HRownia | 2017-05-26

Referencje zdobądź koniecznie nie tylko od przełożonego

Referencje zdobądź koniecznie nie tylko od przełożonego

W czasach, gdy coraz większa grupa pracowników deklaruje chęć zmiany pracy warto zadbać o referencje, czyli opinię na temat dotychczasowej pracy. W procesie rekrutacji przywiązuje się do nich dużą wagę.

Najczęściej wystawia je przełożony, jednak nie mniej liczą się też te od współpracowników, menedżerów projektu, klientów lub od organizatorów wolontariatu. Referencje pozwalają przyszłemu pracodawcy uniknąć potencjalnego ryzyka związanego z zatrudnieniem niewłaściwego człowieka na dane stanowisko.

Są wystawiane pisemnie albo telefonicznie na prośbę rekrutera przez osoby, które w przeszłości bezpośrednio współpracowały z kandydatem. Poznały jego potencjał i mogą to potwierdzić opisem swoich doświadczeń zdobytych w dotychczasowej współpracy.

Często o referencje kandydat jest proszony już na początku rekrutacji. Można też do swojego CV samodzielnie dodać referencje, dzięki czemu większa staje się wiarygodność osoby starającej się o pracę. Wtedy warto wpisać kontakty do wcześniejszych przełożonych, współpracowników lub klientów, jednocześnie pamiętając, aby uprzedzić ich o tym i poprosić o zgodę na podanie danych teleinformatycznych

 Co ciekawe, specjaliści ds. rekrutacji radzą, aby za każdym razem, z każdego miejsca pracy, prosić o referencje. W ten sposób można stworzyć swoją „teczkę rekrutacyjną” i regularnie ją uzupełniać o aktualne opinie i dokumenty.

Referencje mogą pochodzić z takich źródeł, jak:

Pracodawca, u którego kończymy pracę – to referencje formalne, potwierdzające okres wykonywania pracy, stanowisko i zakres  obowiązków. Taki dokument można przygotować samodzielnie i poprosić o podpis szefa. Referencje formalne można uzupełnić dokumentem, w którym przełożony opisuje nasze mocne i słabsze strony. Można o to poprosić bezpośredniego szefa lub menedżera projektu, w którym uczestniczyliśmy.

Współpracownicy, którzy swoją opinią potwierdzają nasze kompetencje podczas wspólnie realizowanych zadań lub projektów. Takie pisemne referencje mają szczególne znaczenie w przypadku stanowiska, na którym liczy się praca w zespole i kompetencje interpersonalne. Warto więc poprosić o nie dotychczasowych współpracowników.

Klienci – w przypadku dotychczasowego zatrudnienia np. w dziale obsługi klienta można zwrócić się do wybranych (banałem jest stwierdzenie, że – do zadowolonych z naszej obsługi) klientów o opis współpracy i umiejętności budowania wzajemnych relacji czy zdolności negocjacyjnych.

Referencje mogą być na naszą prośbę wystawione w formie pisemnej, mogą być telefoniczne. Ich źródłem mogą być także portale społecznościowe i zawarte tam opinie na temat współpracy kandydata.              

 

Autorka: Halina Guryn 

Źródło: Kariera.pl: Referencje zdobądź koniecznie nie tylko od przełożonego

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Przepis na skuteczny onboarding
2018-04-06
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Rozmowa o pracę - przygotuj się pod okiem profesjonalisty!
2017-11-16

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej