HRownia | 2017-11-09

Praca tymczasowa - kiedy się na nią zdecydować?

Praca tymczasowa - kiedy się na nią zdecydować?

Na portalach z ofertami pracy nie brak ogłoszeń pracy tymczasowej kierowanej do różnych grup wiekowych. Świąteczna sprzedaż pierników w centrach handlowych, sprzątanie obiektów magazynowych czy też praca w call center to tylko kilka przykładów ofert, które stają się celem kandydatów szukających zajęcia zazwyczaj na kilka tygodni czy miesięcy. Praca tymczasowa charakteryzuje się okresowym zatrudnieniem pracownika, dlatego najczęściej można usłyszeć o niej w okolicy wakacji czy też Świąt Bożego Narodzenia. Kiedy warto o niej pomyśleć?

 

Praca tymczasowa z perspektywy pracownika

Oferty pracy tymczasowej z pewnością mogą zainteresować studentów i młodych ludzi, którzy dopiero zdobywają doświadczenie zawodowe i szukają dla siebie szansy na szybki zarobek. Okres wakacyjny i świąteczny to momenty, w których studenci i uczniowie dysponują większą ilością wolnego czasu. Praca tymczasowa w okresie świątecznym i wakacyjnym? Jest to świetna opcja, umożliwiająca zarobienie pieniędzy na wymarzone wakacje czy prezenty na święta dla bliskich. Jedną z jej zalet jest elastyczność i brak konieczności poświęcania pracy 8 h dziennie, od poniedziałku do piątku. Elastyczność pozwala na dopasowanie czasu pracy do pozostałych zajęć, np. wykładów na studiach.

Bardzo często na pracę tymczasową decydują się osoby chcące pogodzić naukę z pracą. Kandydaci, którzy rozważają pracę tymczasową mogą zgłosić się do agencji pośrednictwa pracy. Na stronach internetowych tego rodzaju firm znaleźć można szereg ogłoszeń oferujących nie tylko pracę na produkcji czy też infolinii. Agencje Pracy Tymczasowej wychodzą naprzeciw osobom, które planują rozpocząć swoją karierę od stanowiska asystenckiego w międzynarodowej korporacji. Zdarza się, że firmy te w pełni obsługują procesy rekrutacyjne otwierające drzwi do wielu atrakcyjnych pracodawców, dlatego też warto pomyśleć o zwróceniu się po pomoc do firmy specjalizującej się w zatrudnianiu pracowników.

W dyskusjach na temat pracy tymczasowej można usłyszeć pytania, czy rzeczywiście się opłaca i na jakiej wielkości wynagrodzenie można liczyć? Analiza wynagrodzeń pracowników tymczasowych przeprowadzona w tym roku przedstawia wysokość stawek oferowanych pracownikom tymczasowym podejmującym zatrudnienie w różnych branżach. W badaniu uczestniczyły m.in. takie firmy, jak Adecco, ManpowerGroup, Randstad czy Uniapol. Według przeprowadzonej analizy średnie wynagrodzenie pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale tego roku wyniosło 14,49 zł brutto za godzinę pracy. W porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy średnia stawka wynosiła 13,03 zł brutto, poziom wynagrodzeń uległ poprawie.

Praca tymczasowa, podobnie jak każda inna forma pracy, nie spełni oczekiwań wszystkich pracowników. W głównej mierze dedykowana jest osobom, które potrzebują dodatkowego zajęcia, będącego zastrzykiem gotówki do rodzinnego lub studenckiego budżetu.

 


 

 

Praca tymczasowa z perspektywy pracodawcy

Rośnie liczba nie tylko firm korzystających ze wsparcia Agencji Pracy Tymczasowej, ale także pracowników wybierających ten rodzaj zatrudnienia. Dla pracodawcy jest to szansa na pozyskanie cennych osób do swojego zespołu na krótszy okres czasu. W zeszłym roku liczba pracowników tymczasowych sięgnęła ponad 820 tys., a średni okres zatrudnienia osoby wybierającej pracę tymczasowej wynosiła 63 dni na przestrzeni 12 miesięcy. Co ciekawe, można było także zauważyć wzrost aktywności pracowników po 50 roku życia, co doskonale pokazuje, że praca tymczasowa nie jest zarezerwowana wyłącznie dla młodych osób.

Które branże i sektory decydują się na zatrudnienie pracowników tymczasowych? Przykładem są firmy produkcyjne, zgłaszające wzrost zapotrzebowania na pracowników w danych miesiącach. Zakład produkcyjny zajmujący się wyrobami czekoladowymi będzie potrzebował większej liczby pracowników w okresie jesienno-zimowym. Z kolei w miesiącach wakacyjnych może pojawić się przestój i brak konieczności zatrudnienia dodatkowych rąk do pracy.

Praca tymczasowa daje firmom elastyczność i dostęp do takiej liczby kandydatów, jaka jest potrzebna w danym czasie. Wielkość załogi może być dopasowana do potrzeb firmy czy też liczby zleceń od klientów. Zatrudnienie pracownika tymczasowego może ograniczać się do jednego dnia, weekendu czy kilku tygodni, w zależności od bieżącego zapotrzebowania.

Decydując się na pomoc Agencji Pracy Tymczasowej i wsparcie pracowników tymczasowych kluczowe będzie przeanalizowanie oferty firmy pośredniczącej w zatrudnieniu. Warto poświęcić czas na wybór najlepszej agencji pośrednictwa pracy, która przyczyni się do zbudowania silnej marki pracodawcy.


 

Źródła:

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

“Strategia Mądrego Łowcy”- ebook na temat uczestnictwa w targach pracy od ...
2018-02-05
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Dobrze opisane stanowiska pracy - dlaczego są tak ważne?
2017-12-28
Dobra atmosfera w pracy - jak zadbać o swojego pracownika?
2017-12-01

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej