HRownia | 2017-11-16

Rozmowa o pracę - przygotuj się pod okiem profesjonalisty!

Rozmowa o pracę - przygotuj się pod okiem profesjonalisty!

Dlaczego nie dostałam tej pracy? Co poszło nie tak? Czy muszę zaczynać wszystko od nowa? - te i wiele innych pytań pojawiają się w głowie kandydata, kiedy usłyszy, że na aplikowane stanowisko pracy zatrudniono inną osobę. Odmowa zawsze jest tak samo bolesna i za każdym razem motywuje do wyciągnięcia wniosków, które… nie wyciągamy. Bardzo często powodem odrzucenia kandydatury jest niewystarczające przygotowanie się do rozmowy o pracę lub przesłanie niedopasowanego CV. Czy można coś na to poradzić? Jednym z rozwiązań jest przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej razem z rekruterem.

 

Zawalcz o wymarzone stanowisko - rozmowa o pracę na medal

Choć niska stopa bezrobocia w październiku biła kolejne rekordy (6,6%), nie tak łatwo jest znaleźć dla siebie w pełni satysfakcjonujące zajęcie. Kandydaci nie do końca wiedzą, jak przygotować się do rozmowy o pracę. W Internecie nie brak poradników podpowiadających, jak zachować się na tego rodzaju spotkaniu, w jaki sposób odpowiadać na pytania i jakie ubranie wybrać. Warto poświęcić czas na ich lekturę, jednak musimy być świadomi tego, że sukces wymaga od nas znacznie więcej. Nie będzie dużym zaskoczeniem, że to właśnie praktyka czyni mistrza.

Na rozmowie o pracę kandydatom towarzyszy stres i strach o to, jak wypadniemy w oczach rekrutera. Choć adrenalina działa motywująco, może być czynnikiem, który znacznie zmniejszy nasze szanse.  Niepowodzenie na rozmowie o pracę  może mieć różne źródła. Brak sensownych odpowiedzi na podstawowe pytania zadawane przez rekrutera, brak zaangażowania w rozmowę, przytłaczający stres i milczenie, nieustanne przerywanie rozmówcy, a także zdradzająca prawdziwe intencje mimika twarzy.

Na rozmowie o pracę ważne jest nie tylko co mówimy, ale i jak mówimy. Według badań ponad 65% procesu komunikacji składa się z naszej mowy ciała i tonu głosu. Sama treść stanowi jedynie 35% komunikatu. Świadomość mowy ciała i konfrontacja przed rozmową ze specjalistą, który oceni naszą postawę to dwa czynniki, które mogą pomóc nam zdobyć wymarzoną pracę. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak jesteśmy odbierani przez rekrutera. Choć możemy pochwalić się osiągnięciami na polu zawodowym i właśnie zdobyliśmy świetny certyfikat z języka angielskiego, słyszymy z ust rekrutera “nie”. Dlaczego?

 

rozmowa o pracę

 

Przygotowania do rozmowy o pracę pod okiem specjalisty

Posiadane umiejętności i doświadczenie to nie wszystko. Naturalnie, są bardzo ważne, lecz równie ważne są kompetencje miękkie, predyspozycje osobowościowe i komunikatywność, zwłaszcza, kiedy pracownik ma kontaktować się z klientami firmy. Rynek wychodzi naprzeciw zarówno osobom, które rozpoczynają karierę zawodową i nie posiadają doświadczenia w temacie rozmów o pracę, jak i pracownikom, którzy chcą zmienić miejsce pracy, ale boją się, że wypadli z rytmu i nie do końca wiedzą, od czego zacząć.

Istnieje szereg narzędzi, takich jak rozmowa z rekrutem online, które ułatwiają kandydatom odpowiednie przygotowanie się na rozmowę o pracę. W czasie tego rodzaju rozmowy profesjonalny i doświadczony rekruter wraz z kandydatem przeprowadza symulację rozmowy, a także udziela porady i wskazówki, jak zachować się na spotkaniu o pracę. Na bieżąco koryguje błędy popełniane przez kandydata, tłumaczy i pokazuje, co zrobić, żeby przybliżyć się do sukcesu. Dodatkowo dzieli się swoją opinią na temat postawy kandydata i jego mowy ciała.

Być może pod wpływem stresu krzyżujemy swoje ramiona, bawimy się włosami, unikamy wzroku rozmówcy lub mówimy tak szybko, że nie sposób nas zrozumieć. Jeśli tak, zapewne część z tych zachowań włączamy nieświadomie. Brak spójności w komunikacji i budowana niedostępność odstrasza rekruterów, którzy zaczynają mieć wątpliwości, czy dopasujemy się do reszty zespołu i z łatwością nawiążemy owocną współpracę z nowym klientem.

 

Zyskaj pewność siebie w czasie rozmowy o pracę

Decyzja o poproszeniu o pomoc rekrutera będzie jedną z lepszych, które możemy podjąć w walce o wymarzone stanowisko. Niezależnie od tego, na jakim etapie zawodowym się znajdujemy, merytoryczne wskazówki są zawsze mile widziane. Wsparcie w zdefiniowaniu oczekiwań rekrutera względem kandydata na interesujące nas stanowisko pracy i budowanie dobrego wizerunku potencjalnego pracownika są bardzo ważne. Dzięki uzyskaniu informacji zwrotnej o swoich słabych i mocnych stronach oraz elementach, nad którymi musimy popracować możemy osiągnąć naprawdę wiele.

 

źródło:

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Praca tymczasowa - kiedy się na nią zdecydować?
2017-11-09
Zestresowany jak Polak. Nie umiemy godzić pracy z życiem prywatnym
2017-10-09
Stres w pracy - jak skutecznie z nim walczyć?
2017-09-13

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej