Marta Bober | 2017-01-24

Rekruterze, czy znasz już te narzędzia?

Rekruterze, czy znasz już te narzędzia?

Nawet rekruterzy i HRowcy, którzy posiadają spore doświadczenie zawodowe przyznają się do tego, że nie korzystają ze wszystkich dostępnych na rynku HR narzędzi. Oczywiście to nie znaczy, że ich praca jest mniej efektywna i nie przynosi rezultatów. Jednakże można się zastanowić, dlaczego wzbraniają się przed usprawnieniami i sposobami, które mogłyby ułatwić codzienne wykonywanie obowiązków.

 

Czy firma ma fundusze na narzędzia? Czy rekruterzy posiadają wiedzę na ich temat ? Tak naprawdę powody, dla których w firmach brakuje nowoczesnych narzędzi są różne. Czasami może być to niechęć rekrutera do nowości, a czasami ograniczenia, jakie narzuca firma. Warto jednak podjąć temat i zastanowić się, czy rzeczywiście wdrożenie narzędzi jest poza naszym zasięgiem.

Może przecież okazać się, że nie trzeba dysponować majątkiem, a wiedzę można bez problemu uzupełnić. Wystarczy rozejrzeć się i odpowiedzieć sobie na pytanie, czego najbardziej potrzebujemy. Jakie narzędzia warto poznać?

1. Gry symulacyjne

Kiedy rekrutujemy i zarządzamy zespołem, którego członkowie są przedstawicielami młodych pokoleń, gry symulacyjne będą strzałem w dziesiątkę. Miłośników nowinek i gier nie brakuje. Przed procesem rekrutacyjnym stawiane są coraz większe wymagania. Dużą zaletą jest kreatywne podejście i wyróżnienie się znajomością panujących na rynku trendów, niezależnie od tego, czy mówimy o pracownikach czy o kandydatach. W obu przypadkach warto wyjść z inicjatywą i zaproponować skorzystanie z gier symulacyjnych. Dzięki nim możemy wspierać pożądane postawy i sprawdzić reakcję kandydatów na sytuacje, z którymi będą musieli zmierzyć się w pracy. W Internecie można znaleźć miejsca, gdzie dostępne są gry demo z opcją do przetestowania.

2. Analiza psychometryczna

Coraz bardziej popularna i lubiana przez środowisko HR. Najczęściej wykorzystywana w przypadku rekrutacji na stanowiska średniego i wyższego szczebla. Za jej pomocą możemy upewnić się o mocnych stronach kandydata i zyskać informację o obszarach wymagających wsparcia i rozwoju. Rekruterzy muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dane stanowisko pracy jest zgodne z profilem kandydata, czy spełni jego oczekiwania i czy delegowane zadania będą mu odpowiadały.

Analiza psychometryczna może im w tym pomóc - jej wynik będzie dodatkowym wsparciem w podjęciu decyzji o zatrudnieniu danej osoby.

3. Wideorekrutacja

Pokonuje barierę czasu i miejsca rekrutacji. Na pewno nie raz mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której nasz idealny kandydat mieszkał w miejscowości oddalonej kilkadziesiąt kilometrów od siedziby firmy. Na dodatek był czynny zawodowo i spotkanie rekrutacyjne w godzinach południowych nie wchodziło w grę. Co wówczas zrobić? Tutaj pojawia się miejsce dla wideorekrutacji, której główną zaletą jest wygoda. Możemy wysłać do kandydata link i poprosić o nagranie odpowiedzi na wcześniej zaplanowane pytania. Kandydat zyska komfort, ponieważ będzie mógł odpowiedzieć na nie o dogodnej dla siebie porze. Dzięki wideorekrutacji sprawdzimy, jak nasz przyszły pracownik radzi sobie ze stresem oraz ocenimy jego prezencję.

Narzędzi dedykowanych rekruterom nie brakuje. Niektóre firmy czy sklepy z narzędziami HR oferują możliwość przetestowania narzędzi, zanim zdecydujemy się je kupić. Dzięki temu nie musimy bać się o to, że dostaniemy kota w worku lub że nie poradzimy sobie z obsługą platformy. Strach ma wielkie oczy, a kto wie, może nasza praca naprawdę stanie się łatwiejsza?

Autor:
Autor: Marta Bober

Marta Bober

HRownia

696436152

marta.bober@hrownia.pl


Redaktor Naczelna
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Przywództwo 360°, sposobem na sukcesywne zarządzanie zespołami
2017-10-17
Analiza psychometryczna a proces rekrutacji
2017-07-31
Rekruter kontra cyberprzestępca - jak wyjść cało z tego pojedynku?
2017-07-27
Fuko dla kandydatów i rekruterów
2017-06-13

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej