HRownia | 2017-10-12

Outsourcing personalny - kiedy się opłaca?

Outsourcing personalny - kiedy się opłaca?

Outsourcing personalny - co to takiego?

Choć z samym terminem, jakim jest outsourcing personalny, zapewne wielu z nas zdążyło się osłuchać, nie każdy wie, co się pod nim kryje. Zatem, czym jest outsourcing? To nic innego, jak korzystanie z usług innej, wyspecjalizowanej w danej dziedzinie firmy. By móc udźwignąć ciężar dużej ilości zadań oraz nowych, intratnych zleceń, przedsiębiorstwa sięgają po pomoc z zewnątrz. Outsourcing posiada wiele gałęzi - możemy wyróżnić outsourcing kadrowo-płacowy, usług IT czy omawiany w artykule outsourcing personalny. Zazwyczaj firmy sięgają po nie wtedy, kiedy potrzebują oddelegowania rutynowych czynności, by móc w pełni skupić się na rozwoju swojej działalności.

Jeśli chodzi o outsourcing personalny, dotyczy on stanowiska różnych szczebli - od pracowników produkcyjnych po specjalistów pracujących zadaniowo. Kiedy wybrać outsourcing personalny? Z pewnością warto pomyśleć o tego rodzaju usłudze wtedy, kiedy zapotrzebowanie na pracowników w firmie nie jest stałe. Przykładem mogą być akcje sezonowe, takie jak sprzedaż wyrobów świątecznych, przebudowa wystawy sklepowej czy też potrzeba zwiększenia mocy przerobowej w związku z przyjęciem przez firmę dużego zlecenia na kilka miesięcy - wówczas mamy do czynienia z usługami outsourcingu związanego z pracą krótkoterminową. W tym przypadku mówimy o czasowym zapotrzebowaniu na pracowników. Drugim powodem, dla którego firmy decydują się na outsourcing personalny jest mały budżet firmy. Wielu właścicieli mniejszych przedsiębiorstw nie stać na to, by zatrudnić pracowników na cały etat, dlatego wsparcie outsourcingu będzie nieocenione.

 

Outsourcing personalny

 

Zalety outsourcingu personalnego

Czy warto korzystać z usług outsourcingu personalnego? Istnieje wiele dowodów na to, że tak! Zalet przemawiających “za” nie brakuje. W Polsce z outsourcingu korzysta ponad 90% firm*. Wynik ten potwierdza słuszność wdrożenia usługi i jest świetnym argumentem dla przedsiębiorstw, które nadal się wahają. Jedną z zalet jest elastyczność zatrudnienia. Na czym polega?

 

- Outsourcing personalny niesie za sobą wiele korzyści. Z pewnością główną jest obniżenie kosztów związanych z zatrudnieniem, obsługą kadrową pracowników oraz elastycznością czasu pracy. Firma może skupić się na własnych działaniach rozwojowych, oddelegowując część pracy innym wyspecjalizowanym osobom świadczącym usługi outsourcingowe. Oszczędności ukażą się w zmniejszonej potrzebie zatrudniania osób do rekrutacji oraz dodatkowych rąk do pracy w obsłudze kadrowo-płacowej. Pracownicy etatowi danego przedsiębiorstwa mogą w pełni zaangażować się w swoje obowiązki, oczekując wsparcia od pracowników outsourcingowych. Na pracowników outsourcingowych firma może liczyć zarówno w krótkim okresie czasu, jak i na zastępstwo nieobecnego pracownika - nie dezorganizując tym samym pracy przedsiębiorstwa - podpowiadają pracownicy Działu Kadr z firmy Smart MBC.

 

Z pewnością warto wspomnieć także o oszczędności, jaką niesie ze sobą outsourcing personalny. Dzięki niemu firmy mogą ograniczyć koszty związane z zatrudnieniem pracowników. Dlaczego? Ponieważ nie ma konieczności ponoszenia kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika na etat wtedy, kiedy pracy jest mniej. Bywają miesiące traktowane jako przestój w branży. Firmy mogą zabezpieczyć się finansowo w tym czasie i zapraszać do współpracy pracowników wtedy, kiedy pojawi się konkretne zapotrzebowanie. Jeśli zastanawiasz się, jakie zalety outsourcingu pracowników będą dla Ciebie najbardziej wartościowe, pomyśl o zyskach nie tylko w kontekście finansowym, ale także czasowym.

Outsourcing personalny to rozwiązanie niosące wygodę i wzrost efektywności pracowników. Firma świadcząca usługi outsourcingowe wspiera poszczególne działy w takich zadaniach, jak np. obliczanie  i wypłacenie wynagrodzeń, czyli w bardzo czasochłonnym procesie. Sprawne i właściwe wykonanie zadań przełoży się na pozytywny wizerunek klientów firmy korzystającej z usług outsourcingowych oraz jej employer branding. Z outsourcingu personalnego korzystają zarówno mniejsze, jak i większe firmy, które nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie stałych osób w zespole lub które chcą zyskać wsparcie doświadczonych profesjonalistów. Powodów jest wiele, podobnie jak i zalet usługi. 

 

Outsourcing personalny

Jakie inne zalety płyną z outsourcingu personalnego?

  • poufność,
  • sprawna obsługa klienta zewnętrznego,
  • wygoda,
  • jakość dzięki wsparciu profesjonalistów,
  • korzystanie z najnowszych technologii,
  • możliwość koncentracji na najważniejszych zadaniach.

Firmy korzystające z outsourcingu personalnego zyskują gwarancję dobrze wykonanej pracy. Wiedzą, że zlecone zadania wykonują doświadczeni profesjonaliści posiadający niezbędne kompetencje. Co więcej, firma świadcząca usługi outsourcingowe może zaproponować nam świeże podejście do tematu i spojrzeć na pewne kwestie chłodnym okiem. Dzięki temu dowiemy się, które z obszarów naszej działalności warto poprawić, a które wzmocnić.

 

źródło:

*https://www.cws-boco.pl/pl-PL/rynek-outsourcingu#

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

“Strategia Mądrego Łowcy”- ebook na temat uczestnictwa w targach pracy od ...
2018-02-05
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Dobrze opisane stanowiska pracy - dlaczego są tak ważne?
2017-12-28
Dobra atmosfera w pracy - jak zadbać o swojego pracownika?
2017-12-01

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej