HRownia | 2016-09-14

Jak zwalczyć problem niedopasowania kandydatów?

Jak zwalczyć problem niedopasowania kandydatów?

Rynek pracy jest coraz bardziej wymagający nie tylko dla Pracowników, ale także dla HRowców - Kandydaci są mniej dopasowani do wymagań stanowiska i kultury organizacji firmy. Aby znaleźć najlepszych, Rekruterzy chętnie sięgają po nowoczesne rozwiązania, jak na przykład gry symulacyjne czy grafologię. Wielu jednak największym zaufaniem darzy testy psychologiczne, dlatego warto wiedzieć, o co w nich chodzi i na czym polegają. Ich główną zaletą jest to, że są obiektywne i sprawdzają dopasowanie osobowości do miejsca pracy.

 

Rekruterzy obserwują różne reakcje Kandydatów na poproszenie ich o rozwiązanie testu psychologicznego. Niektórzy są podekscytowani, inni - niechętni i poirytowani. Negatywne nastawienie Kandydatów wynika zazwyczaj z niewiedzy, czego mogą się spodziewać. Boją się też, że wynik przekreśli ich szansę na zdobycie pracy. Warto pamiętać, że testów psychologicznych można odmówić, a Rekruter nie ma prawa wykluczyć nas z tego powodu z rekrutacji. Jednak w rzeczywistości może to się wiązać z zakończeniem procesu rekrutacyjnego, ponieważ odmowa podjęcia badania może spowodować, że Rekruter nie mając wystarczających informacji na przykład o sposobie naszej pracy - nie zaryzykuje zatrudnienia nas.

 

Co więc warto wiedzieć? Do worka pojęciowego “testy psychologiczne” wrzuca się wiele testów, które Rekruterzy wykorzystują w procesach rekrutacyjnych. W rzeczywistości, do grupy testów psychologicznych powinniśmy zaliczać te, które są wykonane przez psychologa lub osobę certyfikowaną, ponieważ tylko oni mogą je przeprowadzać. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko specjaliści mogą właściwe zinterpretować wyniki badania. Celem takich analiz jest najczęściej identyfikacja unikalnych cech charakteru, które wpływają na styl zachowania w środowisku zawodowym. Sprawdzają one cechy osobowości, czyli na przykład sumienność, kompetencje osobowościowe (np. zdolność do kompromisu), przyjmowane role w grupie, motywacje, inteligencję emocjonalną lub intelektualną czy kreatywność i twórczość. Do testów psychologicznych nie można się przygotować, ale co ważne nie można ich też... nie zdać!

 

Aby komfortowo podejść do rozwiązania testu wystarczy przeczytać dokładnie instrukcje i wysłuchać informacji, których udzieli nam Rekruter. Najlepiej odpowiadać na pytania szybko i intuicyjnie - pozwoli to na uzyskanie wyniku jak najbardziej zgodnego z prawdą. Uzyskany feedback informuje o naszym stylu pracy i zachowaniu w środowisku zawodowym. Jeśli osoba przeprowadzająca test psychologiczny nie udzieli nam informacji zwrotnej, warto o nią poprosić, chociażby dlatego, że świadomość swoich mocnych stron i ograniczeń pozwala na świadome rozwijanie siebie i swojej ścieżki kariery w przyszłości.

 

Drugi typ to testy umiejętności, które sprawdzają wiedzę w określonych dziedzinach. Aktualnie jednymi z najpopularniejszych są testy językowe. Badania takie weryfikują znajomość języka ogólnego oraz specjalistycznego. Często składają się z testu pisemnego i rozmowy, dzięki czemu sprawdzone są wszystkie kompetencje językowe. Do takiej analizy zdecydowanie dobrze jest się przygotować, jeśli nie posługiwaliśmy się do tej pory na co dzień językiem obcym - przypomnieć sobie podstawowe zagadnienia gramatyczne czy powtórzyć słownictwo specjalistyczne (jeżeli wiemy, że tego będzie dotyczył test).

 

Różnego rodzaju testy są powszechnie używane przez Rekruterów, dlatego warto być na nie przygotowanym i wiedzieć na czym polegają. Testów psychologicznych Kandydaci nie muszą się obawiać, ponieważ są one tylko jednym z elementów rekrutacji. Co więcej, sprawdzają kompetencje miękkie i dopasowanie do stanowiska pracy oraz kultury organizacji, a nie wiedzę, więc brak jakiejś cechy nie dyskwalifikuje ich w dalszym procesie zatrudnienia.

 

Autor: Marcelina Mrugalska

 

Źródła:

http://weblog.infopraca.pl

http://hrstandard.pl

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Przepis na skuteczny onboarding
2018-04-06
Nie ma nowoczesnego HR w firmie bez psychometrii
2018-03-02
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej