HRownia | 2016-11-09

Rozwój nowych rynków w branży IT

Rozwój nowych rynków w branży IT

Rynek IT w Polsce to jeden z najmłodszych i jednocześnie najprężniej rozwijających się obszarów w gospodarce. Z roku na rok możemy obserwować regularny wzrost jego wartości oraz znaczenia w funkcjonowaniu poszczególnych sektorów. Prawidłowość ta przekłada się na stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów branży informatycznej.

 

(R)ewolucja w funkcjonowaniu przedsiębiorstw

Nieustannie postępująca digitalizacja i rozwój technologii ma swoje odzwierciedlenie w tym, że coraz więcej polskich firm opiera wszelkie swoje działania (m.in. magazynowanie i przetwarzanie danych, marketing oraz sprzedaż i kontakt z klientem) na rozmaitych systemach informatycznych. Techniki komputerowe, stosowane w przedsiębiorstwach, są coraz bardziej zaawansowane, a do wydajnego korzystania z udogodnień technologii potrzebna jest odpowiednia kadra. Nie ulega wątpliwościom, że branża IT jest określana prowodyrem innowacyjności i zalicza się do zawodów z przyszłością.

 

Specjaliści poszukiwani

Mimo imponującego rozwoju technologii, każdy system informatyczny nadal wymaga fachowej obsługi i kontroli ze strony człowieka. W związku z tym, współczesne firmy zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT.

Na co szczególną uwagę zwraca potencjalny pracodawca specjalisty branży informatycznej?

Pracodawca przy rozpatrywaniu ofert w pierwszej kolejności będzie zwracał uwagę oczywiście na doświadczenie. Z drugiej jednak strony, ze względu na coraz częstsze wdrażanie metodyk zarządzania projektami, warto pracować nad swoimi umiejętnościami społecznymi i interpersonalnymi. Potrzebni są pracownicy potrafiący komunikować się z kolegami z zespołu - mówi pan Adam Frątczak, Key Account Manager w firmie Tomu Service, zajmującej się prowadzeniem projektów, głównie w branży telekomunikacyjnej

O sektorze informatycznym mówi się jako o rynku pracownika. Z czego wynika to określenie?

Specjaliści z dziedziny technologii informacyjnych bez problemów znajdują zatrudnienie, nie tylko w obszarach ściśle związanych z tą tematyką. Z racji zapotrzebowania firm z praktycznie każdej branży na dostarczanie usług związanych z tworzeniem i obsługą oprogramowania "szytego na miarę", specjaliści mogą pozwolić sobie na bycie wybrednym przy wyborze ofert - wyjaśnia pan Adam.

 

Dlaczego opłaca się być fachowcem w branży informatycznej?

Ceniona fachowość w sektorze informatycznym przekłada się na wzrastający z roku na rok poziom pensji pracowników, którzy są w nim zatrudnieni. Według raportu zamieszczonego na stronie wynagrodzenia.pl, mediana honorariów podstawowych specjalistów zatrudnionych w branży IT w bieżącym roku wynosi 6 625 PLN.

Tabela płac, zaprezentowana w raporcie płacowym Trendy na rynku pracy z 2016 roku, pokazuje jasno, że fachowcy z dziedziny informatyki mogą spodziewać się godnych pozazdroszczenia stawek. Raport dostarcza nam m.in. informacji o najczęściej proponowanych, miesięcznych wynagrodzeniach za pełnienie obowiązków na stanowiskach, takich jak: IT Director (25 000 PLN brutto), Security Specialist (Applications) (15 000 PLN brutto), czy Java Developer (13 000 PLN brutto).

Z czego wynikają te niebotyczne sumy? Jest dziś wielkie zapotrzebowanie na ludzi w działach IT, a że ludzie z dużym doświadczeniem wywęszyli w tym możliwość windowania swoich oczekiwań poza logiczną skalę (...) rozpieściliśmy towarzystwo, które to wykorzystało i teraz to „HRy” mają problem. Biznes chce mieć ludzi na pokładzie, lecz ma określony budżet. Kandydatów to nie interesuje, bo wiedzą, że mogą pozwolić sobie na stawianie warunków - możemy przeczytać w naszym wywiadzie z Darkiem Knyziakiem.

(Więcej tutaj: http://hrownia.pl/artykuly/bledy-rekruterow-wywiad).

 

Gdzie szukać wykwalifikowanej kadry? W Polsce!

Poziom wykształcenia oraz kompetencje polskich fachowców z sektora informatycznego oceniane są naprawdę wysoko, a potencjał innowacyjności w naszym kraju jest coraz szerzej odkrywany. Czy nasi rodzimi specjaliści z dziedziny technologii informacyjnych są pożądani przez międzynarodowe rynki pracy? Oczywiście, wysoko wykwalifikowani praktycy branży IT stanowią niewątpliwie duży atut, który przyczynia się do dużego zainteresowania ze strony przedstawicieli międzynarodowych przedsiębiorstw. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz cenionej fachowości w grę wchodzi także prosta kalkulacja kosztów ponoszonych przez pracodawcę. Polski specjalista będzie zazwyczaj znacząco tańszy niż jego kolega z zachodniej Europy - przyznaje pan Adam.

Zatrudnienie w branży informatycznej, zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych nieustannie rośnie. Oznacza to, że wybór jakiegokolwiek fachu we wspomnianym sektorze ma ogromne szanse na sukces i zatrudnienie w zawodzie przyszłości. Prawidłowość ta wynika z ciągłego rozwoju nowych technologii i rosnącego zapotrzebowania na specjalistyczną wiedzę w tym zakresie. Wszystkim, którzy czują, że IT to ICH dziedzina, życzymy dużo wytrwałości i nieustającej pasji. Potężna fala przyszłej konkurencji właśnie wchodzi na rynek pracy i rośnie w siłę każdego dnia.

 

Autor: Aleksandra Frątczak, HRownia

 

Źródła:

http://wynagrodzenia.pl

http://www.hrtrendy.pl

http://hrownia.pl

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Zasada 70/20/10, czyli przepis na efektywny rozwój kompetencji programistów
2018-10-27
W tych zawodach już wkrótce może zabraknąć pracy! Kogo roboty wyrzucą na b ...
2018-08-08
Oczekiwania vs. rzeczywistość. Czy przedsiębiorcy odpowiadają na potrzeby pr ...
2018-07-25

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej