HRownia | 2017-07-11

Tych cech rekruterzy poszukują u programisty

Tych cech rekruterzy poszukują u programisty

W przypadku niektórych zawodów oczywistym jest, że trzeba posiadać konkretny talent lub osobowość. Na rynku pracy wciąż brakuje specjalistów z branży IT, ale czy istnieje przepis na to, aby zostać programistą? Jakich cech szukają rekruterzy i pracodawcy z IT?

Coraz więcej jest miejsc pracy dla programistów i jak prognozuje Komisja Europejska do 2020 r. zabraknie w Europie 825 tys. specjalistów IT. Według danych Pracuj.pl w 2016 r. na stanowisko specjalisty IT było 74 680 ogłoszeń pracy - jest to o 14.9% więcej ofert w tym zawodzie niż w poprzednim roku. Nie ma więc wątpliwości, że na rynku pracy jest zapotrzebowanie na programistów. Pozostaje pytanie, kto nadaje się na to stanowisko pracy? Z niektórymi cechami charakteru trzeba się urodzić, ale niektóre z pewnością można wypracować. Które zatem 7 cech należy mieć, aby być doskonałym kandydatem na programistę?

Pasja

Najlepsi programiści to ci, którzy lubią swoją pracę. Gdy programowanie staje się przyjemnością, to naturalnie pojawia się też chęć uczenia się, zdobywania wiedzy, łatwiej wypracować wtedy cierpliwość, a wszystko to skutkuje satysfakcją i zadowoleniem z pracy. Tak naprawdę właśnie od tego trzeba zacząć.

Dlatego zanim podejmie się decyzję o przebranżowieniu, warto sprawdzić, czym dokładnie jest programowanie. Na początek polecane są darmowe kursy dostępne w internecie z HTML i CSS, które pokazują ideę kodowania. Podczas takiej nauki można w praktyce sprawdzić swoje umiejętności tworząc pierwszą stronę internetową i przede wszystkim dowiedzieć się, czy kodowanie sprawa przyjemność. Pasja jest jedną z najważniejszych cech programisty, bo trudno jest być dobrym w czymś, czego się nie lubi.

Chęć do rozwoju zawodowego

W branży IT trzeba być na bieżąco. Nawet, gdy ma się 10 lat doświadczenia jako programista, w pracy należy wykorzystywać najnowsze rozwiązania, np. metody, które na rynek weszły kilka miesięcy temu. Technologie poznane na początku nauki programowania często są przestarzałe już po kilku latach. Ale z solidnymi podstawami i znajomością dobrych praktyk pisania kodu, wystarczy chcieć się uczyć. Znajomość branży, technologii, stosowanie nowych rozwiązań, poszerzanie wiedzy - to cechy, które decydują o przewadze podczas rekrutacji w IT. Nawet, jeśli programista jest początkujący i brakuje mu doświadczenia komercyjnego, ale udowodni pracodawcy, że chce się uczyć, jest bardzo dobrym kandydatem do pracy i będzie wzięty pod uwagę w procesie rekrutacji.

Automatyzowanie pracy

Rozwiązania stosowane przez programistów powinny być nowe, ale też proste. Czas ich pracy jest cenny, dlatego pożądane jest stosowanie frameworków czy gotowych, dostępnych programów, zamiast poświęcać godzin na pisanie kodu od początku. Ważna jest automatyzacja pracy, np. umiejętność pisania programów tak, żeby same znajdowały błędy w swoim kodzie. To pozwala podnieść efektywność programisty i oszczędzić mu frustracji.

Znajomość języka angielskiego

Dokumentacja i programy niezbędne w pracy programisty są napisane w języku angielskim. Dlatego znajomość tego języka jest wymagana przynajmniej w stopniu podstawowym. Biegła znajomość j. angielskiego jest wymagana w przypadku stanowisk w międzynarodowych firmach, w których komunikacja odbywa się tylko w języku obcym. Trzeba też pamiętać, że programiści używają branżowego żargonu - zrozumiałego dla każdego kodera. Nawet anglojęzyczni programiści poznają go naturalnie w trakcie pracy.

Motywacja

Odpowiedzialność, deadline, presja czasu... programowanie to wbrew pozorom wymagająca praca. Dlatego też pracodawcy prześcigają się w oferowaniu udogodnień: ładne biuro, strefa relaksu, wysoka pensja, itp. To ważna część budowania motywacji u pracowników, szczególnie w przypadku programistów, którzy muszą  pogłębiać wiedzę na początku swojej pracy, ale i mając kilkunastoletni staż. Najlepsi programiści to ci, którzy wykazują olbrzymią motywację do nauki przez cały okres kariery zawodowej. Szczególnie widać to po absolwentach bootcampów programistycznych, którzy musieli się przebranżowić.  Nauczyciel wychowania fizycznego, tłumaczka języka chińskiego czy operator koparki. Żadna z tych osób nie znalazłaby pracy w 3 miesiące od zakończenia szkolenia, gdyby nie motywacja, intensywna nauka oraz pomoc mentorów, które przydaje się szczególnie osobom dopiero zaczynającym karierę w tej branży.

Umiejętność uczenia się od innych

Nie tylko w branży IT wiadomo, że najlepiej uczyć się od bardziej doświadczonych osób. Podczas rekrutacji na stanowisko programisty sprawdza się, czy kandydat potrafi przełamać się i stwierdzić, że ktoś inny rozwiązał dany problem wystarczająco dobrze. Programowanie to nie jest konkurencja na najbardziej wymyślny kod, ale prosty i działający.

Jednocześnie ceni się u programistów współpracę z resztą zespołu. Bardzo często najszybszym sposobem na rozwiązanie problemu jest omówienie go ze współpracownikami. W tym przypadku również sprawdza się przełamanie się i zapytanie o podpowiedź, niż samodzielna walka z problemem.

Analityczne myślenie

Mitem jest, że programista musi być wybitnym matematykiem, ponieważ jej znajomość na poziomie zaawansowanym przydaje się tylko w przypadku gier komputerowych. Ale już umiejętność logicznego myślenia i czytanie ze zrozumieniem powinny być podstawowymi kompetencjami programisty. Wtedy rozpoznanie elementów składowych kodu i znalezienie zależności między nimi staje się prostsze. Przydaje się również zdolność abstrakcyjnego myślenia, która pomaga znajdować optymalne rozwiązania i rozwijać się w kierunku bardziej zaawansowanych technologii, np. JavaScript lub Java.

Jeszcze do niedawna programowanie było dziedziną niepoznaną, wręcz nieosiągalną dla niektórych. Ta sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Poprawia się jakość nauczania programowania w szkołach, dostępne są szkolenia ze wsparciem doświadczonych mentorów-programistów, zwiększa się też świadomość tej branży. Odpowiednie kompetencje można zdobyć nawet przez internet, ale zawsze potrzebna jest do tego praca nad sobą i silna motywacja.

 

Autorka: Paulina Baszak, Specjalista ds. Marketingu szkoły programowania online Kodilla.com, która w rok od startu zdobyła tytuł Najlepszej Szkoły Programowania 2016 przyznany przez portal edukacyjny Edutorial.

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Zasada 70/20/10, czyli przepis na efektywny rozwój kompetencji programistów
2018-10-27
Najbardziej nieprawdopodobne zachcianki programistów, czyli hity z rozmów rekr ...
2018-07-12
35 lat - tyle będzie mieć początkujący programista w 2019 roku
2018-03-09
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej