HRownia | 2017-08-30

Mindmapping pomoże w planowaniu kariery. Sprawdź, jak zacząć?

Mindmapping pomoże w planowaniu kariery. Sprawdź, jak zacząć?

Planowanie kariery pozwala dowiedzieć się, co chciałbyś zmienić w swoim życiu zawodowym, pomaga skoncentrować się na tym, co należy zrobić, gdy myślisz o nowej pracy, jest to również podpowiedź, jak rozwijać się w obecnej pracy.

Mindmapping planów kariery może pomóc Ci w zarządzaniu kierunkiem, w którym chcesz podjąć karierę, umiejętnościami i wiedzą na temat tego, czego potrzebujesz i jak możesz to zdobyć. Tworzenie map myśli podczas planowania może okazać się bardzo przydatne, bowiem ten rodzaj notowania wspomaga efektywność naszego myślenia, zapamiętywania i aktywuje intuicję. 

Mapy umysłu pomagają zrozumieć, w jaki sposób mózg został zaprojektowany, aby myśleć i organizować i przetwarzać informacje.Twój mózg jest niesamowicie potężnym, inteligentnym systemem, więc warto go wykorzystać, aby umożliwić sobie mapowanie własnych myśli i pragnień.

Mindmapping to najlepszy sposób wizualnego i tekstowego organizowania pomysłów, projektów, myśli i zadań. Mapy myśli mają wiele poziomów. Podstawowymi zagadnieniami w Twoim planie opierającym się na mindmappingu powinny być: Twoje wartości życiowe, cele i marzenia zawodowe, strategie realizacji tych celów, Twoje atuty oraz pożądane mocne strony.

Powinieneś również określić jak powinna według Ciebie wyglądać idealna praca i droga kariery oraz idealny pracodawca. Uwzględniając te wszystkie aspekty uzyskasz wyraźniejszy obraz i będziesz mógł z łatwością tworzyć kolejne gałęzie planu.

Zastanów się kim jesteś

Zacznij od myślenia o tym, gdzie jesteś, gdzie chcesz być i jak chcesz tam dotrzeć. Kiedy już myślisz o tym, gdzie jesteś i gdzie chcesz być, możesz popracować nad poznaniem swoich umiejętności, zainteresowań i wartości.

Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne. Wszyscy mamy różne wartości, potrzeby i motywacje. Nasza praca zajmuje znaczącą część naszego dnia i ma znaczący wpływ na inne aspekty naszego życia, w tym na poczucie własnej wartości i na dobre samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć swoje wartości i potrzeby podczas planowania kariery i rozwijania planów kariery.

Wyróżnij potrzebne umiejętności i wiedzę

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę ze swoich umiejętności, dzięki czemu można je dopasować do zadań, które chcesz wykonać. Pomoże to również zidentyfikować wiedzę i umiejętności potrzebne do osiągnięcia celów związanych z karierą zawodową. Dokładna i realistyczna ocena tych rzeczy ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia możliwie najlepszego planu kariery. Ten rodzaj świadomości jest potężną pomocą podczas sprzedawania swojej osoby na potencjalne miejsca pracy. Zwiększy to również poczucie własnej wartości i podbuduje pewność siebie. 

Staraj się więc myśleć o swoich umiejętnościach w zakresie tych, które są ogólne i tych, które są wyspecjalizowane. Zastanów się, jak można wykorzystać umiejętności w obecnej sytuacji zawodowej lub dostosowywać się w innych dziedzinach. Inteligentne planowanie kariery musi być elastyczne. Opisz swoje umiejętności tak, aby mogły one być stosowane w najszerszym zakresie sytuacji.

Wyznacz cele

Podejmuj decyzje porównując opcje, zawężając wybory i myśląc o tym, co najlepiej Ci odpowiada w tym momencie. Uważnie analizuj informacje, które zebrałeś. Jeśli ukończyłeś "harmonogram planowania kariery / życia", zdecydowałeś się już na realizację swoich celów związanych z karierą zawodową, to przygotuj się na podejmowanie odważnych kroków w drodze do zmian. Jeśli nadal decydujesz o swoich celach kariery lub chcesz je poprawić, zacznij od rozważenia krótkoterminowych celów kariery, np. na najbliższe dwa lata. Porównaj swoje krótko i długoterminowe plany. Zawęź krąg swoich możliwości, a zyskasz więcej pomysłów, które pomogą osiągnąć cele.

Wykonaj ruch

Niezależnie od tego, co zdecydujesz, nawet jeśli początkowo zmiany nie będą przełomowe, zdobędziesz ogromną wiedzę na temat swoich wartości, wiedzy i umiejętności. Możesz użyć tych informacji, aby polepszyć swoją aktualną sytuację zawodową, jak też możesz je wykorzystać, aby znaleźć nowy kierunek. 

Spędzenie trochę czasu na mindmappingu może zaoszczędzić wiele tygodni, a nawet lat planowania i analizowania swojej kariery.

 

źródło:

Mindmapping pomoże w planowaniu kariery. Sprawdź, jak zacząć

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Rozmowa o pracę - przygotuj się pod okiem profesjonalisty!
2017-11-16
Praca tymczasowa - kiedy się na nią zdecydować?
2017-11-09
Zestresowany jak Polak. Nie umiemy godzić pracy z życiem prywatnym
2017-10-09

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej