HRownia | 2017-06-02

Stres w pracy może nasilać przebieg choroby wrzodowej

Stres w pracy może nasilać przebieg choroby wrzodowej

Kiedyś chorobę wrzodową nazywano “dolegliwością dyrektorów”. Jej rozwojowi sprzyja bowiem stres i nerwowość.Główną przyczyną powstawania wrzodów żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Wiadomo, że nosicielami tej bakterii jest większość osób dorosłych, jednak choroba rozwija się tylko u niektórych z nas.

Istnieją bowiem czynniki, które w połączeniu z zakażeniem bakterią sprzyjają powstawania stanu zapalnego i owrzodzeń żołądka. Należą do nich predyspozycje genetyczne, ale istotny wpływ może mieć także nasz tryb życia - stres, nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, palenie papierosów, niezdrowe posiłki, nadmiar kawy i alkoholu, życie w ciągłym biegu.

Jakie mogą być objawy choroby wrzodowej?

Bóle w nadbrzuszu o różnym nasileniu – czasem bardzo silne, ale mogą być też łagodne, uczucie pełności po posiłku, odbijanie i zgaga to najczęstsze objawy, które skłaniają nas do wizyty u lekarza. Jeśli nadkwasocie nie towarzyszy powstawanie wrzodów, lekarz zaleci odpowiednie leki, zwykle w dość krótkim czasie przynoszą ulgę. Natomiast jeśli lekarz stwierdzi chorobę wrzodową i potwierdzona zostanie obecność bakterii Helicobacter pylori, wówczas leczenie jest dłuższe i bardziej skomplikowane, ale na szczęście zwykle w pełni skuteczne.

Jeśli stwierdzono u ciebie wrzody żołądka, oprócz stosowania zaleconych leków warto zadbać o poprawę dotychczasowego stylu życia i sposobu pracy.

Ogranicz stres w pracy

Stres może nasilać chorobę wrzodową, a także obniżać skuteczność leczenia. Dlatego w trakcie terapii choroby wrzodowej idealnie byłoby ograniczyć stres do minimum. Dobrym rozwiązaniem jest dłuższy urlop. Jeśli nie możesz przerwać pracy, przynajmniej zwolnij tempo - unikaj pracy wieczorem „po pracy” i w weekendy, dużo spaceruj na świeżym powietrzu – to zawsze pomaga wyciszyć się i ograniczyć napięcie emocjonalne.

Warto też zastanowić się, jakie sytuacje w pracy są dla Ciebie najbardziej stresujące i jak można rozwiązać ten problem. Może jest to nadmiar obowiązków, zbyt duża odpowiedzialność lub konflikty personalne? Zastanów się, czy można oddelegować część obowiązków innej osobie, rozłożyć odpowiedzialność na większą liczbę osób lub zmienić zespół na spokojniejszy.

Pamiętaj, że praca nie może negatywnie wpływać na Twój stan zdrowia - jeśli czujesz, że nadmierny stres na obecnym stanowisku nasila objawy i nie ma szansy na poprawę warunków pracy, może warto rozważyć zmianę pracy na mniej stresującą.

Lekkostrawna dieta dla zdrowia żołądka

Zadbaj o regularne i zdrowe posiłki – zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Dieta powinna być lekkostrawna, unikaj produktów, które mogą zwiększać produkcję kwasów żołądkowych lub działać drażniąco - tłustych, smażonych potraw, pikantnych przypraw, przetworzonych posiłków zawierających konserwanty i inne sztuczne dodatki, a także cytrusów. Polecane są natomiast kasze, makarony, gotowane warzywa, chudy nabiał, ryby, gotowane mięso.

Ogranicz liczbę filiżanek kawy w pracy

Pamiętaj, że alkohol, kawa, mocna herbata, napoje gazowane mogą zwiększać produkcję kwasu żołądkowego i utrudniać leczenie wrzodów. W pracy zwykle trudno jest zrezygnować całkowicie z picia kawy, ale postaraj się przynajmniej ograniczyć jej spożycie. Natomiast czarną herbatę lepiej zamienić na herbatę ziołową o właściwościach łagodzących stany zapalne żołądka - polecane są m.in., rumianek i melisa.

Uważaj na leki przeciwzapalne

Warto pamiętać, że wiele leków sprzyja powstawaniu chorobie wrzodowej i są przeciwwskazane u osób z chorobą wrzodową - dlatego należy dokładnie czytać ulotki lub konsultować się z farmaceutą. Szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne są znane z niekorzystnego wpływu na śluzówkę żołądka. Wchodzą one w skład wielu popularnych preparatów dostępnych bez recepty - na ból głowy, bóle kręgosłupa czy gorączkę – przy chorobie wrzodowej ich stosowanie najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

 

Autorka: Paula Dolińska 

Źródło: Kariera.pl: Stres w pracy może nasilać przebieg choroby wrzodowej

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

“Strategia Mądrego Łowcy”- ebook na temat uczestnictwa w targach pracy od ...
2018-02-05
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Dobrze opisane stanowiska pracy - dlaczego są tak ważne?
2017-12-28
Dobra atmosfera w pracy - jak zadbać o swojego pracownika?
2017-12-01

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej