HRownia | 2016-09-15

Jak ułatwić nowemu pracownikowi start w Twojej firmie?

Jak ułatwić nowemu pracownikowi start w Twojej firmie?

Pierwsze dni w pracy nie należą do najprzyjemniejszych. Stres może pojawić się z wielu powodów. Nowe miejsce, nowi współpracownicy, inne biurko, inne zadania, nieznana firma - to wszystko budzi spore emocje. Pracodawcy powinni pamiętać, że od dobrego i sprawnego wdrożenia pracownika zależy jego samopoczucie i efektywność nawet przez kilka pierwszych miesięcy.

 

Niezadowolenie z pracy może pojawić się już na początku. Zła atmosfera od pierwszego dnia i niezrozumiałe obowiązki sprawiają, że człowiek czuje się nieswojo. Często boi się o coś zapytać. Uważa, że to głupie albo nieprofesjonalne, a frustracja z dnia na dzień narasta.

 

Według badań Academy of Management Journal pierwsze 90 dni jest kluczowe w budowaniu relacji między firmą a pracownikiem. W momencie, kiedy poziom wsparcia ze strony współpracowników i managerów jest wysoki - pracownicy czują się bezpieczniej i lepiej postrzegają przedsiębiorstwo. To z kolej przekłada się na długość zatrudnienia.

 

Dobrym sposobem na wdrożenie nowej osoby w sposób kompleksowy jest zainicjowanie procesu onboardingu w firmie. Polega on na przygotowaniu konkretnych zadań lub materiałów dla nowo zatrudnionych, aby mogli w łatwy i przyjemny sposób zapoznać się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

 

 

 

Onboarding jest często mylony ze słowem “szkolenie”. Owszem, jest ono istotnym elementem całego procesu, aczkolwiek nie stanowi zamiennika. Trzeba pamiętać, że onboarding ma opierać się na tym, co widzi, czuje i słyszy nowy pracownik, a informacje i wsparcie, które są do niego kierowane powinny skupiać się właśnie na tych 3 aspektach. Przede wszystkim należy pokazać pozytywne emocje. To one będą budować dobre wrażenie.

 

Jak może wyglądać onboarding? Jest tak naprawdę wiele możliwości. Systemy wdrażające są kluczowe, aby przedstawić procesy firmowe np. administracyjne. Dodatkowo można pokusić się o stworzenie podręcznika albo komiksu, który prezentuje relacje, historię firmy albo/i kulturę organizacyjną. Co więcej, w podręczniku można zawrzeć wszystkie praktyczne informacje niezbędne do funkcjonowania w firmie - zwyczaje, sukcesy, stosunki z klientami - swoiste “krok po kroku” w budowaniu stanowiska pracy. Dobrym rozwiązaniem jest również “office buddy”, czyli opiekun nowego pracownika, który służy mu pomocą w każdej sytuacji, ale także przedstawia firmę, trenuje w zadaniach, które są trudne itp.

 

Może się wydawać, że programy onboardingowe są czasochłonne i kosztowne, przez co bardzo łatwo uznać, że w naszej firmie są niepotrzebne. Jest to błędne myślenie. Dobrze przeprowadzony onboarding w długim okresie może przynieść wymierne korzyści. Po pierwsze, skraca czas przystosowania pracownika do nowego stanowiska. W konsekwencji, pracodawca ponosi mniejsze koszty wdrażania nowej osoby do firmy - skracany jest czas nieefektywności zatrudnionego. Po drugie, zapewnienie pomocy wcześniej wspomnianego “buddiego”, daje większy komfort psychiczny pracownikowi, który nie boi zadawać się nawet najbardziej prozaicznych pytań. W końcu nieskrępowany obecnością szefa, może w swobodny sposób wyjaśnić ze współpracownikiem istotne dla niego kwestie. W konsekwencji zyskujemy zmotywowanego, lojalnego i dostosowanego do kultury organizacyjnej firmy pracownika. Po trzecie, zwiększamy pewność siebie zatrudnionego, która prowadzi do osiągnięcia większej satysfakcji z pracy i zaangażowania.

 

Warto zadbać o nowego pracownika, aby został w przedsiębiorstwie przez przynajmniej kilka lat, czuł się dobrze, a zadania wykonywał sprawnie oraz efektywnie.


Autor: Joanna Olszewska, Conture
 

Źródła:
http://www.forbes.com

https://www.governica.com

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23
7 firm z Polski wśród 125 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie
2018-06-18
Dlaczego łatwiej znaleźć pracę niż dobrego pracownika?
2018-04-30
Nomadzi są wśród nas, czyli o pracy z każdego zakątka globu
2018-04-12

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej