HRownia | 2018-02-01

Trendy na rynku pracy oczami pracowników

Trendy na rynku pracy oczami pracowników

Czy rynek pracy rzeczywiście się zmienia, czy może dla pracowników pewne kwestie od dłuższego czasu pozostają niezmienne? Tematem dyskusji nad rynkiem pracy w perspektywie pracowników nieustannie są satysfakcja z wynagrodzenia, benefity pozapłacowe czy też szansa na osiągnięcie work-life balance. Na jakie czynniki zwracamy uwagę w ofercie pracodawców i czy jesteśmy zadowoleni ze swojej sytuacji zawodowej?

 

Gotowi, do startu… walka o talenty

Przyciągnięcie do firmy i zatrzymanie w niej talentów to nie lada wyzwanie dla każdej organizacji. Z tego powodu większość z nich w swoich planach na ten rok założyła podwyżki wynagrodzeń. Świadome i odpowiedzialne firmy doskonale zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie będą ze sobą niosły niedobory kompetentnych specjalistów, dzięki którym firma osiągnęła i ma szansę osiągnąć jeszcze wyższy poziom czy wynik finansowy. Według raportu płacowego wydanego przez Hays najtrudniej jest pozyskać pracowników z kompetencjami IT, technicznymi i menedżerskimi. Zaraz po nich pojawiają się kompetencje miękkie: umiejętność pracy w grupie, komunikatywność czy kreatywność. Osoby, które wyróżniają się w tym zakresie i wyprzedzają pozostałych mają większe szanse na zdobycie świetnego i w pełni satysfakcjonującego zatrudnienia.

 

Oczekiwania pracowników względem firm

Czego oczekujemy od pracodawców? Kiedy stajemy przed wyborem oferty pracy i jej przyjęciem, bierzemy pod uwagę różnego rodzaju czynniki. Oprócz warunków finansowych istotne są dla nas możliwości rozwoju kariery, osiągnięcie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym i udział w ciekawych projektach. Nie mniej ważne są stabilność zatrudnienia i lokalizacja firmy. Nie chcemy martwić się o swoją przyszłość - poczucie stałego zatrudnienia odgrywa ważną rolę, ponieważ daje zielone światło naszym planom w życiu prywatnym. Co do lokalizacji, wiąże się ona w pewnym stopniu z potrzebą zatrudnienia w firmie, która oferuje elastyczne godziny pracy. Jeśli musimy dojechać do firmy, która mieści się w dużej odległości od naszego domu, chcemy mieć możliwość wyboru godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

 

 

Jeśli chodzi o benefity pozapłacowe, ucieszą nas przede wszystkim rozszerzone pakiety opieki medycznej i elastyczny czas pracy. Standardem staje się oferowanie przez firmę podstawowego pakietu opieki medycznej, karty sportowej czy organizowanie wyjazdów integracyjnych.

 

Co z wynagrodzeniem?

Wymagania pracowników względem wynagrodzenia rosną. Ponad połowa biorących udział w raporcie nie jest zadowolona ze swojego dotychczasowego wynagrodzenia, a 45% z nich postanowiło ubiegać się o podwyżkę w zeszłym roku. 36% badanych zaznaczyło wzrost swojej pensji w 2017 roku o więcej niż 5%, natomiast 15% badanych w granicach 2,5-5%. Dla 35% pracowników wysokość wynagrodzenia pozostała bez zmian.

17% pracowników jest pewna, że w tym roku ich wynagrodzenie wzrośnie powyżej 5%, a dla 26% badanych najprawdopodobniej pozostanie bez zmian. Dobrą informacją są dane o przyznawanej premii zależnej od wyników pracy. Ponad połowa badanych (52%) w zeszłym roku otrzymała tego rodzaju premię.

Rywalizacja firm o najlepszych pracowników trwa, dlatego oferta pracodawców musi zostać zweryfikowana pod kątem wymagań kandydatów. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami, czy przeciwnikami tezy o rynku pracownika, musimy mieć świadomość tego, że to właśnie najlepsi z nich będą stawiać warunki związane z finansami czy benefitami pozapłacowymi.

 

Źródła:

Raport płacowy 2018 - Trendy na rynku pracy. Hays Poland

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Młodzi zamiast pracowników 50+? Czy firmy popełniają błąd?
2018-06-06
Pracodawcy będą szukać nowych pracowników w 2018 roku
2017-12-20
Koniec zawodówek - czas na szkoły branżowe
2017-04-12
Jak wykorzystać potencjał pracowników po 50. roku życia? ...
2017-02-23

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej