Adrianna Nowak | 2016-09-26

(Nie) strach się bać pytań rekrutacyjnych!

(Nie) strach się bać pytań rekrutacyjnych!

Nie ma złych odpowiedzi

Udając się na rozmowę kwalifikacyjną pojawia się obawa o to, jakie będą pytania rekrutacyjne. Nie można do końca przewidzieć, o co rekruter będzie chciał zapytać oraz jaka będzie panować atmosfera. Ważne, żeby na rozmowę iść rozluźnionym, ale i przygotowanym i pewnym siebie. Kandydat decydując się na wysłanie swojego CV powinien zdawać sobie sprawę, że udając się na rozmowę będzie pytany o zagadnienia związane ze stanowiskiem, więc obawy o to, że nie będzie znał odpowiedzi są nieuzasadnione. Jeśli zostałby postawiony w takiej sytuacji to ważne są umiejętność szybkiej reakcji i wykazania się kreatywnością. Nie ma złych odpowiedzi, warto mówić to co się myśli, opierając się o własne doświadczenia. Jeśli nie do końca rozumiemy pytanie to lepiej dopytać i poprosić o doprecyzowanie.

 

Pobudzić wyobraźnię

Pytania rekrutacyjne na rozmowie mogą być różne, wszystko zależy od stanowiska na które się kandyduje. Coraz częściej dla rekruterów ważniejsze okazują się umiejętności miękkie kandydata czyli np. zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatia, umiejętność rozwiązywania problemów, czy autoprezentacji. Dlatego pytania rekrutacyjne  nie zawsze będą się pokrywać ze zdobytą wiedzą, ale mogą przybierać formę unikalnych, zaskakujących i pobudzających wyobraźnię. Przykładem są praktyki stosowane przez duże międzynarodowe korporacje. Poniżej kilka z nich:

 

  • Wybierz miasto i oszacuj ilu stroicieli pianina prowadzi tam swoją działalność? ~ Google, project-manager

  • Ile pieniędzy kosztowałoby umycie wszystkich okien w  Seattle? ~ Facebook, sprzedawca online

  • Ile dziennie rodzi się dzieci ? ~ Apple, manager globalnej sprzedaży

  • Zaprojektuj półkę z przyprawami dla niewidomych ~ Intel, inżynier sprzętu

  • Jeśli miałbyś wybór między dwiema supermocami, byciem niewidzialnym lub umiejętnością latania, którą byś wybrał?  ~ Microsoft - lider produktów

Oprócz poznania kreatywności kandydata, rekruterzy chcą sprawdzić także asertywność i sposoby na tworzenie argumentacji w stresie. Przykładem jest zadane przez firmę Medtronic na stanowisko asystenta diabetologa pytanie, Jak myślisz, co będziesz nienawidził w tej pracy? Wtedy odpowiadający muszą wykazać się pewnością siebie oraz być szczerzy. Bywa i tak, że kandydaci wolą odmówić udzielenia odpowiedzi, jednak wtedy nie pokażą czy są odważni i otwarci. Do prośby o zaśpiewaniu ulubionej piosenki (LivingSocial) należy podejść dyplomatycznie - jeśli nie będzie się to wiązać z obowiązkami, jakie zostaną przydzielone na stanowisku pracy można odmówić. Sytuacja ta pokaże, że kandydat jest asertywny i nie ulega wszystkim poleceniom, tylko sam potrafi podjąć decyzje. Z drugiej jednak strony odmawiając, możemy zostać odebrani jako niechętni wyzwań. Zatem udzielając odpowiedzi należy obrać odpowiednią strategię. Nie tylko zagranicą rekruterzy zaskakują odd questions. Tego typu pytania stają się coraz bardziej popularne w Polsce. W większości firm korporacyjnych staje się to standardem każdego procesu rekrutacyjnego. Kandydat powinien mieć na uwadze, że w tego typu pytaniach sprawdzana jest spontaniczność i pomysłowość, niekoniecznie poprawność samej wypowiedzi. Co więcej, rekruter z pewnością oceni kandydata pod kątem zachowania się w sytuacji stresowej, dlatego ważne jest, żeby podejść do odpowiedzi kreatywnie i z uśmiechem. - ocenia Dział Rekrutacji Smart MBC.

 

Pewniki

Są takie pytania rekrutacyjne, które pojawiają się praktycznie podczas każdej rozmowy rekrutacyjnej, bez względu na to, z jakim stanowiskiem mamy do czynienia. Mimo, że są one powszechnie znane, sprawiają trudność. Ich częstotliwość powoduje także, że są coraz bardziej znienawidzone przez kandydatów. Pojawiają się bardzo ogólne odpowiedzi, które mało mówią o tym, jakim pracownikiem będzie rekrutowana osoba, albo właśnie wręcz przeciwnie - kandydaci rozgadują się i tracą główny wątek. Do tych pytań zaliczają się np.:

 

  • Jaka jest Twoja wymarzona praca?

  • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

  • Jakie są Twoje cele zawodowe?

  • Z jakim zespołem najlepiej Ci się współpracuje?

  • Dlaczego chcesz u nas pracować?

 

Nie należy zapominać, że rekruterzy lubią pytać o firmę, do której się kandyduje. Dlatego dobrze jest zapoznać się z jej profilem, klientami czy strukturą. Można wtedy pozytywnie zaskoczyć rekrutera dodatkową wiedzą. Oprócz przygotowania się do pytań ze strony pracodawcy, warto opracować sobie wcześniej pytania, które mogą paść podczas rozmowy. Odpowiednie przygotowanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

 

Autor:
Autor: Adrianna Nowak

Adrianna Nowak

HRownia

696436657

adrianna.nowak@hrownia.pl


Redaktor
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej jako podstawowa potrzeba kandydata. Jak bra ...
2018-07-30
5 problemów, które blokują rozwój branży IT
2018-05-10

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej