HRownia | 2016-09-14

Ojciec w nowej roli, czyli słów kilka o współczesnym tacierzyństwie

Ojciec w nowej roli, czyli słów kilka o współczesnym tacierzyństwie

Coraz częściej można spotkać ich na placach zabaw, spacerujących w parkach z pociechą u boku, czy buszujących w skupieniu między sklepowymi półkami, oferującymi produkty przeznaczone dla najmłodszych. Nie jest już niczym szokującym model rodziny, w której to mężczyzna decyduje się zostać w domu, podczas gdy kobieta robi karierę zawodową. Współcześni ojcowie starają się aktywnie uczestniczyć w wychowaniu dzieci i poświęcać im każdą wolną chwilę.

 

Wzór ojcostwa: Kiedyś a Dziś

Nie ulega wątpliwościom fakt, że ojciec zawsze odgrywał ważną rolę w życiu młodego człowieka. Ogromne znaczenie jego osoby w kształtowaniu postaw potomnych pozostaje niezmienne. Rewolucję można jednak zaobserwować we współczesnym wzorze ojcostwa oraz dzisiejszym modelu rodziny:

Moja Mama nie była czynna zawodowo, a Tata często pracował daleko od miejsca zamieszkania. Kiedy wracał grywał ze mną w tenisa, kupił prawdziwe piłkarskie buty, służył radą i pomocą, szczególnie przy lekcjach z historii. Pewnie, że czasem byłem na niego zły, ale mój syn też jest na mnie czasem zły. Czerpię jako ojciec z obrazu mojego Taty, który widziałem. Rodzicielstwo bliskości wydaje się Polakom mało męskie. To nie prawda. Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, ale rodzice zawsze chcą dać dzieciom jak najwięcej mogą. - mówi nasz gość - Pan Sebastian Łukomski, autor bloga King Kong i ojciec karmiący.

Model współczesnego ojca stopniowo rośnie w siłę. Potrzeba jeszcze trochę czasu, aby szerzej zaistniał w świadomości społeczeństwa. Coraz więcej facetów widzi w ojcostwie swoje spełnienie i sens życia. Coraz więcej kobiet świadomie wymaga od swoich mężów, żeby byli OJCAMI, a nie tymi panami, którzy po pracy siedzą na kanapie. Chyba jeszcze za wcześnie żeby mówić, że współczesny ojciec - ten świadomy ojciec, to ojciec powszechny. Jednak na pewno coś mocno się rusza i jestem tym zachwycony. - zauważa Maciej Mazurek - grafik, bloger (Zuch. Media) i ojciec w jednej osobie.

Podobnymi spostrzeżeniami dzieli się także Pan Dominik z bloga Rodzinne Porachunki:

Coraz większą popularność zdobywa model partnerski. Mężczyzna i kobieta dzielą się już nie tylko domowymi obowiązkami, ale również opieką nad dziećmi. Brzmi to pięknie, ale niestety wielu z nas nie wie jak tego dokonać. Brakuje nam wzorców. Nasi ojcowie albo byli jedynymi żywicielami rodziny i spędzali dużo czasu w pracy, albo po prostu nie angażowali się w wychowanie. Szukamy gotowych rozwiązań w książkach, czytamy blogi parentingowe, zwłaszcza te pisane przez ojców. Wiemy coraz więcej, ale minie jeszcze trochę lat, zanim staniemy twardo na nogach.  

Moda na ojcostwo i zaangażowanie w wychowanie dzieci stają się coraz bardziej naturalne. Współczesny tata z oddaniem stawia czoła wyzwaniom, takim jak zmiana pieluszki, opowiadanie bajek do snu, czy przygotowywanie posiłków dla najmłodszych, co jest dziś postrzegane jako oznaka męstwa i stanowi wzór postaw głowy rodziny.

 

Współczesny podział ról w rodzinie

Zyskujący na popularności partnerski model rodziny wiąże się ze znaczącymi zmianami w podziale ról, pełnionych przez ojca i matkę. Powszechny przed laty wzorzec, przedstawiający kobietę jako kurę domową, która poświęca się dzieciom i rezygnuje z aktywności zawodowej na rzecz dbania o domowe ognisko, powoli staje się nieaktualny. Kobiety coraz częściej same decydują o swoim losie, a ich wybory kierowane są osobistymi upodobaniami.

Należy rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza to taka, kiedy matka chce zostać w domu z dzieckiem. Świadomie decyduje się na kilka lat przerwy w karierze zawodowej, ale jest to zgodne z jej przekonaniami, założeniami i pod względem ekonomicznym może sobie na to pozwolić. Druga sytuacja to taka, kiedy kobieta „siedzi w domu” trochę wbrew sobie - chciałaby realizować się pod względem zawodowym, ale z jakiegoś powodu, niezależnego od niej, nie może tego zrobić. W takim przypadku prędzej czy później pojawi się frustracja. Oczywiście najlepsza, wymarzona sytuacja to taka, kiedy kobieta ma możliwość połączenia kariery i macierzyństwa. - zauważa Pani Małgorzata Przybyłowicz-Nowak, autorka bloga Matka Po Raz Pierwszy.

Charakterystycznym rozwiązaniem dla współczesnych rodzin jest dzielenie się obowiązkami. Taki układ pozwala zachować równowagę oraz daje szansę (obojgu rodzicom) na nieprzerwany rozwój zawodowy. Kluczem do sukcesu w takim rozwiązaniu jest posiadanie wspólnych priorytetów.

Staramy się wszystko dopasować do charakteru naszych prac. Ja wykonuję wolny zawód: mam swoje studio graficzne i jestem blogerem. Mogę sobie sam ustalać godziny pracy i często z tego korzystam. Jestem bardziej elastyczny, zawsze mogę gdzieś podjechać, coś załatwić, wpaść na przedstawienie do szkoły, a projekt dokończyć w nocy. Żona jest dyrektorką szkoły. Pracuje więc „od - do”. Na szczęście kończy pracę dość wcześnie i mamy całe popołudnia. Teraz mamy bardzo wygodną sytuację. Dużo czasu wolnego zbliża rodzinę. Ale nie zawsze tak było. Gdy urodził się nasz synek, ja pracowałem w agencji reklamowej, a żona na uniwersytecie jako doktorantka. Zorganizowanie opieki było nie lada wyczynem. Udało nam się jednak ustalić wszystko tak, że ja wybiegałem o 17 z pracy, co skutkowało tym, że nie dostawałem premii. Mogłem wtedy „przejąć” synka, żeby żona mogła iść prowadzić zajęcia. Od samego początku ustaliliśmy z żoną priorytety - przede wszystkim rodzina. Na karierę (i premię) przyjdzie czas - mówi Pan Maciej.

 

Praca zdalna złotym środkiem?

Rozwiązaniem, na które coraz częściej decydują się współcześni rodzice jest praca zdalna. Umożliwia ona połączenie obowiązków rodzicielskich z zawodowymi. O zaletach tej formy wykonywania zawodu wypowiadają się nasi goście:

Od roku, coraz więcej pracuję z domu i mam więcej czasu dla dzieci - zwłaszcza rano. W moim przypadku praca zdalna jest idealnym rozwiązaniem, bo oszczędzam dużo czasu na dojazd do biura.- przyznaje Pan Szymon Kuźniak, twórca bloga Tata na medal.

Według mnie praca zdalna jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie na czas wczesnego rodzicielstwa – czy to w formie własnej działalności gospodarczej, czy etatu, ale wykonywanego w domu. Rodzic ma wówczas możliwość pogodzenia obu funkcji. - dodaje Pani Małgorzata.

 

Autor: Aleksandra Frątczak

 

Nasi goście:

Pani Małgorzata Przybyłowicz-Nowak - Żona i matka. Redaktorka i copywriterka. Redaktor naczelna portalu Dzielnica Rodzica. Łączy macierzyństwo z prowadzeniem własnej firmy. Autorka bloga http://www.matkaporazpierwszy.pl/.

Pan Maciej Mazurek - mąż, tata, grafik i bloger.  Trzykrotny finalista konkursu BLOG ROKU. Zwycięzca kategorii ArtBlogi w konkursie BLOGROKU 2012. Od 2011 na liście Jasona Hunta „Najbardziej wpływowych blogerów w Polsce”. Twórca bloga http://zuch.media/.  

Pan Sebastian Łukomski - ojciec, który poświęcił pracę zawodową na rzecz wychowywania syna. Autor bloga King Kong i ojciec karmiący, poruszający kwestię świadomego rodzicielstwa. Wyróżniony przez ranking najlepszych blogów ojcowskich.

Pan Dominik - twórca bloga http://rodzinneporachunki.pl/. Tata dwóch wspaniałych synów. Na co dzień zajmuje się finansami przedsiębiorstw. Wolne chwile poświęca zgłębianiu finansów osobistych, czyli racjonalnego wydawania i oszczędzania.

Pan Szymon Kuźniak - tata dwójki dzieci. Jak sam o sobie mówi, aspiruje na Tatę na medal - stąd też nazwa bloga http://www.tatanamedal.pl/. Pragnie, aby dorastanie jego dzieci było fascynującym przeżyciem nie tylko dla nich, ale i dla niego oraz żony.

 

Pragniemy podziękować naszym gościom za wzbogacenie tekstu cennymi wypowiedziami. Życzymy samych sukcesów zarówno w rodzicielstwie, jak i życiu zawodowym.

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Coraz więcej ofert pracy zdalnej. Kto będzie pracować z domu w 2019 roku?
2019-02-24
​​​​​​​Co po maturze? Czyli studia pewniaki, po których znajdzies ...
2018-09-13
Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23
Dlaczego łatwiej znaleźć pracę niż dobrego pracownika?
2018-04-30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej