Stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Doświadczamy go już w wieku kilku lat. Każdy z nas pamięta to uczucie, kiedy pierwszy raz występował przed publicznością czy pisał ważny egzamin. Wiele osób miało z nim do czynienia także z powodu przeżycia traumatycznych wydarzeń czy trudnej sytuacji rodzinnej. Już jako dorośli, w pewnym okresie naszego życia przychodzi moment, w którym zaczynamy pracować. I tu również pojawia się stres. Z badania “Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2016” przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że aż 72 % pracowników jest na niego narażonych. Bardzo często prowadzi to do negatywnych skutków, dlatego warto zadać sobie pytanie: skąd bierze się stres w pracy i jak mu przeciwdziałać?
Czym jest i skąd bierze się stres w pracy?
Warto zacząć od zdefiniowania stresu, co nie jest takie proste, gdyż istnieje wiele jego definicji, skupiających się na różnych jego aspektach. W kontekście pracy można powiedzieć, że jest to reakcja organizmu na wydarzenia, które go przerastają, zakłócają jego równowagę, obciążają i przekraczają zdolności do skutecznego poradzenia sobie z nimi. Wydarzenia te nazywa się stresorami.
Można wyszczególnić kilka najczęściej występujących stresorów:
-
brak perspektyw rozwoju
-
praca niezgodna z wykształceniem czy zainteresowaniami
-
niska płaca
-
nieprzyjemna lub toksyczna atmosfera
-
praca pod presją czasu, częste nadgodziny, zostawanie w pracy do późna
-
wysoka odpowiedzialność, podejmowanie kluczowych decyzji
-
charakter samej pracy np. policjant na służbie czy lekarz w pogotowiu
Stres w pracy często rośnie proporcjonalnie do ilości zadań i ciągłego skracania czasu na ich wykonanie. To proces długotrwały - jego skutki są odroczone w czasie i powoli się nawarstwiają. Nagromadzenie wszystkich czynników stresowych może doprowadzić do wypalenia zawodowego, czyli sytuacji w której praca przestaje dawać satysfakcję. Pracownik nie rozwija się zawodowo i dodatkowo czuje się przepracowany oraz niezadowolony z wykonywanego zajęcia, które niegdyś sprawiało mu przyjemność. Taka osoba często staje się cyniczna i instrumentalnie traktuje ludzi oraz traci wiarę we własne możliwości. W skrajnych wypadkach może prowadzić to do depresji, a nawet myśli samobójczych. Dlatego nie warto bagatelizować tego problemu i zaraz po jego rozpoznaniu przystąpić do jego zwalczania. W jaki sposób?
Walka ze stresem w pracy
Już samo uświadomienie sobie problemu może być bardzo pomocne. Pozwoli to na zaplanowanie odpowiednich działań oraz zmiany podejścia do pracy jak i do nas samych.
Na czym polega walka ze stresem w pracy? To przede wszystkim przeciwdziałanie mu:
-
Poznaj samego siebie. Przeanalizuj, co dokładnie powoduje stres i niepokój w Twojej pracy. To pierwszy klucz do zrozumienia mechanizmów kierujących Twoim organizmem.
-
Właściwie zagospodaruj swój czas. Nie obciążaj się zadaniami, których nie dasz rady wykonać. Sporządź listę celów do realizacji i wykonuj tylko jedną czynność na raz. Pamiętaj o zostawieniu marginesu czasu na nieprzewidziane wydarzenia.
-
Korzystaj z czasu wolnego. Twój organizm potrzebuje właściwego odpoczynku i regeneracji. To doskonały czas na odcięcie się od pracy i realizację swoich pasji oraz zainteresowań.
-
Wyciągaj wnioski i przeanalizuj sytuację po fakcie. Nie zapominaj o czymś tylko dlatego, że już minęło. Być może kiedyś to wróci - warto posiadać asa w rękawie.
-
Nie bój się zmian i bądź cierpliwy. Zawsze istnieje możliwość zmiany pracy i środowiska. Wymaga to odwagi i jest obarczone sporym ryzykiem, ale radykalne działanie może sprawić, że zaczniesz cieszyć się życiem oraz swoją pracą na nowo.
Pamiętaj, że jednorazowe działanie nie pomoże Ci w zwalczaniu stresu w pracy. Najlepiej podejść do tego holistycznie - zwrócić uwagę na wiele aspektów i w wielu z nich wprowadzić zmiany - wtedy być może uda się zniwelować skutki stresu. Walkę ze stresem w pracy warto podjąć jeszcze przed jej rozpoczęciem. Jedną z możliwości jest skorzystanie z narzędzi psychometrycznych, takich jak Thomas PPA. Pozwalają one na analizę stylu naszego zachowania w środowisku zawodowym. Dzięki temu dowiemy się jak modyfikujemy nasze naturalne zachowanie w momencie pracy pod presją. W prosty sposób zrozumiemy czy jesteśmy właściwą osobą na danym stanowisku i czy będzie odpowiadał nam zakres zadań oraz specyfika pracy. To także doskonała propozycja dla pracodawców, którzy za pomocą tego narzędzia zatrudnią idealnego pracownika na daną posadę.
Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszych
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszych
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
Raport ADP Polska: „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce w Q4 2018/FY 2018”
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować