HRownia | 2016-08-18

Przyszły studencie - weź sprawy w swoje ręce!

Przyszły studencie - weź sprawy w swoje ręce!

Chwila, w której zostaje się rodzicem to niewątpliwie najpiękniejsze wydarzenie w życiu człowieka. Pociechy od pierwszego dnia zyskują zaszczytną pozycję oczka w głowie, skradając tym samym nieodwracalnie serca i uwagę swych rodzicieli. Od teraz, na pierwszym miejscu znajduje się dobro potomnych oraz dążenie do zapewnienia im jak najbardziej godziwej przyszłości, obfitującej w sukcesy i poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście nie podlega dyskusji fakt, że kluczem do realizacji powyższego scenariusza są odpowiednie studia, które mają stanowić przepustkę do wymarzonej pracy.

 

Pierwsze poważne decyzje

Niestety prawda często nie wygląda tak kolorowo, a praca nie zawsze jest tą wymarzoną. Problem ma swój początek już na etapie szkoły średniej, kiedy to młodzi ludzie wkraczają w świat dorosłości, a przed nimi pojawia się konieczność stawienia czoła pierwszym poważnym decyzjom. Wybór uczelni wyższej oraz kierunku studiów to dla wielu osób ogromny dylemat. Duża część licealistów czuje się niegotowa do ukierunkowania się na konkretną ścieżkę kariery, a ich cele wciąż wymagają sprecyzowania.

Licealiści są bardzo niezdecydowani. Podejmowanie takich decyzji sprawia im dużą trudność. Młodzi ludzie potrzebują wsparcia i podpowiedzi, czego nie należy mylić z dokonywaniem za nich wyborów. - mówi Hanna Piotrowska, pedagog szkolny w I Liceum Ogólnokształcącym w Koninie.

Szkoły średnie podejmują szereg działań, mających na celu udzielenie pomocy zagubionym decydentom, o czym wspomina Pani Hanna:

My jako szkoła średnia możemy zaproponować naszym uczniom udział w spotkaniach z przedstawicielami różnych zawodów, uczelni oraz poddanie się  badaniom, które pomogą ocenić ich predyspozycje zawodowe. Do dyspozycji licealistów pozostają rozmaite testy w formie online, a także udział w analizach organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy oraz specjalne firmy, z którymi nawiązujemy współpracę. Najważniejsze jest jednak badanie rynku pracy, które wskazuje zapotrzebowanie na konkretne zawody w danym okresie.  

 

Z pomocą przyszłym studentom - nowe technologie

Oprócz rozwiązań, proponowanych przez szkoły ponadgimnazjalne, ciekawym sposobem na poznanie siebie w kontekście zawodowym jest wykorzystanie nowych technologii. Jedną z wielu opcji jest odwiedzenie strony internetowej, opracowanej przez Uniwersytet Jagielloński. Platforma umożliwia przyszłym studentom udział w teście, którego rezultaty podpowiadają, jaka praca będzie możliwa po konkretnych kierunkach studiów. Innym, ciekawym projektem jest aplikacja Universcan, opracowana przez polskich studentów, która gromadzi w jednym miejscu wszystkie istotne wydarzenia akademickie. O idei przedsięwzięcia możemy dowiedzieć się od samych pomysłodawców:

Za pomocą platformy chcemy przekonać licealistów, że warto zaangażować się w projekty, działalność kół naukowych i otwarte wykłady akademickie już w trakcie liceum. Korzystając z niej, łatwiej rozwiną swoje pasje i w przyszłości świadomiej wybiorą kierunek studiów.

 

Tylko samodzielny wybór daje satysfakcję

Zagubienie przyszłych studentów powoduje u ich rodziców zatroskanie. Chęć pomocy i instynktowna potrzeba zapewnienia potomnym wszystkiego, co najlepsze niestety często przeradza się w wywieranie na nich presji i popychanie do spełnienia własnych ambicji. Usilne namawianie do podjęcia konkretnych studiów oraz wybierania, określanych jako prestiżowe i szanowane, zawodów (np. prawo, medycyna) rodzi u młodych ludzi frustrację, bezradność oraz bunt.

U mnie z wyborem nie było większych problemów, bo o studiach właściwie zadecydowali rodzice. Sami nie studiowali, a że pochodzę z małej mieściny, to ich ambicją było wypchnąć dziecko na studia. Fajnie też byłoby, gdyby w rodzinie był nauczyciel, więc usilnie pchali mnie na pedagogikę. Ostatecznie stanęło na polonistyce, ale o profilu nauczycielskim. Totalna katastrofa. - zwierza się Lilka, użytkowniczka forum edukacja.net

Podobne doświadczenia w kwestii wyboru studiów i ścieżki zawodowej ma również blogerka - Olga Płaza:

Moim pierwszym wyborem było prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, co uważam za bardzo dobrą decyzję. [...] Po roku prawa rozpoczęłam równolegle drugi kierunek - międzynarodowe stosunki gospodarcze. I to akurat nie był dobry wybór - trochę dopadło mnie niezdecydowanie, trochę za bardzo posłuchałam rodziców. Kierunek dokończyłam, ale ani nie wyniosłam z niego wiedzy, ani nie pomógł mi w wyborze ścieżki zawodowej. Od 2 lat zajmuję się głównie marketingiem kulinarnym - prowadzę komunikację marek, restauracji w social media, fotografując i pisząc teksty oraz prowadząc swojego bloga. Lepszej pracy nie mogłam sobie wymarzyć!

Jak widać, satysfakcję przynoszą głównie zawody wybrane samodzielnie, odpowiadające naszym pasjom, talentom oraz zainteresowaniom. Warto jednak pamiętać, że każdy człowiek, zwłaszcza młody i niedoświadczony, ma prawo popełniać błędy, na co należy mu pozwolić. Odpowiedzialność za dokonywane wybory, a także ponoszenie związanych z nimi konsekwencji uczy dojrzałości i pokory. W przypadku nietrafionych decyzji lepsza jest perspektywa żalu do siebie samego niż do bliskich.

 

Odwieczny spór pokolenia X i Y

Różnice pokoleniowe są zauważalne na każdym kroku i objawiają się odmiennym spojrzeniem na wiele istotnych kwestii. Wpływ na rozbieżności w zachowaniach i poglądach osób młodych oraz przedstawicieli wieku średniego miały między innymi zmiany ustroju, systemu edukacyjnego, a także rynku pracy. Przedstawiciele pokolenia X (urodzeni w latach 1965-1979) przywiązywali dużą wagę do zdobytego wykształcenia, ponieważ stanowiło ono gwarancję dobrej, stabilnej pracy. Stąd też nacisk na wybór odpowiednich, prestiżowych kierunków studiów u ich potomnych - reprezentantów pokolenia Y, których sytuacja na rynku pracy różni się diametralnie od tej sprzed lat. Obecnie, uzyskany dyplom nie stanowi przepustki do świata kariery, a ogromna, wciąż rosnąca, liczba magistrów nie sprzyja wyróżnianiu się wśród kandydatów na wymarzone stanowisko.    

Mam 28 lat i moi rodzice są z pokolenia, dla którego pójście na studia wyższe było wyróżnieniem i poniekąd gwarancją zdobycia lepszej pracy. Nie wszyscy szli na studia, dużo mniej osób miało wyższe wykształcenie. Dlatego też są przekonani, że wyższe wykształcenie jest niezbędne. Jednak obecnie to tylko jedna z opcji. Nie gwarantuje pracy ani wyższych zarobków (poza kilkoma, specjalistycznymi zawodami, gdzie studia są niezbędne, jak w przypadku lekarzy). Dlatego, jeśli rodzice próbują "wypchnąć" swoje dziecko na studia tylko po tzw. papier, to nie warto ich słuchać - zwierza się nasz gość.

 

Postaw na praktykę!

Warto sprawdzić przyszłe uczelnie wyższe, które się rozważa, nie dać się porwać fali popularności określonego kierunku i spróbować określić, jakie zawody po ukończeniu wybranych studiów można będzie wykonywać. A podczas samych studiów - nie ograniczać się do teorii i jak najszybciej szukać praktyki (stażu, wolontariatu) - radzi Olga.

Dzisiejszy rynek pracy jest sporym wyzwaniem dla młodych ludzi, którzy dopiero na niego wkraczają. Agresywna rywalizacja kandydatów wiąże się z koniecznością potwierdzenia swojej wartości jako potencjalnego pracownika czymś więcej niż samym dokumentem z uczelni. Korzystając z  rad naszego gościa warto w czasie studiów znaleźć czas na praktyczną naukę zawodu, co bez wątpienia zwiększy szanse na sukces.


 

Nasz gość: Olga Płaza - autorka bloga o szerokiej tematyce lifestyle’owej, która (jak sama o sobie mówi) nie unika pisania na tematy, które ją zirytują lub poruszą, choć zwykle woli pisać o rzeczach przyjemnych. Z wykształcenia prawnik, a także właścicielka firmy, która specjalizuje się w marketingu kulinarnym i Public Relations. Zapraszamy do odwiedzenia: http://www.olgaplaza.pl/ 

 

Autor: Aleksandra Frątczak

 

Źródła:

http://edukacja.net

https://kariera.sgh.waw.pl

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

​​​​​​​Co po maturze? Czyli studia pewniaki, po których znajdzies ...
2018-09-13
Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23
Kariera z planem w dłoni
2018-06-11
Dlaczego łatwiej znaleźć pracę niż dobrego pracownika?
2018-04-30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej