HRownia | 2016-12-20

Testy psychometryczne

testy psychometryczne

Problem niedopasowania kandydatów jest obecny w każdym przedsiębiorstwie. Wzrost znaczenia kompetencji miękkich wiąże się z niemałym wyzwaniem dla rekruterów. Ocena osoby aplikującej na dane stanowisko w oparciu o papierowe CV nie zawsze jest rzetelna i słuszna. Z pomocą w dokonaniu trafnego wyboru podczas procesu rekrutacji przychodzi analiza psychometryczna, która służy usprawnieniu procesu rekrutacji, selekcji, ocenie oraz rozwojowi pracowników. 

Czym jest analiza psychometryczna i kiedy warto po nią sięgać?

Narzędzie pozwala określić posiadane przez kandydata predyspozycje, dostarcza informacji odnośnie jego zachowania w środowisku pracy oraz wskazuje stopień dopasowania do wybranej posady. Dzięki psychometrii możemy rozpoznać skuteczne sposoby motywowania oraz wykorzystania potencjału pracownika. Ma to wpływ na efektywne zarządzanie zespołem, co z kolei przekłada się na bardziej wydajną pracę i ograniczenie kosztów, wynikających z niedopasowania zatrudnionej osoby do stanowiska pracy.

 

Zalety testów psychometrycznych:

  • możliwość określenia profilu osobowego kandydata,

  • zmniejszenie ryzyka niewłaściwego obsadzenia stanowisk,

  • dostępność on-line (oszczędność czasu, możliwość wykonania analizy niezależnie od miejsca, w którym przebywamy),

  • precyzyjne i klarowne raporty, dostarczające istotnych informacji odnośnie cech osobowych pracownika.

 

Ważne: Testy psychometryczne to także korzyści dla kandydatów. Wzbogacenie dokumentów aplikacyjnych o wyniki analizy profilu osobowego to gwarancja wyróżnienia się na tle konkurentów w procesie rekrutacji. Warto zaznaczyć, że rezultaty jednorazowo przeprowadzonego badania kompetencji miękkich można dołączać do nieograniczonej ilości aplikacji o pracę.

Pracodawco, zadbaj o swój employer branding i zaproponuj pracownikom i kandydatom nowoczesne narzędzia HR! Pomóc sobie pomóc w dokonaniu rzetelnej oceny potencjalnego pracownika! Dowiedz się, jak skutecznie motywować swój zespół oraz zadbaj o odpowiednie wykorzystanie jego potencjału.

 

Narzędzie wspomniane w tekście:

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Przepis na skuteczny onboarding
2018-04-06
Nie ma nowoczesnego HR w firmie bez psychometrii
2018-03-02
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej