HRownia | 2017-10-02

Nowe realia na polskim rynku pracy – różne badania rynku, jeden trend

Nowe realia na polskim rynku pracy – różne badania rynku, jeden trend

Brak wykwalifikowanych rąk do pracy staje się dla przedsiębiorców poważnym ryzykiem biznesowym. Aktualnie największym wyzwaniem w pracy specjalistów kadrowo-płacowych jest rekrutacja odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Tak uważa połowa respondentów badania przeprowadzonego przez Sage w Polsce oraz 88 proc. HR-owców w USA i Wielkiej Brytanii. Umacniający się rynek pracownika i presja płacowa jest wyzwaniem dla 40 proc. badanych. Zjawisko ma charakter globalny, a na polskim rynku już teraz można zaobserwować jego konsekwencje.

Trendy na polskim rynku pracy

Przez ostatnie kilka lat sytuacja na polskim rynku pracy zmieniła się diametralnie. Choć jeszcze niedawno Polska borykała się z wysokim stopniem bezrobocia, dziś większym problemem jest pozyskanie wykwalifikowanej kadry. Jak wynika z badania Grant Thornton, już 60 proc. polskich średnich i dużych firm ma problem z rekrutacją pracowników. Wyniki badania pokazują, jak dynamicznie zmienia się sytuacja w tym zakresie – jeszcze rok temu odsetek firm wskazujących na trudności ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry wynosił 32 proc. Przedsiębiorcy zauważają, że te komplikacje negatywnie wpływają na rozwój ich firm. Po raz pierwszy w historii badania, ankietowani wskazali jaką główną barierę w rozwoju swojej firmy właśnie na rynek pracy. Do tej pory była to biurokracja.

Powyższy trend potwierdzają najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z opublikowanym raportem, pod koniec II kwartału 2017 roku liczba wolnych miejsc pracy w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej jedną osobę wynosiła 122 tys. W porównaniu z poprzednim kwartałem, liczba ta wzrosła o 2,7 proc.

Nowy pracownik – nowe wymagania, jak go zatrzymać?

Młodsze pokolenie wkraczające na rynek pracy jest zdigitalizowane, a jego przedstawiciele są coraz bardziej wymagający. Pracownicy preferują m.in. elastyczne formy zatrudnienia, czasu i miejsca pracy. Coraz częściej osoby pracujące dla biznesu nie są przywiązane do biurka i etatu, potrzebują pewnej swobody działania. Wyniki badania Sage People pokazują, że w związku z tym trendem 70 proc. działów kadr ma problem z zatrzymaniem najlepszych pracowników – aż 87 proc. badanych czuje potrzebę skupienia się na utrzymaniu własnych pracowników. Składa się na to między innymi: badanie potrzeb, budowanie ścieżek kariery – perspektywy awansu, tworzenie przyjaznego środowiska pracy, proponowanie szkoleń i programów rozwoju czyli szukanie i wdrażanie rozwiązań podnoszących poziom zadowolenia z pracy, tzw. positive work experience. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym adaptacji do potrzeb nowego pracownika są różnorodne i nowoczesne metody komunikacji internetowej. Firmowe platformy społecznościowe i komunikacyjne, wirtualne pokoje i spotkania odpowiadają potrzebom I przyzwyczajeniom wchodzących na rynek pracy.

Odpowiednia dbałość o markę pracodawcy przekłada się na łatwość pozyskania zasobów ludzkich i utrzymania pracownika. Do kontaktów z zatrudnionymi i potencjalnymi pracownikami warto podejść jak do klientów i postawić na dialog. Ważne jest w takich przypadkach monitorowanie zadowolenia z pracy i szukanie rozwiązań, czyli na przykład odpowiedniego dostosowania zadań do kompetencji i ambicji pracownika. Szczęśliwi pracują efektywniej, a jak wskazują badania badaniaHR.pl Sedlak&Sedlak, aż 64% pracowników w Polsce nie widzi dla siebie szans awansu. Bez podobnych działań wprowadzone zmiany mogą okazać się pozorne.

Rozwiązania IT wspierają HR

Przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie dostępnych na rynku systemów IT obsługujących obszar HR. Można skorzystać z rozwiązań, które już w procesie rekrutacji pomogą sprawdzić kwalifikacje kandydatów oraz budować markę dobrego – elastycznego pracodawcy. Nowoczesne platformy HR analizują dane pracowników, proponują szkolenia, a także pomagają budować ścieżki kariery. Dzięki takim narzędziom analitycznym, pracownik ma świadomość jak pracodawca widzi jego rolę w firmie i co może mu zaoferować w przyszłości, zaś odpowiedzialni za rekrutację mają znacznie ułatwione zadanie w planowaniu i realizacji zadań. Z uwagi na trend odchodzenia od biurka i etatu, dobrze sprawdzają się rozwiązania chmurowe. Dostęp przez przeglądarkę do danych własnych pracownika, staje się standardem. Wymiana informacji wewnątrz firmy z dowolnego miejsca, o dowolnej porze zwiększa komfort pracy, odpowiada temperamentowi cyfrowego pokolenia i ma korzystny wpływ na utrzymanie pracownika.

Autor:

Cezary Karolczyk, ekspert z obszaru HR firmy Sage w Polsce

 

źródła:

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Polacy chcą zostać programistami, ale 83 proc. z nich nie wie jak
2018-01-16
Chroma rozpoczyna globalną kampanię rekrutacyjną
2018-01-16
Badacz danych stanie się najbardziej poszukiwanym zawodem w branży IT
2018-01-09
#TrendyHR_2018 – badanie dla HR i o HR
2017-12-20

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej