Aleksandra Frątczak | 2016-12-09

Święta - czas dużych wydatków oraz... zarobków!

Święta - czas dużych wydatków oraz... zarobków!
Z tego artykułu dowiesz się ...
 • zawodach, cieszących się największym zapotrzebowaniem na wsparcie w okresie bożonarodzeniowym,

 • zaletach podejmowania się prac sezonowych w tym szczególnym czasie,

 • cechach, którymi powinien charakteryzować się idealny kandydat do pracy tymczasowej podczas szczytu przedświątecznego.

Zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia to najbardziej intensywny, w ciągu całego roku, czas pod względem zakupowego szaleństwa. Wzmożony handel oraz rosnąca liczba konsumentów, poszukujących idealnych produktów, to okres wytężonej pracy dla przedstawicieli branży handlowo-usługowej. Większe zapotrzebowanie na pomoc przy obsłudze przedświątecznego szczytu sprzyja podejmowaniu aktywności zapewniających dodatkowy zarobek.

 

Jak zarobić na Święta(ch)?

Osoby chętne do zmierzenia się z zawodowymi wyzwaniami podczas okresu świątecznego mają do wyboru wiele rozmaitych zajęć. Wspieranie firm, które przeżywają gwałtowny wzrost zainteresowania świadczonymi usługami, opiera się głównie na działaniach promocyjnych oraz sprzedażowych. Ożywienie rynku pracy dotyczy szczególnie takich zawodów, jak:

 • sprzedawca,

 • kurier,

 • magazynier,

 • pracownik linii produkcyjnej,

 • pracownik call center,

 • hostessa,

 • pracownik cateringu,

 • pakowacz.

 

Warto podkreślić, że tego typu praca związana jest z produktami i usługami, wyróżniającymi się znaczeniem symbolicznym. Konsumenci, kierowani pragnieniem spełnienia marzeń swoich bliskich, poszukują unikalnych propozycji świątecznych upominków. Nieocenione w takich okolicznościach są porady wykwalifikowanego personelu, który znając specyfikę danego produktu, pomoże dokonać najlepszego wyboru. Wymaga to właściwego podejścia do wykonywanych obowiązków, co z kolei wiąże się z koniecznością wykazania się odpowiednimi cechami i kompetencjami.

Wyjątkowo cenione przez pracodawców, zatrudniających bożonarodzeniowe wsparcie, są umiejętności miękkie.  Kształtujące się na wysokim poziomie zdolności sprzedażowe oraz komunikacyjne, a także otwartość, cierpliwość i poczucie humoru to predyspozycje idealnego kandydata do obsługi przedświątecznego szaleństwa. Klienci bywają bardzo wymagający, a ich zachowania mogą zaskoczyć nawet najbardziej opanowanego pracownika. Dlatego musi on wykazać się odpowiednią postawą oraz umiejętnością zapobiegania kryzysowym sytuacjom.

 

Pracownicy sezonowi w cenie

Okres świąteczny generuje dużo dodatkowych miejsc pracy (dominują umowy o dzieło oraz zlecenia). Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć osoby zatrudnione w tym szczególnym czasie?

Średnie stawki godzinowe pracowników, zajmujących się szeroko rozumianą promocją i handlem (hostessy, sprzedawcy sezonowi itp.) wynoszą między 10 a 15 zł brutto. Na zarobki z pewnością nie może narzekać pełniący rolę Świętego Mikołaja, którego honorarium za jednorazowy występ sięga nawet od 50 do 150 zł brutto. Z kolei sprzedawcy choinek, w ciągu godziny, mogą zarobić ok. 17 zł brutto, podczas gdy pakowacze wzbogacą się średnio o 10 zł brutto na godzinę.

Oprócz kuszących płac, na pracowników sezonowych nierzadko czekają również dodatkowe świadczenia w postaci zapewnionych posiłków, czy transportu do miejsca pracy.

Pierwsze rekrutacje na wspomniane stanowiska zaczynają się zwykle już w październiku i trwają do połowy grudnia. Dużym zainteresowaniem swoimi usługami cieszą się wówczas także agencje pracy. Korzystanie z ich pomocy to duże ułatwienie, zarówno dla zatrudniających, jak i dla zatrudnianych. Firmy mogą liczyć na szybkie i skuteczne pozyskanie odpowiedniego personelu oraz minimalizowanie kosztów rekrutacji, natomiast pracownicy zyskują w ten sposób dotarcie do szerokiego grona potencjalnych pracodawców.

Na uwadze należy mieć fakt, że praca sezonowa to często początek drogi do stałego zatrudnienia. Według agencji Work Service, szansę na utrzymanie posady i kontynuację współpracy ma co dziewiąta osoba, zatrudniona przed Świętami.

 

Źródła:

www.workservice.pl

Autor:
Autor: Aleksandra Frątczak

Aleksandra Frątczak

HRownia.pl

aleksandra.fratczak@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23
Dlaczego łatwiej znaleźć pracę niż dobrego pracownika?
2018-04-30
Nomadzi są wśród nas, czyli o pracy z każdego zakątka globu
2018-04-12

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej