystanie z przywileju urlopu ojcowskiego. Na czym polega to świadczenie i komu przysługuje? Tego dowiecie się w naszym artykule.

 

Co warto wiedzieć o urlopie ojcowskim?
 
Nasilające się z roku na rok zaangażowanie świeżo upieczonych ojców w opiekę nad pociechami przekłada się na coraz większe zainteresowanie urlopem ojcowskim.
Co warto wiedzieć o wspomnianym świadczeniu? Według informacji dostępnych na portalu http://poradnik.wfirma.pl/:

  •  Urlop przyznawany jest na wniosek ojca i ma charakter roszczeniowy.
  •  Możliwość skorzystania ze świadczenia powstaje w momencie urodzenia dziecka lub uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie. Urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcu biologicznemu, jak i adopcyjnemu.
  •  Nie może przysługiwać osobie, która w świetle prawa nie wychowuje dziecka
  • Z urlopu ojcowskiego może skorzystać rodzic, który nie zawarł z matką dziecka związku małżeńskiego. Świadczenie przysługuje również rozwiedzionemu ojcu.
  •  Według Kodeksu pracy przysługuje w związku z narodzeniem lub przysposobieniem dziecka, jeśli: dziecko nie ukończyło 24. miesiąca życia lub nie upłynęły 24 miesiące od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie minął czas ukończenia przez dziecko 7. roku życia.
  • Urlop ojcowski trwa 14 kolejnych dni kalendarzowych łącznie z sobotą i niedzielą. Jeśli w ciągu tych 2 tygodni wypadają dni wolne od pracy, świadczenie nie może zostać wydłużone.
  • Pracownik w czasie urlopu ojcowskiego ma taką samą ochronę wynikającą z art. 177 k.p. jak kobieta w ciąży i matka przebywająca na urlopie macierzyńskim. W związku z czym ojciec dziecka podlega szczególnej ochronie, która ma na celu zabezpieczenie ciągłości stosunku pracy i bezproblemowego powrotu na wcześniej zajmowane stanowisko.

 
Urlop ojcowski a urlop tacierzyński
 
Powszechne stało się zamienne stosowanie określeń “urlop ojcowski” oraz “urlop tacierzyński”. Czy słusznie uznajemy te terminy za równoznaczne?
 
Należy rozróżnić powyższe pojęcia. Na pewno rośnie popularność urlopu ojcowskiego, czyli obejmującego 2 tygodnie. W 2011 roku korzystało z niego ok. 15 tys. ojców, podczas gdy w 2014 roku już ok. 130 tys. Myślę, że tendencja będzie wzrostowa, szczególnie że początkowo niewielu ojców wiedziało o takiej możliwości.
 
Mniejszą popularnością cieszą się natomiast urlopy „tacierzyńskie”, stanowiące część urlopu macierzyńskiego „przekazaną” ojcu dziecka przez matkę (w wymiarze 6 tygodni). Powody mniejszego zainteresowania są dość proste: ojcowie obawiają się utraty pracy, a ponadto wciąż w większości rodzin to jednak mężczyzna zarabia więcej, więc pod względem ekonomicznym nie opłaca mu się zostać w domu z dzieckiem, podczas gdy do pracy pójdzie żona. Sądzę, że ojcowie chętnie by skorzystali z takiego urlopu, ale niestety polskie realia im to utrudniają. - wyjaśnia Pani Małgorzata.

Co o świadczeniu, jakim jest urlop ojcowski, mówią sami zainteresowani - młodzi ojcowie?
 
Czy wiecie kto jest najlepszym pracownikiem? Młody ojciec. Zostaje chętnie po godzinach, by nie słyszeć płaczu dziecka. Taką anegdotę usłyszałem od kolegów z pracy, gdy 6 lat temu ogłosiłem, że będę tatą. Jest ona krzywdząca dla dużej części ojców. Dlatego z nieukrywaną radością powitałem ustawowe rozwiązania wprowadzające pojęcie urlopu ojcowskiego czy rodzicielskiego do kodeksu pracy. To prawdziwa rewolucja. Przełamuje negatywne stereotypy nie tylko wśród społeczeństwa, ale pracodawców także. Ja również korzystałem z tych udogodnień biorąc 4 tygodnie urlopu. Świadczenie to ułatwia ojcom budowanie więzi z dzieckiem już od kołyski. - wyznaje Pan Dominik.
 
Od ojca dla ojca

 
Chwila, w której mężczyzna wita na świecie swoje dziecko, niewątpliwie jest jednym z najważniejszych, najpiękniejszych i najbardziej przejmujących doświadczeń w jego życiu. Niestety nie jest dostępna instrukcja, która wskaże, jak stać się idealnym rodzicem. Warto jednak pamiętać, że każdy może posiadać swój autorski przepis na sukces. Nasi goście jednogłośnie stwierdzają, że to, co pomaga im zachować równowagę, to zaangażowanie w życie rodzinne.
 
Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy kasa z nadgodzin jest ważniejsza niż relacje z dziećmi? Warto mieć świadomość, że karierę można nadrobić, ale relacji z dziećmi już nie bardzo. Trzeba też ustalić jakiś święty czas, który będzie nienaruszalny. Wieczorne czytanie jest bardzo dobrym przykładem. Trzeba też, a może przede wszystkim - kochać i szanować swoja żonę. To właśnie my - małżeństwo jesteśmy podstawą rodziny. - zwierza się Pan Maciej.
 
Sposób na budowanie relacji z dzieckiem? Zwykła zabawa adekwatna do wieku dziecka, bez szczególnej ostrożności, ale właśnie nakierowana na fajność zabawy... Jedna uwaga - nie róbcie tego na siłę. Niech wola zabawy z dzieckiem wypływa z Was. Po prostu bawcie się dobrze. Nie trzeba wiele więcej.- radzi Pan Sebastian.
 
Zapomnijcie o tabletach, grach komputerowych czy salach zabaw. To wspaniałe wynalazki, które nie raz ratują nam „życie”, albo dają chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków, ale powinny być stosowane z umiarem. Więź między rodzicami a dziećmi umacnia się tylko „w realu”, gdy jesteście  naprawdę z dziećmi – nie obok nich. - dodaje Pan Dominik.
 
Kierując się radami naszych gości - każdy z nas może mieć inny pomysł na swoje życie zawodowe i choć podążamy różnymi ścieżkami kariery, przy odrobinie wysiłku i umiejętnej organizacji czasu, bycie dobrym rodzicem jest osiągalnym celem. Pamiętajmy, że stabilna sytuacja rodzinna z reguły jest źródłem sukcesu, w każdej z dziedzin życia.

 

Autor: Aleksandra Frątczak

 

Nasi goście:

Pani Małgorzata Przybyłowicz-Nowak - Żona i matka. Redaktorka i copywriterka. Redaktor naczelna portalu Dzielnica Rodzica. Łączy macierzyństwo z prowadzeniem własnej firmy. Autorka bloga http://www.matkaporazpierwszy.pl/.

Pan Maciej Mazurek - mąż, tata, grafik i bloger.  Trzykrotny finalista konkursu BLOG ROKU. Zwycięzca kategorii ArtBlogi w konkursie BLOGROKU 2012. Od 2011 na liście Jasona Hunta „Najbardziej wpływowych blogerów w Polsce”. Twórca bloga http://zuch.media/.  

Pan Sebastian Łukomski - ojciec, który poświęcił pracę zawodową na rzecz wychowywania syna. Autor bloga King Kong i ojciec karmiący, poruszający kwestię świadomego rodzicielstwa. Wyróżniony przez ranking najlepszych blogów ojcowskich.

Pan Dominik - twórca bloga http://rodzinneporachunki.pl/. Tata dwóch wspaniałych synów. Na co dzień zajmuje się finansami przedsiębiorstw. Wolne chwile poświęca zgłębianiu finansów osobistych, czyli racjonalnego wydawania i oszczędzania.

Pan Szymon Kuźniak - tata dwójki dzieci. Jak sam o sobie mówi, aspiruje na Tatę na medal - stąd też nazwa bloga http://www.tatanamedal.pl/. Pragnie, aby dorastanie jego dzieci było fascynującym przeżyciem nie tylko dla nich, ale i dla niego oraz żony.

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
2019-04-06
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
2019-04-06
Raport ADP Polska: „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce w Q4 2018/FY 2018”
2019-02-24

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej