HRownia | 2016-11-21

Dzisiejsi uczniowie na rynku pracy przyszłości

Dzisiejsi uczniowie na rynku pracy przyszłości

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie podejrzewał, że najlepiej rozwijającą się branżą, w której odnotowuje się aktualnie największe zapotrzebowanie na pracowników będzie  sektor IT. Obecnie zawody, w których wykorzystuje się najnowsze technologie rosną w siłę. Czy ich popularność utrzyma się przez kolejne lata? Jak będzie wyglądał rynek pracy przyszłości?

W momencie, gdy rozpoczynamy edukację nie zastanawiamy się jeszcze nad tym, czy wybór tej konkretnej szkoły lub klasy, do której zamierzamy uczęszczać, będzie mieć realny wpływ na naszą późniejszą karierę zawodową. Podjęcie studiów i pracy wydaje się dla młodych osób bardzo odległą wizją, a przyszłość rynku tak trudna do przewidzenia, iż nie sposób z wyprzedzeniem określić jakie kompetencje będą wtedy pożądane przez pracodawców. Już teraz jednak można zauważyć pewne, kształtujące się powoli tendencje, które diametralnie wpłyną na zatrudnienie za kilka lat.

 

Internet, Internet wszędzie

Mimo iż rozpoczynające edukację dzieci wśród wymarzonych zawodów, które chciałyby wykonywać w przyszłości wymieniają takie tak policjant, lekarz, nauczyciel, strażak, czy też piosenkarz, nie ulega wątpliwości, że większość z nich swoją zawodową karierę zwiąże głównie z Internetem i stworzonymi na potrzeby rozrastających się wirtualnych baz danych stanowiskami. Według statystycznych badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską z roku na rok liczba miejsc pracy w sektorze IT będzie rosła o ok. 200 tys. Dzisiejsi uczniowie od najmłodszych lat oswajani są z wirtualną rzeczywistością – dwuletnie dzieci bez problemu potrafią obsługiwać smartfony, a ich starsi koledzy doskonale radzą sobie z poruszaniem się w Internecie. Współczesna młodzież doskonale rozeznaje się w najnowszych trendach i ułatwiających pracę rozwiązaniach. Komputer nie kryje przed nimi żadnych tajemnic, a nowe aplikacje i programy stanowią ciekawe wyzwanie. Rynek pracy już teraz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nowe technologie stanowią przyszłość wielu branż. Zgodnie z przeprowadzonym przez Manpower w 2015 badaniem „Niedobór talentów” branża IT znajdowała się na dziewiątym miejscu w rankingu stanowisk najtrudniejszych do obsadzenia. Zaledwie rok później umiejscowiono ją już na pozycji czwartej, co jednoznacznie wskazuje na rosnące w ogromnym tempie zapotrzebowanie na pracowników działów informatycznych.

Jak już wspomniano danych w Internecie z roku na rok przybywa. Również coraz więcej firm funkcjonuje już w wirtualnej sieci – sprzedaje za jej pośrednictwem, przedstawia swoją ofertę i promuje własną działalność. Rosnący wpływ technologii wymusza na pracodawcach tworzenie zespołów zajmujących się analizą danych oraz prowadzeniem stron internetowych, fanpage’ów, profili w social mediach oraz grup na forach internetowych. Zapotrzebowanie na pracowników działów IT będzie więc z roku na rok coraz większe. Prognozuje się, iż wśród zawodów, które zyskają największą popularność znajdą się takie jak programista baz danych, broker informacji, czy traffic manager. Nazwy te dzisiaj brzmieć mogą dość egzotycznie, jednak bez wątpienia za kilka lat ilość danych w Internecie będzie tak duża, iż niezbędnym okaże się zatrudnienie kogoś, kto będzie w stanie logicznie je uporządkować (programista baz danych), określić ich przydatność i znaleźć interesujące firmę informacje (broker informacji), czy też zweryfikować faktyczny ruch na stronie i dopasować treści tak, aby generowały one większą ilość wyświetleń (traffic maganer).

 

Talent gwarancją zatrudnienia

Przede wszystkim jednak rynek pracy przyszłości będzie rynkiem specjalistów. Już teraz coraz częściej mówi się o właściwym zarządzaniu talentami, dbaniu o motywację i rozwój osób szczególnie uzdolnionych w swoim fachu. W przeciągu kilku najbliższych lat znaczna ilość firm zacznie dostrzegać to, jak niezwykłą wartość stanowią dla niej specjaliści, szczególnie ci, pracujący w IT. Inwestycja w wyspecjalizowanych pracowników branży informatycznej i telekomunikacyjnej sprawi, że na rynku zacznie się pojawiać coraz więcej ofert pracy proponujących atrakcyjne wynagrodzenie. Znacznie mniejsze zainteresowanie i ograniczony wachlarz ogłoszeń będzie można natomiast zaobserwować w zawodach wymagających pracy fizycznej. Postępująca mechanizacja procesów sprawia, że za 10 do 15 lat część pracowników zostanie niestety zastąpiona przez wyspecjalizowane maszyny.

Wydłużenie średniej długości życia oraz coraz większa koncentracja na zdrowym stylu życia wpłynie również na korzystnie na branżę medyczną. Prognozuje się, iż zwiększy się zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarki, managerów placówek medycznych, dietetyków, trenerów, czy też osobistych managerów zdrowia, którzy będą zarządzać naszym zdrowiem, kontrolować żywieniowe nawyki i dostosowywać dietę oraz ćwiczenia do potrzeb naszych organizmów. Szczególnie istotne w branży medycznej okaże się również wykorzystanie nowych technologii.

Choć oczywiście pracownicy działów IT nie zawładną w pełni rynkiem pracy, warto już teraz pomyśleć o rozwoju swojego dziecka w tym konkretnym kierunku, jeśli wykazuje ono zainteresowanie nowymi technologiami. To, co dla niektórych obecnych pracowników jest nowością, której muszą się mozolnie uczyć, dla większość młodych osób stanowi już codzienność. Facebook, Instagram, Snapchat, programowanie, obsługa stron internetowych, zarządzanie danymi – to obszary, po których młodzież porusza się z lekkością, nawet nie myśląc pewnie o tym, iż zdolność do właściwego i efektywnego wykorzystywania nowych technologii może w przyszłości pomóc im w znalezieniu całkiem dobrze płatnej i oferującej ogromne możliwości rozwoju pracy.

 

Źródła:

www.bankier.pl

www.hrnews.pl

www2.deloitte.com

Raport Manpower

 

 

 

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

W tych zawodach już wkrótce może zabraknąć pracy! Kogo roboty wyrzucą na b ...
2018-08-08
Trendy na rynku pracy oczami pracowników
2018-02-01
Będzie coraz mniej absolwentów informatyki
2017-08-21
Koniec zawodówek - czas na szkoły branżowe
2017-04-12

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej