HRownia | 2016-10-10

Niż demograficzny poważnym problemem na polskich uczelniach

Niż demograficzny poważnym problemem na polskich uczelniach

Obrać zadowalającą ścieżkę kariery w dzisiejszych czasach staje się dla młodzieży coraz trudniejsze. Dodatkowo niż demograficzny nie pomaga uczelniom w pozyskiwaniu studentów, dlatego zaczynają się o nich bitwy, w postaci oferowania coraz to nowszych i unikalnych kierunków albo metod rekrutacji.

 

Co wybrać?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasło “co po maturze”, można przebierać w forach, blogach o tym, jakie dylematy mieli uczniowie po otrzymaniu świadectwa ukończenia liceum/technikum. Odpowiadali, że nie dojrzeli jeszcze do podjęcia decyzji, co chcą robić w swoim życiu, jakie studia wybrać. Według badań przeprowadzonych w kwietniu przez GUS, w Polsce w listopadzie 2015 r. studiowało 1 mln 405 tys. osób. To o 64 tys. mniej niż rok wcześniej. W tej grupie są także takie osoby, które zrezygnowały w trakcie. Pokazuje to, jak bardzo ludzie nie są pewni swojej kariery zawodowej. Jeszcze kilka lat temu studia były uznawane za gwarant społecznego prestiżu, albo most do kariery. Obecnie jednak coraz więcej osób wybiera kształcenie w konkretnym zawodzie lub rozpoczęcie pracy zarobkowej zamiast podjęcia dalszej nauki. Ci jednak, którzy podejmują naukę na uczelniach wyższych najchętniej wybierają takie kierunki, jak: prawo, psychologia, zarządzanie czy informatyka.

 

Kto pierwszy ten lepszy

Rekrutacja na studia najczęściej przebiega jednakowo. Dostarczenie odpowiednich dokumentów do dziekanatu, ich weryfikacja i publikacja listy osób, które się dostały. Ci kandydaci, którzy bardzo dobrze zdali maturę i zdobyli dodatkowe punkty np. za olimpiady przedmiotowe są na jej górze. Jest to sprawiedliwa metoda, ponieważ są kierunki, gdzie jest kilka osób na jedno miejsce, a wtedy pewne jest to, że dostaną się w pierwszej kolejności Ci najlepsi. Rekrutacja odbywa się także elektronicznie, np. za pomocą Elektronicznej Rejestracji Kandydatów. To platforma, za pomocą której dokonuje się rejestracji na studia i kontroluje proces rekrutacji. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu postanowiła w tym roku zaskoczyć kandydatów. Na kierunkach fizjoterapii, dietetyki oraz tańca w kulturze fizycznej rekrutacja przebiegała w postaci “kto pierwszy ten lepszy”. Zasady tegorocznej rekrutacji zostały ustalone przez Senat. Przy podjęciu decyzji Senat kierował się danymi dotyczącymi spadku liczby studentów w Polsce w ostatnich latach. - wyjaśnia Agata Ważydrąg specjalista ds. PR AWF. Prof. Jerzy Smorawiński, Rektor AWF w specjalnie wydanym oświadczeniu dodaje, że innym argumentem było także to, że w ubiegłych latach zrekrutowani na podstawie punktów studenci nie podjęli studiów na uczelni, przez to musiał być organizowany kolejny nabór. Tegoroczna metoda okazała się wzbudzić wiele negatywnych komentarzy wśród samych zainteresowanych. Kandydaci, którzy na kilka dni przed datą przyjmowania dokumentów przyjechali przed budynek akademii, rozstawili namioty i zaczęli tworzyć “listę kolejkową”. Pewnie nie wszyscy, którym udało się dostać mieli słabe wyniki z matur, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że prymusi mogli stać za daleko i nie wystarczyło dla nich miejsc. Z tej metody da się wywnioskować, że władzom uczelni zależy na ilości, a niestety nie na jakości studentów. Wszyscy kandydaci składający dokumenty na AWF muszą posiadać dogłębną wiedzę. Zostanie ona zweryfikowana już podczas pierwszej sesji, podczas której np. studenci Fizjoterapii będą musieli zdać egzaminy m.in. z anatomii, biologii medycznej czy biochemii. - dodaje pani Ważydrąg. Ta weryfikacja będzie dotyczyła wszystkich studentów, także tych, którzy stali jako pierwsi w kolejce. Wtedy znów może pojawić się zarzut, że nie rezygnują Ci, którzy mimo pozytywnej rekrutacji nie podjęli nauki, ale Ci którzy się dostali, jednak przez przypadek.

Kilka dni po rekrutacji, rektor poznańskiego AWF wydał kolejne oświadczenie, tym razem napisał w nim, że władze uczelni zdecydowały się na zwiększenie limitów przyjęć na kierunkach, na których było więcej chętnych niż miejsc. Tymi kierunkami były: sport, wychowanie fizyczne, fizjoterapia i dietetyka. Nie prowadzona była żadna dodatkowa rekrutacja. Po prostu w wyznaczonych dniach (odpowiednich dla poszczególnych kierunków) kandydaci składali dokumenty. Na  tej podstawie zostali przyjęci. - podsumowuje Pani rzecznik poznańskiej AWF. Czyżby jednak uczelnia przestraszyła się, że w kolejce najpierw stali ci kandydaci z gorszymi wynikami?

 

Niż demograficzny

Uczelnie w związku z przejawiającym się niżem demograficznym coraz częściej podejmują działania zachęcające do korzystania z ich ofert rekrutacyjnych. Od kilku lat można zauważyć tendencję do powstawania nowych kierunków studiów. Kandydaci decydują się na podjęcie nauki na kierunkach takich jak np. zielarstwo i terapia roślina (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), etnologia kaszubska (Uniwersytet Gdański) czy zarządzanie parafią (Politechnika Rzeszowska). Kilka z tych kierunków w założeniu ma stworzyć zaplecze do rozwijania swojej działalności. Natomiast pojawiają się opinie, że tworząc specjalizacje, uczelnie powinny postępować uczciwie i nie prowadzić takich studiów, po których student nie zdobędzie oczekiwanej wiedzy oraz możliwości wyboru stażu czy praktyki, która będzie zgodna z obranym kierunkiem. Dla kandydatów czasami częściej zainteresowanie daną dziedziną jest ważniejsze niż to, czy będą mogli się spełniać zawodowo i zgodnie z wykształceniem po ukończeniu studiów. Jak podają dane z ubiegłego roku, pod koniec 2014 r., do urzędów pracy zgłosiło się blisko 2,5 tys. bezrobotnych politologów, 8,3 tys. ekonomistów i 7,3 tys. pedagogów.

Uczelnie zwiększając limit przyjętych osób na kierunki same “produkują” bezrobotnych. Wina nie leży tylko po stronie szkół. Wszystko zależy także od kandydatów, i ich upodobań. Istnieje wiele rankingów najbardziej przyszłościowych kierunków, którymi mogą się kierować podczas wyboru swojej ścieżki zawodowej, pytanie czy to robią. Dzięki nim mogą mieć większą pewność, że po nich zdobędą dobrą pracę, a przecież chcieć to móc!

 

Autor: Weronika Kubala

Źródła:

http://www.gloswielkopolski.pl

http://www.polskieradio.pl

http://www.studia.net

http://otouczelnie.pl/

http://pl.blastingnews.com

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Przepis na skuteczny onboarding
2018-04-06
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Rozmowa o pracę - przygotuj się pod okiem profesjonalisty!
2017-11-16

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej