Marta Bober | 2017-01-05

Rekruter vs. Kandydat

Rekruter vs. Kandydat

Choć proces rekrutacyjny nie przypomina ringu bokserskiego (chyba), to niektóre zachowania kandydatów i rekruterów można uznać za nokautujące. Negatywne opinie na temat obu grup można usłyszeć i przeczytać wszędzie. W pracy, wśród znajomych, na forach i portalach internetowych. “Kolejny raz nie przyszedł”, “Miał oddzwonić w ciągu dwóch tygodni, a nadal cisza”. Żale i wzajemne zarzuty, które utrudniają pracę rekruterów i jej poszukiwania w przypadku kandydatów, stały się niestety chlebem powszednim.

Po której stronie jesteś i jakie są Twoje doświadczenia?

Wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy prawo popełniać błędy. To przecież na nich się uczymy i dzięki nim dążymy do doskonałości. Co jednak w przypadku, kiedy jesteśmy kandydatami i po raz kolejny zostaliśmy zignorowani i zostawieni bez informacji zwrotnej? Albo kiedy prowadząc rekrutację znowu kandydat okazał się nieodpowiedzialny i nie uprzedzając nie przyszedł na umówione spotkanie? Oczywiście nie ma sensu spierać się o to, kto ma gorzej. Ale jest sens by uświadamiać innych i mówić głośno o tym, że takie zachowanie jest nieprofesjonalne i nie zaprowadzi nas do niczego wartościowego. A “takie” zachowanie, czyli jakie?

Znowu nie przyjdę na rozmowę, co mi tam!

Szukasz pracy i wysyłasz dziesiątki CV. Sam dokładnie nie pamiętasz, do których firm aplikowałeś. Oddzwania do Ciebie pierwsza firma. “Tak, oczywiście, 11:00 pasuje”. Nadchodzi dzień spotkania, a Ty jednak stwierdzasz, że warunki nie do końca Ci odpowiadają, zadania w sumie też, no i w ogóle siedziba firmy jest za daleko. Nie idziesz. Nie oddzwaniasz, bo przecież kandydatów mają na pęczki i na pewno mocno nie odczują Twojej nieobecności. W międzyczasie zapomniałeś o rozmowie kwalifikacyjnej, na którą miałeś iść dzień wcześniej. Zdarza się najlepszym.

Poza tym…

… skoro tylko co trzeci/czwarty/piąty rekruter informuje Cię o etapach procesu rekrutacyjnego i o tym, czy przeszedłeś je pomyślnie, to dlaczego Ty masz zadzwonić i przeprosić, że jednak nie przyjdziesz? Karma wraca.

Po drugiej stronie - Rekruter

Właśnie zlecono Ci zadanie znalezienia kilku pracowników do nowo powstałej firmy energetycznej. Wspaniale, masz w tym doświadczenie i w końcu będziesz mógł się wykazać! Tak też się dzieje. Twoje kreatywne podejście do rekrutacji zgromadziło wokół siebie wielu cennych kandydatów.

“Dziękujemy za przesłanie aplikacji. Niezależnie od wyniku rekrutacji skontaktujemy się z Panią/Panem w ciągu dwóch tygodni”.

Czyżby?

Pan Jacek bardzo chce dostać tę pracę. Ale Pani Anna i Pani Karolina też. Podobnie jak kilkunastu innych kandydatów. Któremu z nich tym razem się poszczęści i… który z nich otrzyma informację zwrotną?

Wybrałeś Panią Annę, najlepsza kandydatka. Jesteś z siebie dumny, dzwonisz do niej. Pani Anna podpisuje umowę z firmą i rozpoczyna pracę. Wszyscy zadowoleni.

Nie licząc tych kilkunastu osób, którym obiecałeś kontakt, nawet jeśli nie otrzymają tej pracy. Może nie czekali na nią tak bardzo i w międzyczasie znaleźli inną? Może.

Zapomniałeś ustawić autoresponder i Twój mail o zakończeniu procesu rekrutacji po prostu nie wyszedł. Za dużo miałeś na głowie. Zdarza się najlepszym.

---

Na opisane wyżej historie spójrzmy z przymrużeniem oka. Nie są prawdziwe, chociaż coś w nich jest. Możliwe, że masz takie same lub podobne doświadczenia. Być może zostałeś źle potraktowany lub zignorowany w procesie rekrutacyjnym. Czasami, by temu zapobiec, wystarczy naprawdę niewiele - zadzwonić, napisać.

Według badania z „Candidate Experience”, którego inicjatorami byli eRecruiter i Koalicja na rzecz Przyjaznej Rekrutacji, aż 42% kandydatów nie zostało poinformowanych o powodach odrzucenia ich kandydatury w procesie rekrutacyjnym. Kandydaci nie pozostają dłużni. Niekiedy tylko garstka z tych, którzy wyrazili chęć udziału w rekrutacji pojawia się na rozmowach o pracę. I tym sposobem z grona 10 osób zaproszonych przychodzą 3 osoby.

W sieci możemy znaleźć artykuły i wpisy poświęcone temu tematowi. Problem jest istotny i warto o nim rozmawiać. I zacząć szanować siebie nawzajem.


 

źródła:

http://erecruiter.pl/centrum-prasowe/co-drugi-pracodawca-podtrzymuje-relacje-z-kandydatami/

http://innpoland.pl/128415,nie-przychodza-na-rozmowy-kwalifikacyjne-nie-szanuja-pracodawcy-bo-nie-chcialo-mi-sie-jechac-metrem

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90443,20338285,coraz-wiecej-kandydatow-nie-przychodzi-na-rozmowe-o-prace.html

http://www.pulshr.pl/rekrutacja/kandydat-nie-przychodzi-na-rozmowe-kwalifikacyjna-wina-lezy-tylko-po-stronie-rekrutowanego,35801.html

Autor:
Autor: Marta Bober

Marta Bober

HRownia

696436152

marta.bober@hrownia.pl


Redaktor Naczelna
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej jako podstawowa potrzeba kandydata. Jak bra ...
2018-07-30
5 problemów, które blokują rozwój branży IT
2018-05-10

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej