HRownia | 2017-10-05

Raport HR – tendencje w rozwoju i szkoleniu pracowników

Raport HR – tendencje w rozwoju i szkoleniu pracowników

Firma szkoleniowa Gamma opublikowała kolejny raport HR – tym razem poświęcony najnowszym tendencjom wpływającym na kształtowanie polityki rozwoju kapitału ludzkiego. Cykl raportów HR rozpoczął się w 2014r. Każdego roku opracowywane są dwie tego typu prace – edycja jesienna powstaje we wrześniu, edycja zimowa na początku każdego roku.

Najnowsza edycja jest poświęcona następującym zagadnieniom:

  • Dlaczego wiele szkoleń dla pracowników jest stratą czasu i pieniędzy? I co z tym zrobić? – rozdział poświęcamy potrzebie osadzenia szkoleń w strategii organizacji, zaplanowania i przygotowania organizacji do pełnego skonsumowania cyklu szkoleniowego tak, aby przyniósł spodziewane rezultaty.
  • Uczenie się przez doświadczenie – choć postulat jest znany to jednak w wielu organizacjach oczekiwania wobec zakresu merytorycznego szkoleń są tak duże, że zaspokoić je może jedynie wykład. Przypominany w tym rozdziale korzyści z uczenia przez doświadczenie oraz opisujemy dlaczego właśnie taki proces jest efektywny.
  • Krok w stronę innego wymiaru – na świecie coraz śmielej korzysta się z rzeczywistości wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AI). Rozdział rozwija zagadnienie wskazując korzyści oraz możliwości zastosowania nowoczesnych technologii w projektowaniu procesów rozwojowych.

 

  • Kompetencje cyfrowe – stały się na tyle istotne w otaczającej nasz rzeczywistości biznesowej, że doczekały się klasyfikacji. Rozdział przybliża ten podział oraz wskazuje na wyzwania i zagrożenia w tym obszarze kompetencyjnym.
  • Szkolenie bez trenera – peer learning  – rozwiązania peer-2-peer dotyczą transportu, wymiany danych, korzystania z usług i zasobów społecznych. Odnalazły również swoje miejsce w świecie szkoleń. Peer learning jest narzędziem pozwalającym pełniej wykorzystywać zasoby i potencjał ludzi pracujących w danej organizacji.
  • Nowe podejście do zarządzania wydajnością – jako, że koncepcja ocen okresowych w organizacjach spotyka coraz więcej przeciwników warto poszukać alternatywy. Rozdział sygnalizuje (w duchu turkusowych organizacji) odwrót od technokratycznego zarządzania na rzecz kierunku humanistycznego, który traktuje pracownika jak podmiot, a nie zasób ludzki.

 

Zarówno z tym raportem, jak i z poprzednimi można zapoznać się (i pobrać) w strefie wiedzy wikiGamma: http://www.projektgamma.pl/strefa-wiedzy/wiki.

Michał Wasilewski

Dyrektor ds. rozwoju w firmie Gamma

www.projektgamma.pl www.gammadiscover.pl | www.szkoleniaeksperckie.pl

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Polacy chcą zostać programistami, ale 83 proc. z nich nie wie jak
2018-01-16
Chroma rozpoczyna globalną kampanię rekrutacyjną
2018-01-16
Badacz danych stanie się najbardziej poszukiwanym zawodem w branży IT
2018-01-09
#TrendyHR_2018 – badanie dla HR i o HR
2017-12-20

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej