HRownia | 2016-12-20

Onboarding

onboarding

Początki w organizacji nigdy nie należą do najłatwiejszych. Rozpoczęcie pracy w nowym miejscu to wyzwanie zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Nieodpowiednie wdrożenie nowych pracowników może powodować (niepotrzebny) stres, frustrację oraz dyskomfort, co z kolei w przyszłości przekłada się na niską efektywność pracy lub nawet decyzję o odejściu z firmy. Czy istnieje skuteczny sposób na uniknięcie wspomnianych problemów oraz usprawnienie procesu aklimatyzacji? 

Jedną z możliwości jest onboarding - na czym polega?

Doskonałym rozwiązaniem dla pracodawców, którzy dbają o właściwe przyjęcie nowych pracowników, jest podręcznik onboardingowy. Zawiera on wszystkie niezbędne informacje, dotyczące specyfiki danego przedsiębiorstwa, które pomogą ograniczyć strach przed nieznanym oraz towarzyszące początkom w nowej pracy uczucie niepewności. Niski stopień wdrożenia się w kulturę organizacyjną nie sprzyja budowaniu poczucia wartości pracownika. Pakiet powitalny w formie podręcznika sprawi, że zaangażowanie nowych osób w firmie wzrośnie i poskutkuje lepszą wydajnością.

 

Dlaczego warto zdecydować się na onboarding?

  • koniec ze zbędną biurokracją! Podręcznik onboardingowy pomoże zebrać wszystkie najważniejsze zasady i informacje w jednym miejscu,

  • zyskasz cenną pomoc przy wdrażaniu nowych pracowników,

  • nieograniczony dostęp do treści, zawartych w podręczniku - udogodnienie dla pracownika,

  • kreowanie wizerunku nowoczesnego pracodawcy, który kieruje się dobrem swojego zespołu.

 

Ważne: Zapewnienie dobrego startu w firmie często przekłada się na efektywne wypełnianie obowiązków oraz wpływa na dalsze decyzje pracownika, dotyczące jego przyszłości w danej organizacji. “Zaopiekowany” pracownik poczuje się zmotywowany i zaangażowany w realizację powierzanych mu zadań.

 

Przygotowanie właściwego podręcznika onboardingowego to wymagające wyzwanie. Na szczęście, swoją pomoc we wdrożeniu narzędzi HR oferują firmy zewnętrzne, które specjalizują się w tego typu zadaniach. Jedyne, co musisz zrobić, to udzielić odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu. Na ich podstawie zostanie stworzony właściwy dla Twojej organizacji podręcznik onboardingowy.

 

Co powinien zawierać podręcznik onboardingowy?

  • dane kontaktowe do managerów firmy/bezpośrednich przełożonych/administracji,

  • daty ważnych dla firmy wydarzeń,

  • panujące w przedsiębiorstwie zwyczaje, zasady, a także przyjęty system motywacyjny i hierarchię stanowisk,

  • możliwą do zrealizowania ścieżkę kariery,

  • dress code obowiązujący w firmie.

 

Zadbaj o employer branding swojej firmy! Pamiętaj, że nikogo nie należy pozostawiać bez pomocy podczas pierwszych dni w nowym miejscu pracy. Każdy z nas kiedyś zaczynał, a ułatwienie procesu wdrożenia pracownika może przynieść mnóstwo korzyści, zarówno zatrudniającym, jak i zatrudnianym.

 

Narzędzie wspomniane w tekście:

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Przepis na skuteczny onboarding
2018-04-06
Witamy na pokładzie, czyli dlaczego warto wprowadzać strategie onboardingowe
2018-01-25
By nowy pracownik nie odszedł po kilku dniach - onboarding
2017-08-23
Efektywne spotkania (cz. I)
2017-04-26

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej