Marta Bober | 2017-09-27

Testy psychometryczne w biznesie, edukacji i sporcie

Testy psychometryczne w biznesie, edukacji i sporcie
Z tego artykułu dowiesz się ...
  • w jaki sposób wykorzystać testy psychometryczne w rekrutacji,
  • w jaki sposób analiza psychometryczna sprawdza się w biznesie, edukacji i sporcie,
  • dlaczego warto wdrożyć do swoich działań analizę psychometryczną. 

Testy psychometryczne - czym są i gdzie mogą się przydać?

Testy psychometryczne można porównać do narzędzia pozwalającego na dokonanie pomiaru aspektów psychologicznych, do których należą m.in. styl zachowania, cechy osobowości, czynniki motywujące czy też umiejętności i zdolności kognitywne. Testy psychometryczne a rekrutacja to częsty temat dyskusji podejmowanych przez środowisko branży HR. Popularność testów psychometrycznych nie maleje, a rosnące grono zwolenników tego rodzaju rozwiązań potwierdza ich słuszność i wartość wnoszoną do organizacji.

Narzędzia psychometryczne zazwyczaj stosowane są w procesach rekrutacyjnych, planowaniu rozwoju i ścieżek kariery pracowników, a także podczas budowania efektywnych zespołów czy coachingu. Sprawdzają się wtedy, kiedy naszym zadaniem jest zarządzanie zasobami ludzkimi. Pomimo dużego uznania wśród praktyków HR, narzędzia psychometryczne doskonale radzą sobie także na innych polach.

 

Testy psychometryczne w biznesie

Filarem każdej firmy są ludzie. Bez nich żaden biznes nie osiągnie sukcesu. Dlatego też tak ważna jest znajomość metod, które pozwolą na odkrycie i właściwe wykorzystanie ich potencjału. Rozwiązania psychometryczne pomogą poznać preferowany styl komunikowania się pracowników. W jaki sposób powinni współpracować w zespole, by osiągać założone cele? Na to pytanie odpowiedzą testy psychometryczne w biznesie. Często dochodzi do problemów i spięć komunikacyjnych w zespole, bezpośrednio przekładających się na wyniki firmy. Świadomy menedżer powinien przeciwdziałać konfliktom i podejmować kroki mające na celu usprawnienie komunikacji.

 

Testy psychometryczne

 

By móc odpowiedzieć na potrzeby rynku i utrzymać przewagę konkurencyjną z pewnością niezbędne będą umiejętności związane z zarządzaniem zmianą. Kluczowe będzie wdrożenie strategii transformacji i przeprowadzenie pracowników przez proces zmiany w taki sposób, by zyskać ich zaufanie i wzbudzić zaangażowanie w cały proces. W trakcie dokonywania się zmian menadżerowie muszą zadbać o poczucie bezpieczeństwa zespołu i na bieżąco monitorować jakość komunikacji.

Niezależnie od profilu firmy i celów biznesowych znaczenie posiada poziom zaangażowania pracowników. Zadaniem pracodawcy jest rozpoznanie potrzeb osiągania celów i rozwoju pracowników. Analiza psychometryczna podpowie, jakie czynniki wpływają na wzrost motywacji pracownika do działania. Informacje te będzie można wykorzystać podczas planowania systemu motywacyjnego, który w pełni usatysfakcjonuje poszczególne osoby.

 

Testy psychometryczne w edukacji

Instytucje edukacyjne, podobnie jak środowisko biznesu, również borykają się z problemem zatrzymania talentów.  Podejmują wyzwanie, które umożliwi studentom i uczniom wybór właściwych kierunków studiów odpowiadających ich preferencjom oraz ich ukończenie. Analiza psychometryczna może wskazać najczęstsze powody, dla których studenci postanawiają porzucić studia w czasie roku akademickiego. Być może problem pojawia się w momencie wyboru zajęć i fakultetów, które nie są w stanie zaspokoić głód wiedzy studentów i zainteresować ich swoją tematyką.

Co z zaangażowaniem w obszarze edukacji? Naturalnym jest, że wysoki poziom zaangażowania uczniów i studentów przełoży się na wyniki ich pracy. Angaż oznacza dumę z podejmowanego trudu i owoców starań. Kiedy uczniowie uświadomią sobie swoje mocne strony i poznają czynniki motywacyjne, będzie im łatwiej osiągać cel i coraz lepsze wyniki. Poczują się tym samym odpowiedzialność za własny proces edukacji i zyskają pewność siebie. Testy psychometryczne w edukacji pozwolą zapewnić młodzieży odpowiednie wsparcie w zrozumieniu przyjmowanego stylu zachowania, będącego wskazówką do panowania nad reakcjami i procesu adaptacji.

 

testy psychometryczne

 

Testy psychometryczne w sporcie

Każdy trener i właściciel klubu sportowego chciałby pracować z zaangażowanym i zgranym zespołem, którego trudno jest pokonać. W każdej z dyscyplin sportowych - w siatkówce, piłce nożnej, piłce ręcznej czy koszykówce - liczy się umiejętność motywowania zespołu do walki o zwycięstwo. Fizyczna sprawność to tylko jeden z aspektów, który przybliża sportowca do sukcesu. Drugim jest jego podejście i samoświadomość. Jeżeli zna swoje słabe strony, wie jak się do nich odnieść i jakie działania podjąć, by móc zamienić je w zalety. W innym przypadku będzie musiał walczyć z blokadą, której nie będzie potrafił zdefiniować i tym bardziej jej pokonać.

Testy psychometryczne w sporcie ułatwiają poznanie preferowanego stylu komunikowania się zawodników. Trener świadomy tych aspektów będzie mógł zaplanować budowanie relacji z każdym z zawodników. Dzięki temu nawiąże nić porozumienia i utoruje drogę do sukcesu dla drużyny. Ważna jest świadomość wpływu indywidualnych cech sportowców na ich reakcje na różnego typu sytuacje. Jak sportowiec radzi sobie ze stresem i co go potęguje - to istotne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas pracy i treningu z zespołem. Znajomość charakterystyki emocjonalnej poszczególnych członów zespołu będzie cenne zwłaszcza w czasie wspierania zawodników podczas kontuzji lub pojawienia się innych psychologicznych obciążeń.

 

Dlaczego warto się zdecydować?

Narzędzia psychometryczne są bardzo pomocne w każdej dziedzinie, w której pracujemy z ludźmi. Są niejako kluczem otwierającym wiele drzwi dotarcia do pracownika, zawodowca, ucznia czy studenta. Pozwalają zrozumieć jego zachowanie, motywację i lęki, jednocześnie dając wskazówkę umożliwiającym wsparcie i zbudowanie wartościowej relacji opartej na zaufaniu. Minimalizują ryzyko złego dopasowania danej osoby do charakteru zespołu i tempa jego pracy, przez co przekładają się na oszczędność czasu i poniesionych kosztów.

 

Autor:
Autor: Marta Bober

Marta Bober

HRownia

696436152

marta.bober@hrownia.pl


Redaktor Naczelna
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

“Strategia Mądrego Łowcy”- ebook na temat uczestnictwa w targach pracy od ...
2018-02-05
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Dobrze opisane stanowiska pracy - dlaczego są tak ważne?
2017-12-28
Dobra atmosfera w pracy - jak zadbać o swojego pracownika?
2017-12-01

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej