HRownia | 2017-10-04

Narzędzia HR - czym są?

Narzędzia HR - czym są?
Z tego artykułu dowiesz się ...
  • z jakich narzędzi korzystają na co dzień HRowcy,
  • dlaczego warto wdrożyć do swojej firmy narzędzia HR,
  • jakie zalety płyną z korzystania z narzędzi HR. 

Jak wykorzystywać narzędzia HR?

Coraz większa liczba przedsiębiorstw i świadomych pracodawców decyduje się na wdrożenie do swojej organizacji narzędzi HR. Pod tajemniczą nazwą, którą mogłoby się wydawać wszyscy doskonale znamy, kryją się rozwiązania nadal budzące strach w oczach firm. Czym właściwie są narzędzia HR i czy rzeczywiście są nam potrzebne?

Nie każdy potrafi lub chce wykorzystać potencjał, jaki niosą ze sobą nowoczesne rozwiązania. Ograniczeniami są strach przed nieznanym, kojarzenie narzędzi HR z koniecznością poniesienia wysokich kosztów czy też złe dotychczasowe doświadczenia. W dyskusji pojawiają się również wątpliwości związane z korzyściami, jakie osiągnie organizacja za ich pośrednictwem. Żeby móc przekuć zakup narzędzi HR w sukces firmy i wsparcie w zarządzaniu pracownikami, musimy rozpocząć od sprecyzowania samego pojęcia.

Narzędzia HR to nic innego, jak systemy premiowe, ocen pracowniczych, świadczeń dodatkowych, gry szkoleniowe i rekrutacyjne, testy kompetencyjne, analiza psychometryczna, analiza grafologiczna, wideorekrutacja czy też program adaptacyjny nowych pracowników. Rozwiązania te znajdą swoje zastosowanie zwłaszcza podczas przeprowadzania procesu rekrutacyjnego, planowania rozwoju pracowników, zarządzania czasem pracy, przydzielania premii i nagród oraz tworzenia sylwetki pracownika dopasowanego do charakteru stanowiska pracy. Dzięki nim wspomniane procesy staną się przyjaźniejsze nie tylko dla samych pracowników działów HR i właścicieli firm, ale także dla ich pracowników i kandydatów.

 

narzędzia hr

Nowoczesne narzędzia HR

Jakie narzędzia są niezbędne w pracy HRowca? Rynek oferuje cały szereg możliwości, z których mogą czerpać korzyści pracownicy działu HR. Które z nich są najczęściej wybierane przez firmy?

W dużych firmach i agencjach pośrednictwa pracy, zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się systemy ATS, dzięki którym możliwe jest sprawne i komfortowe przeprowadzenie wielu procesów rekrutacyjnych jednocześnie. W sklepie HRTools.pl klienci najczęściej pytają o narzędzia psychometryczne, a w tym przede wszystkim o analizę stylu zachowania w pracy, która coraz częściej wykorzystywana jest przy podejmowaniu decyzji związanych z zatrudnieniem, a także podczas budowania skutecznych programów rozwojowych.

Od kilku lat zaobserwować można także wzrost zainteresowania grywalizacją. W naszym sklepie dostępne są elektroniczne gry symulacyjne, a także planszowe gry szkoleniowe, które są ostatnio chętnie wykorzystywane podczas firmowych spotkań integracyjnych. Warto wspomnieć również o wideorekrutacji, choć w Polsce narzędzie to dopiero zyskuje na popularności - mówi Ewelina Stachowiak, Projekt Leader w sklepie z narzędziami HR, HR Tools

Nowoczesne narzędzia HR umożliwiają dogłębną weryfikację kompetencji pracowników oraz weryfikację stopnia dopasowania ich stylu pracy do wymagań stawianych przez zajmowane stanowisko. Są kluczem do uzyskania odpowiedzi na temat czynników motywujących zespół czy też zwiększających ich wydajność. Narzędzia HR są nośnikiem wiadomości o pracowniku, pozwalającym w porę reagować i podejmować kroki mające na celu zatrzymanie pracownika w firmie na dłużej.

Trudno jest obiektywnie podejść do tematu oceny pracownika. Każdy z nas jest człowiekiem z własnym bagażem doświadczeń i przyzwyczajeń zawodowych, które niestety mogą deformować obraz pracownika i przez które możemy inaczej odbierać jego zachowanie. Dlatego też tak ważne jest wsparcie z zewnątrz, ponieważ wzmocni poczucie sprawiedliwej oceny pracowników. Przykładem może być chociażby elektroniczny system ewidencjonowania czasu pracy. Za jego pomocą precyzyjnie określimy czas, w którym pracownicy przychodzą i wychodzą z firmy, przez co unikniemy oskarżeń o nieuczciwość pracownika względem całego zespołu.

 

Narzędzia HR - dlaczego warto?

Zalet, które zapraszają nas do wdrożenia narzędzi HR do firmy jest wiele, jednak warto wymienić kilka z nich:

  • oszczędność czasu,
  • usprawnienie pracy działów HR,
  • wyróżnik na tle konkurencji - Employer Branding,
  • niezbędne informacje na temat stylu zachowania pracownika,
  • wsparcie w planowaniu ścieżki kariery pracownika.

Na uwagę zasługuje także kreatywność, którą zapewniają nam gry rekrutacyjne. Tego rodzaju narzędzia HR sprawiają, że stajemy się atrakcyjni jako pracodawcy na rynku, który nieustannie walczy o kandydatów. Nowoczesne rozwiązania ułatwiają pracę, czynią ją przyjemniejszą i bardziej poukładaną. Są informacją niosącą wiedzę o zespole, do której odnosimy się podczas rozmów oceniających czy też delegowania zadań. Różnorodność narzędzi pozwala na pełne dopasowanie ich do potrzeb działu HR funkcjonujących zarówno w mniejszych firmach, jak i międzynarodowych korporacjach.

 

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

“Strategia Mądrego Łowcy”- ebook na temat uczestnictwa w targach pracy od ...
2018-02-05
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Dobrze opisane stanowiska pracy - dlaczego są tak ważne?
2017-12-28
Dobra atmosfera w pracy - jak zadbać o swojego pracownika?
2017-12-01

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej