Marcelina Mrugalska | 2017-02-08

Nowoczesne metody szukania pracy w IT - czyli niecodzienne targi pracy

Nowoczesne metody szukania pracy w IT - czyli niecodzienne targi pracy

Ostatnie kilka miesięcy minęło nam pod hasłem “rynek pracownika”. Najłatwiej podczas poszukiwania pracy mają studenci i absolwenci kierunków związanych z IT. Ofert jest naprawdę wiele.

 

W sektorze IT z dnia na dzień przybywa nowych miejsc pracy. Poszukiwani są programiści, testerzy oprogramowania, administratorzy systemów... - wymieniać można by długo. Rekruterzy i headhunterzy prześcigają się w pomysłach jak przyciągnąć najlepszych kandydatów. Wprowadzenie do procesu rekrutacji grywalizacji, atrakcyjna wypłata i benefity pozapłacowe, organizacja dni otwartych w miejscu pracy, a także “nagrody za polecenie pracownika”. To tylko przykłady metod, które stały się standardem i obecnie są wykorzystywane podczas pozyskiwania talentów do branży IT.

 

A gdyby tak…

Ale skoro będąc związanym z branżą IT mamy aż tak wiele możliwości, dlaczego nie wziąć spraw w swoje ręce i nie znaleźć wymarzonego pracodawcy samemu? Wymaga to od nas większego nakładu pracy i aktywności, jednak dzięki temu możemy mieć poczucie, że trafiliśmy do miejsca, które sami wybraliśmy. I to właśnie może przyczynić się do znalezienia idealnego dla nas miejsca pracy. Jak to zrobić?

Odwiedzić targi pracy ukierunkowane na IT. Ich formuła może być różna, ale dla przykładu: poznański Meetnight, który odbędzie się 11 lutego 2017 roku, to wieczorne spotkanie kandydatów i pracodawców. Podczas Meetnightu nie ma tradycyjnych stoisk, są za to wygodne miejsca, gdzie można spokojnie porozmawiać z potencjalnymi pracodawcami. Bez stresu i sztucznej wystawności. Nie ma garniturów, tysiąca ulotek oraz broszur. Dodatkowo, w międzyczasie, odbywają się wykłady i warsztaty, m.in. na temat rozmów kwalifikacyjnych, a w wolnych chwilach można pograć na konsoli. Organizatorzy Meetnightu deklarują  też afterparty, by jeszcze bardziej zbliżyć ludzi związanych z IT.

Do największych zalet poszukiwania pracy podczas Meetnightu można zaliczyć brak nudnej, oficjalnej atmosfery. W to miejsce pojawia się budowanie relacji i partnerstwo. Networking jest wszechobecny i pokazuje, że w biznesie warto stawiać na komunikację.

Branża IT jest specyficzną branżą, rozwijającą się bardzo szybko, ale też bardzo złożoną i elastyczną. Trzeba nadążać za nowymi trendami, pracownicy muszą się cały czas rozwijać, są ciekawi nowości technologicznych, próbują nadążyć za trendami. Dlaczego więc nie pogodzić rozwoju osobistego z dobrą atmosferą? A do tego wszystkiego można znaleźć fajną pracę! Tak naprawdę, w luźniejszej atmosferze można lepiej poznać swojego potencjalnego przyszłego pracownika/pracodawcę i sprawdzić czy dana osoba nadaje na tych samych falach. Główni odbiorcy naszego Meetnightu to przede wszystkim studenci i osoby zainteresowane IT. Wśród naszych uczestników przeważają junior developerzy, ale zdarzają się też seniorzy. Są zarówno ludzie z doświadczeniem jak i bez, starzy i młodzi, kobiety i mężczyźni, także tak naprawdę każdy może przyjść i mam nadzieję, że odnajdzie się w atmosferze Meetnightowej. - mówi jeden z pomysłodawców i organizatorów, Wojciech Nowaczyk.

 

Speed-interview, czyli daj się poznać

W kontekście poszukiwania pracy najskuteczniejsze mogą okazać się speed-interview, czyli zaledwie 15-minutowe spotkania kandydat-pracodawca. Są one jednym z głównych elementów Meetnightu. Ich niewątpliwą zaletą jest krótki czas trwania i nieformalna atmosfera, dzięki czemu stajemy się bardziej swobodni i naturalni. Mamy mało czasu, więc zdecydowanie trudniej popełnić jakąś gafę.

Co ważne, oceniane są nasze rzeczywiste umiejętności interpersonalne i zainteresowanie daną ofertą, a nie tylko dokumenty aplikacyjne (które nie zawsze są idealne). To ogromna korzyść zwłaszcza dla osób bez doświadczenia, za to o dużym zaangażowaniu i zapale do pracy. Przy speed-interview największe znaczenie ma pierwsze wrażenie i chęć do działania. Często też czas oczekiwania na decyzję i zaproszenie do dalszego etapu rekrutacji jest zdecydowanie krótszy, bo rekruterzy zdają sobie sprawę, że kandydaci IT mają wiele ofert.

A nawet jeśli nie znalazłeś interesującej Cię oferty pracy, nie traktuj tego czasu jako zmarnowany. Poznałeś inne osoby z branży i dzięki temu mogą one polecić Twoją kandydaturę dalej. Tak właśnie działa networking.


 

Speed-interview mają niezliczoną ilość zalet także dla rekruterów

Po pierwsze krótki czas, w którym rekruterzy spotykają się z kilkoma kandydatami pozwalają łatwiej porównać i ocenić ich kompetencje. Ma to oczywiście bezpośrednie przełożenie dla kosztów rekrutacji. Ponadto, nieformalna atmosfera minimalizuje stres, co z kolei pozwala lepiej poznać kandydatów. Przez to, że nie jest to tradycyjna forma rekrutacji i nie ma na nią łatwo dostępnego “przepisu”, wymusza na kandydatach naturalne i intuicyjne zachowania.

Najlepszym dowodem na skuteczność jest to, że zarówno firmy, które wcześniej z nami współpracowały, nadal są chętne do podtrzymania tej współpracy. Mamy bardzo pozytywny feedback od uczestników i wiemy też, że paru pracowników zostało zatrudnionych dzięki poprzedniej edycji Meetnighta. - dodaje Wojciech Nowaczyk.

 

Speed-date są odpowiedzią na pędzący świat w XXI wieku. Stworzone jakby idealnie pod branżę IT, która rozwija się bardzo dynamicznie. To prosta i skuteczna odpowiedź na potrzeby rekrutacji w tym sektorze.

 

O Meetnight w Poznaniu więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/events/1042213082553677/

 

Źródło:

Autor:
Autor: Marcelina Mrugalska

Marcelina Mrugalska

marcelina.mrugalska@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Najbardziej nieprawdopodobne zachcianki programistów, czyli hity z rozmów rekr ...
2018-07-12
Bitspiration 2018: pierwsza na rynku ścieżka dla rekruterów IT!
2018-04-24
Szkolenia - dzisiejsza szansa na sukces
2018-03-12
35 lat - tyle będzie mieć początkujący programista w 2019 roku
2018-03-09

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej