HRownia | 2016-08-16

Jak motywować pracowników?

Jak motywować pracowników?

Firmy coraz częściej dostrzegają, że ich sukces w dużej mierze zależy od tego, czy posiadają odpowiednio zmotywowanych pracowników. Dbając o zaangażowanie i motywację zatrudnionych osób pracodawcy mogą pozytywnie wpłynąć na jakość wykonywanych przez nie zadań i pobudzić ukryte pokłady ich kreatywności. Jak jednak osądzić, co sprawi, że członkowie zespołu będą lepiej pracować? Czy są uniwersalne sposoby motywowania pracowników?

 

Jak wynika z badania “Barometr Pracownika - samopoczucie i motywacja zatrudnionych w Polsce i Europie zachodniej” blisko 32% polskich pracowników nie odczuwa motywacji, a dla ⅓ ankietowanych praca jest tylko niemiłym obowiązkiem. Czy pracodawcy mogą jakoś wpłynąć na te, dość niekorzystne, dane? Istnieje wiele czynników mogących wpływać na samopoczucie i efektywność zatrudnionych osób. Rolą działu HR oraz managerów jest to, by odkryć co motywuje poszczególnych pracowników i jak można zachęcić ich do działania. Członkowie zespołu różnią się od siebie, dla każdego z nich motywatorem okazać się może coś innego. Istnieje jednak kilka niemalże niezawodnych sposobów mogących pozytywnie wpłynąć na poziom motywacji.

 

Istotnym elementem wpływającym na motywację pracowników są wszelkiego rodzaju benefity pozapłacowe oferowane przez pracodawcę. Choć wysoka pensja i możliwość otrzymania premii od wykonywanych zadań są w stanie rozbudzić zaangażowanie członków zespołu, stanowią raczej krótkotrwałą zachętę do wzmożonego działania. Metoda kija i marchewki powoli przestaje się sprawdzać, jednak odpowiedni pakiet świadczeń jest w stanie wzbudzić zainteresowanie pracowników i pozytywnie wpłynąć na ich motywację. Oferowanie dodatkowych ubezpieczeń, prywatnej opieki medycznej, bonów towarowych z okazji  świąt, czy też karnetów kulturalnych lub sportowych stanowi miły akcent uświadamiający pracownikowi, że firma dołoży wszelkich starań, by polepszyć jego samopoczucie. Tego typu benefity sprawiają, że osoba zatrudniona czuje się znacznie bardziej związana z marką i tym chętniej pracować będzie na jej sukces.

 

Odpowiedni pakiet świadczeń nie zawsze jednak stanowi wystarczającą formę motywacji i z pewnością nie przyczyni się do zwiększenia efektywności, jeśli zespół nie będzie się czuł komfortowo i chętnie przychodził do pracy. Przede wszystkim należy zadbać o to, by firma była miejscem pracy, do którego pracownicy przychodzą chętnie. Aspektem decydującym o ich dobrym samopoczuciu nie musi być jednak odpowiednio wysoka pensja, gdyż coraz więcej osób wskazuje w badaniach na to, że czynnikiem zachęcającym ich do działania wcale nie są atrakcyjne zarobki. Aby zmotywować pracowników do pracy warto zainwestować w strefę relaksu, dostosować długość przerw do ich potrzeb oraz umożliwić im wykonywanie zadań w trybie home office. W ten sposób buduje się swego rodzaju work life balance.

 

Ważna jest również atmosfera w miejscu pracy. Menagerowie powinni dbać o prawidłowy przepływ informacji w swoim zespole, szybko i sprawnie rozwiązywać konflikty między członkami oraz dążyć do integracji wewnątrz grupy. W budowaniu pozytywnych stosunków między pracownikami pomóc mogą wszelkiego rodzaju imprezy integracyjne, wspólne warsztaty lub relaksacyjne gry w trakcie godzin pracy, które skutecznie pomogą zacieśnić więzi, co w przyszłości znacznie ułatwi komunikację między poszczególnymi osobami.

 

Przyjazne środowisko jest podstawą do stymulowania zaangażowania pracowników, lecz nie wystarcza, by odpowiednio ich zmotywować. Aby zatrudniona osoba czuła się związana z sukcesem firmy i chciała się przyczyniać do dalszego jej rozwoju należy stale uświadamiać jej jak ważną rolę odgrywa w przedsiębiorstwie. Blisko 17% pracowników rozważa odejście z pracy, gdyż nie czują się doceniani przez pracodawców. Odpowiedni feedback akcentujący jej mocne strony, pochwała na forum całej grupy, czy też osobiste wyrażenie zadowolenia z wykonanej przez daną osobę pracy może w znacznym stopniu poprawić efektywność wykonywanych przez nią zadań. Pracownik, którego wysiłek zostaje doceniony będzie w przyszłości przykładał dużo większą wagę do swojej pracy, gdyż nie będzie chciał stracić zaufania jakim darzą go współpracownicy, ani też wpłynąć negatywnie na swój wizerunek. Pochwała z ust lidera zespołu zwiększa również samoocenę, przez co członek grupy będzie pewniejszy własnych umiejętności i tym chętniej zacznie je doskonalić.

 

Na zwiększenie motywacji wśród pracowników pozytywny wpływ ma również chęć wspierania rozwoju ich zdolności i działalności pozazawodowej. Liderzy powinni być dla swojego zespołu niczym coachowie lub mentorzy, którzy poprzez obserwację pracy swoich podopiecznych są w stanie dostrzec umiejętności, których doskonalenie szczególnie dobrze wpłynie na firmę. Oferując pracownikom szkolenia skrojone na miarę ich indywidualnych potrzeb lub też dostosowując grafik i proponując dofinansowanie do wspierających rozwój studiów, czy też kursów pracodawcy sygnalizują zatrudnionej osobie, iż jest cennym członkiem zespołu, którego praca ma ogromny wpływ na sukces firmy. Inwestując w rozwój talentów przedsiębiorstwo buduje wyspecjalizowaną, wysoce wykwalifikowaną kadrę, która poważnie podchodzi do swoich zadań i stara się wykonywać je z pełnym zaangażowaniem.

 

Motywowanie pracowników nie jest proste. Wymaga od działu HR oraz liderów długotrwałej obserwacji potrzeb każdej z zatrudnionych osób, by odpowiednio dostosować do niej zakres działania, jednak dzięki odpowiedniemu podejściu i dużemu zaangażowaniu w budowanie lojalności wśród współpracowników można stworzyć niezawodny zespół, który chętnie zmagać się będzie z wszelkiego rodzaju wyzwaniami. Zadowoleni, posiadający wysoką samoocenę pracownicy z pewnością przyczynią się do sukcesu firmy i budowania pozytywnego wizerunku marki.


 

Źródła:

http://www.pulshr.pl.

http://nf.pl 

http://www.forbes.com

https://www.edenred.pl 

http://hrstandard.pl

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
2019-04-06
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
2019-04-06
Raport ADP Polska: „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce w Q4 2018/FY 2018”
2019-02-24

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej